Egyedül könnyebb intim légkört teremteni - Szatmári Juli újabb tehetségkutatót nyert

2013.09.17. - 00:30 | Büki László 'Harlequin' - Fotók: BLH, Milotai Klára (nézőkép)

Egyedül könnyebb intim légkört teremteni - Szatmári Juli újabb tehetségkutatót nyert

Az "egyszálgitáros" lány az Átjáróról - sokan így ismerik Szatmári Julit, aki egyre több fellépéssel teszi ismertté nevét és stílusát. Legutóbb a Magyar Dal Napján és az Átjáró Roadshow büki állomásán hallhattuk, hétvégén pedig a Peron Tehetségkutató Fesztivált nyerte meg Tatabányán, amivel bejutott a Hangfoglalás Tehetségkutató döntőjébe. Egyszálmikrofonkodtunk vele.

HIRDETÉS

A Peron Music Alapítvány a tizennyolcadik Peron Tehetségkutató Fesztivált rendezte meg Tatabányán szeptember 14-én. A Kárpát-medencében működő feltörekvő zenekarok döntőseit a Vértes Agorájában fogadták. A Nagyváradtól Szombathelyig kijelölhető földrajzi területről 14 produkciót hallhatott a közönség és zsűri.

A zsűri elnöke az Nemzeti Művelődési Intézet munkatársa, Újfalusi Gábor, továbbá Dandó Zoltán session zenész, producer, hangmérnök, Erdei Attila, a Superbutt dobosa, Horváth Gergely, az MR2 Petőfi Rádió szakújságírója, Lacza Gergely, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesület elnöke, Ruff Ferenc, a Paksi Tehetségkutató igazgatója és Szebeni János zenész, a Start Tehetségkutató igazgatója volt jelen. A fesztivál történetében először fiatalokból álló társadalmi zsűrinek is volt beleszólása az értékelésbe. A zsűri a kreativitás és egyéni törekvések mellett a pontosságra, a zenére és a dalszövegre összpontosított.

Az idei győztes előadó Szatmári Juli, szombathelyi előadó lett, aki az értékes nyeremények mellett felléphet a 2013. évi Hangfoglalás Tehetségkutató döntőn

Mi döntött a javadra, milyen szempontok alapján látott téged a legjobbnak a szakmai zsűri?

Nem ismerem, nem is ismerhetem a szempontrendszert, ami alapján a zsűri döntött. Valószínűleg azt nézték, mennyire "kész" egy produkció. A zenekarok közt én voltam az egyedüli szólista, talán ez is picit kuriózum egy ilyen versenyen.

Milyen dalt, dalokat adtál elő a döntőben?

Négy saját dalomat vittem, ebből egy magyar nyelvű volt, a többi angol.

A Kárpát-medencei tehetségek számára lett meghirdetve a verseny, tehát az országhatáron is átnyúlt, ami különösen értékessé teszi ezt a sikert. Milyen indíttatásra neveztél és milyen út vezetett a döntőig?

Véletlenül fedeztem fel a pályázatot, s jelentkeztem rá. Egy előválogatáson a zsűri kiválasztott 18 előadót, akik bejutottak a döntőbe. Többnyire rockzenekarok léptek fel, akik az ország több pontjáról, ám országhatáron túlról is érkeztek. Volt olyan zenekar, akiknek ez volt az első közös fellépésük. Mind sokat tanultunk, mert a zsűri számos ötletet, segítő kritikát fogalmazott meg.

Megnyerted a LOGO által szervezett Átjáró Másként döntőjét is. A sorozatban eredményes zenekarok, előadók a megye városaiban lépnek fel - nagyon visszafogott érdeklődés mellett. Mit gondolsz, mi az oka ennek?

Egyrészt, a rendezvények talán nem lettek széles körben meghirdetve, másrészt mindig nehéz kisebb városokban szervezni koncerteket, hiszen fajlagosan kevesebb az érdeklődő, mint például Szombathelyen.

Mennyire rádióbarát az "egyszálgitáros" stílusod? Hogyan lehet bejutni akár egy közmédium zenei rotációjába, vagy egy kereskedelmi rádió zenei programjába? Van-e ilyen távlati terved?

Van, de nem konkrétan az "egyszálgitáros énemmel". Így indultam, így kezdtem zenélni, de nagyon remélem, hogy hamarosan felléphetünk a zenekarommal, és akkor már nemcsak egyedül leszek a színpadon. Szeretem az akusztikus fellépéseket, egyedül, duóként vagy trióként is. A héten Budapesten trióként lépünk fel Rozsnyói Judittal és Günsberger Ákossal az Antré Fesztiválon. Amikor "kevesen vagyunk" a színpadon, könnyebb intim légkört teremteni. Emellett épp zajlanak a próbák a zenekarral, hogy létrejöhessenek a "rádióbarát" hangszerelések.

Helyi rádiók lejátszották már bármelyik dalodat?

Nem tudok róla, de reméljük, hogy ez a jövőben változni fog. A Peron Tehetségkutatón nyertem stúdióidőt is, ezért remélem, hamarosan lesz erre mód.

Mi a véleményed a mai popzenéről?

Kicsit olyan ez, mint az élelmiszeripar - átmentünk tömegtermelésbe, ahol sokszor a mennyiség a minőség rovására megy. Mégis hiszek abban, és látok is erre példákat, hogy igenis lehet igényes popzenét írni és előadni. Amit képviselek, nyilván egy kevésbé "divatos" irány, hiszen szeretem ötvözni a jazz- és a popzenét.

Példaképp kedvenc és példakép?

Zenében Norah Jones, Melody Gardot. Egyébként Meryl Streep, a kisugárzása mindig magával ragad. Bármit csinál, benne él.

Hogyan tovább? Nyertesként bejutottál a 2013. évi Hangfoglalás Tehetségkutató döntőjébe. Mi lesz, ha azt mondja a zsűri: "megvettük ezt a lányt"?

Erre azt hiszem, korai válaszolni. Fel kell készülni arra, hogy semmire sem lehet felkészülni. Nem számítottam arra sem, hogy szólistaként bejutok a Hangfoglalás Tehetségkutató döntőjébe. Úgy állok mindig a versenyekhez, hogy kiülök, s végzem a dolgom. Élmény számomra, hogy dalaimmal másnak örömöt tudok okozni, és ha a közönségnek tetszik, amin dolgoztam, amit megírtam és aztán előadok.

Új hozzászólás