"Ha Petőfi ilyen muzsika mellett ivott volna életében, akkor nincs Világos, az tuti!" - Szent Mihály Napi Forgatag Bükön

Képgaléria megtekintése2013.09.28. - 19:20 | Szokol Gábor, Büki László 'Harlequin'

"Ha Petőfi ilyen muzsika mellett ivott volna életében, akkor nincs Világos, az tuti!" - Szent Mihály Napi Forgatag Bükön

Bükön a Szent Mihályi Napot már tavaly is méltó módon ünnepelte a város, akkor, amikor az kormányzatilag még nem volt hívószó, és Vas megyében sem "szentmihályoztak" nagyon más településeken. A kisváros talán nem is tudja, nem is érzékeli súlyához mérten, milyen kulturális szemléletváltáson esett át évek alatt. Vagy csak a tempóját nem tudja felvenni a helyi kultúracsinálóknak. A pénteki nap borongóssága előcsalta a comfort life-ot az emberekből - abból sosincs baj, ha a TV előtt 22 fok van, és mondjuk épp az országos program műsorba kapcsolt helyszínein nézzük, mi is történik Szent Mihály Napján... Miközben talán jobb és színesebb az, ami élőben zajlik, a tévétől nem is oly messze, pár utcával odébb.

HIRDETÉS

Az Itthon vagy - Magyarország, szeretlek! egy országos kezdeményezés, melyhez az ország minden pontjáról csatlakoznak települések azzal a céllal, hogy megmutassák, milyen szép az országunk, milyen páratlanul sokszínű kulturális kincsekkel rendelkezik, és milyen csodálatos emberek lakják. Üzenet azon honfitársainknak, kik külhonban élnek, hogy Szent Mihály napján ünnepeljenek azon a helyen, ahol igazán otthon vannak, azokkal akikkel közösek a gyökereik.

Nem történt ez másképpen Bükön sem, problémaként kezelendő viszont, hogy az időjárás nem kapta meg a hétvége menetrendjét, ezért nem indított túl jól péntek este: eső és hideg váltotta egymást. Ennek ellenére remek programok színesítették a pénteki napot a fürdővárosban. Kicsiket és nagyokat már kora délutántól várta a Gombolyító Játszóház felkészült személyzete és népi hagyományos, a múltat megelevenítő játékai, kézműves elfoglaltságai. Egész hétvégére tábort vert a Hunyadi Mátyás Fekete Seregének öltözetét, szokásait éltető csoport, akik ágyúszóval is igyekeztek csalogatni az érdeklődőket.


A Langaléta Garabonciások ismét móresre tanították a rekeszizmokat

További hagyományőrző bemutatókon is találkozhattak a kilátogatók múltunkkal, de mulattató és tanulságos vásári komédiákat is láthattak a Soltis Lajos Színház társulatának jóvoltából. Valószínűleg a kültéri programok fénypontjaként valamivel 17 óra után a Langaléta Garabonciások hívták fel magukra a figyelmet hatalmas gólyalábaikon - öregjeink tiszteletével és meglepően közvetlenül. /Szokol Gábor/

A délutáni események fotói ide kattintva megtekinthetők!

A Lunah Hastánccsoport táncosai már a "művházban" lejtették keleti táncukat, s hoztak egy kis (nap)fényt a szomorkás hangulatú időjárásba. Ugyan helyi értékeinkbe nehezen illeszthető az orientális tánc, a csoport műsora a délutáni kultúrfolyam esztétikus átvezetése volt az esti koncertekhez.

Elsőként kedvenc vasi zenekarunk, a Karak zenekar szó- és akkordfolyamaival telt meg a terem, mely szinte semmi "ellenállásba" nem ütközött. Ismét a La Noyée-vel indult a műsor, ami szokás szerint tartalmazott 30Y és Kispál-feldolgozásokat is, s mellette számos saját - remek! - dalt. A csapat multiinstrumentális zenésze kiváló érzékkel azonosult s olvadt bele a karakos hangzásba, Bencéék pedig már-már fegyelmezetten - mekkora nonszensz ez a szerethetően szertelen banda kapcsán? - hozták le az egyórás műsort. Amióta először hallottuk őket, azóta hisszük: ez "vénnek való vidék". Ennek a zenének pezsgő életritmusú, főként egyetemi érettséggel bíró város kell, ahol a szellem nyitott és befogadó. Vas megye, s benne Szombathely is csak tranzitállomás. 


Hangulatban a Karak

Ferenczi György a magyar zenei élet saját, egyedi stílust létrehozó figurája. Nemcsak egyszerűen zenei újító, hanem egy sajátos életérzés, hozzáállás, szellemiség közvetítője, amely egyre erőteljesebben hat a magyar zenei progresszióra. A rockmentalitást a népivel szintetizáló muzsikus és zeneszerző, ami legjobban a Jimi Hendrix -féle Little Wing és a magyar folklórból származó Kaszárnya című dal ízléses házasításán érhető tetten. Új értékek felemelője és feledésbe merülő hagyományos értékek leletmentője, újraértelmezője, mind zenei, mind irodalmi szempontból. Hivatásszerűen űzött jókedv- és közösségteremtő koncertjükkel mosolyt csaltak a kisszámú, ám annál értőbb közönség arcára, aki alig akarták leengedni őket a színpadról.

A frenetikus hangulatúra sikeredett koncert során Petőfi Sándor és Gérecz Attila verseit dolgozta fel nagyrészt a zenekar. "Gérecz Attila sorsával és művészetével még Petőfinél is nagyobb hatást gyakorol ránk" - vallotta Ferenczi. A Petőfi albumról is hallhattunk bluesokat, például a "Ki vagyok én" virtuozitása egészen új dimenzióba emelte a költőt, s vele együtt Ferenczit is, akit ezekután csak a magyar zene páros pisztolyaként emlegetünk.  


(Szent) Ferenczi elajándékozza harmonikáját az idegennek

A Karak tagjai pedig gyanítjuk és reméljük, jót diskuráltak a fiatalok istápolását egyébként is szem előtt tartó herflissel, s kicsit sem lennénk meglepve, ha kollaborálás esete forogna fenn hamarost! Mert az értékekkel nemcsak a nézők találkoznak, hanem szerencsés esetben az előadók, az értéket közvetítők is, talán épp azért, hogy az együttgondolkodás és közösségteremtés ne csak elcsépelt fogalmak legyenek a XXI. században. /BLH/

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Tibi atya 2013.09.29. - 16:03
A jólétbe tespedt, kulturálisan évtizedekig altatott városba nem lehet pár éven belül életet lehelni, kulturális "éhségérzetet" kelteni. Céltudatosan áldozni kell rá és nem feladni. Az igénytelenség és érdektelenség nem a művelődési ház szégyene.