Birskörtepárlat lett idén Magyarország Legjobb Pálinkája

2013.12.05. - 21:30 | vaskarika.hu / MTI - Fotó: MTI

Birskörtepárlat lett idén Magyarország Legjobb Pálinkája

A Brill Pálinkaház birskörtepárlata lett 2013-ban Magyarország Legjobb Pálinkája. A győztes egy palackját a csütörtöki Szent Miklós Pálinka Ünnepen helyezték el a Magyar Mezőgazdasági Múzeum (MMGM) vitrinjében az elismerést korábban elnyert párlatok közé.

HIRDETÉS

Idén csaknem négyszáz mintát küldtek be a hazai pálinkafőzdék, és a húsztagú zsűri az eddigiekhez képest végül egy új gyümölcs párlatát választotta - jelentette be Stégermájer Károly versenyigazgató a pálinkaünnepen megtartott díjátadón.

Krizl Edit, a Brill Pálinkaház vezetője felidézte, hogy három évvel ezelőtt irsai olivér szőlőpálinkájukkal nyerték el a rangos elismerést, míg az idei verseny utolsó, harmadik körében birskörte párlatuk a Brill egy másik tételével, egy érlelt törkölypálinkával versenyzett. A Szekszárd melletti pálinkaház 2003 óta indul sikerrel versenyeken, pálinkáik mellett zöldségpárlataikat is nevezni szokták.

Fehér György, a MMGM főigazgatója elmondta: immár hagyomány, hogy a Magyarország Legjobb Pálinkája címet elnyert párlatokat a múzeum erre a célra fenntartott vitrinjébe helyezik el az eredményhirdetés után. A pálinkák világával az MMGM látogatói a Színek, ízek illatok című időszaki kiállításon is megismerkedhetnek.

V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár "vadízű, fanyar, csupa illat birspárlatként" jellemezte a Brill győztes termékét, majd Dlusztus Imre és Soós Kálmán A jó magyar pálinka című albumát mutatta be. Elmondása szerint a Mihazánk Könyvkiadó gondozásában megjelent 260 oldalas kötet komoly tisztelettel, a teljességre való törekvéssel, tudományos és kulturális igényességgel tekinti át a pálinka világát.

Csomós Miklós főpolgármester-helyettes a díjátadó után megtartott köszöntőjében hangsúlyozta: a pálinka a magyar gasztronómia fontos terméke, amely az elmúlt években komoly minőségi javuláson ment át a hazai pálinkamanufaktúráknak köszönhetően.


Csomós Miklós oktatásért és kulturális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes, V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár, valamint Krizl Edit és Nagy Attila, a Brill Pálinkaház tulajdonosai pálinkával koccintanak a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban megrendezett Szent Miklós Pálinka Ünnepen 2013. december 5-én. A Brill Pálinkaház birskörtepárlata lett 2013-ban Magyarország Legjobb Pálinkája. MTI Fotó: Kovács Tamás

Körtéből készül a 2014-es év pálinkája

Körtéből párolják a 2014-es év pálinkáját; a tavasszal debütáló, különleges házasításba hét párlatot válogatottak be a szakemberek.

A házasított párlatok hagyományát a Budapesti Pálinkafesztivál vezette be három éve; eddig szilvából, barackból, majd meggyből készült el az év pálinkája.

A felhívásra idén több mint egy tucat hazai pálinkafőzde jelentkezett legjobb körtepárlatával. A beérkezett tételeket a szakértői zsűri vakkóstolás során értékelte illatkarakter, illattisztaság, ízkarakter, íztisztaság és harmónia alapján - közölte az MTI-vel csütörtökön a fesztivál kommunikációs ügynöksége.

A bírák maguk is pálinkafőző-mesterek voltak: Hornung József a Nobilis Pálinkaháztól, Vasas Beáta a Schiszler Pálinkaháztól, Berkes Géza a Harmatrázó Pálinkaháztól, Békési Erika a Békési Pálinkamanufaktúrától és Márton András a Rézangyaltól. A vakkóstolást a Rézangyal főkóstolója, Borbáth Gabriella felügyelte.

A szakemberek végül hét főzde körtepálinkáját, köztük vilmos- és kiffer körte párlatokat választottak ki, így az év pálinkájába végül az aranyérmesnek minősített Gusto, valamint Nobilis, Márton és lányai, Csalló, Tokaj-Hegyalja, Schiszler és Harmatrázó körtepálinkák kerülnek. A különleges blend (házasítás) egészen tavaszig pihen, hogy az ízek tökéletesen összeérjenek benne.

A több hónapos pihenés után a kereskedelmi főzdék prémium blendje díszüvegbe kerül. Az 1500 darab félliteres, sorszámozott palackból először a Budapesti Pálinkafesztiválon kóstolhat a közönség 2014. május 15. és 18. között az Erzsébet téren.

Új hozzászólás