Szeretet határok nélkül - Döbörhegyi karácsonyvárás
Képgaléria megtekintése2013.12.17. - 02:00 | M. Ildikó - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Van Vas megyében egy település, ahol havonta egyszer van szentmise. A kis falunak nincs plébánosa, ide nem nagyon jutnak le kulturális csoportok, kórusok, színjátszók. Minden nap, ami közösségi élménnyel telik: ünnepnap. December 14-én is erre készült a falu, s a lakóinak műsorral kedveskedők: Döbörhegyen pásztorozással, szépen csengő karácsonyi dalokkal adott szívből jövő és mások szívét is megszólító műsort a szombathelyi Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat I. számú Idősek Klubjának Nefelejcs Kórusa, valamint a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium diákjainak kórusa.
"Megmondom a titkát, édesem a dalnak:
Önmagát hallgatja, aki dalra hallgat.
Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek."
Babits Mihály második énekének (1928) üzenete indította útjára A Vasi Hegyháton, Döbörhegyen található kis faluban december 14.-én rendezett adventi ünnepséget.
A szívből szóló, és a mások szívét is megszólító műsor előadói a szombathelyi Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat I. számú Idősek Klubjának Nefelejcs Kórusa, valamint a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium diákjainak kórusa voltak. Mindkét kórus vezetője Király Katalin, aki kórusvezetői munkái mellett tankönyvszerző, a Kodály-módszer, valamint Békefi Antal zeneszerző, népzenekutató követője és oktatója. Hivatását mélységes alázattal, szeretettel és odaadással, és mindenkor háláját kifejezve gyakorolja Katalin asszony. Ezzel, a szívéből áradó szeretettel magas szinten tartja rezgésben, és működteti oda-vissza a szeretet hullámait és egységélményét minden közösségben, ahol csak megfordul. Munkálkodik mindenkor kedves biztató szóval, mely példamutató csendességre, egymás segítésére és hálára int bennünket, embereket, a mai rohanó, fogyasztásra ösztönző társadalmunkban.
Döbörhegyen az ott élő asszonyok hatalmas szeretettel fogadták a megérkező Pásztorokat és kísérőiket, így az I. számú Idősek Klubjának vezetőjét, Meskó-Csépány Zsanettet és kedves családját, de minden velük tartó kedves vendéget is. A rusztikus szépségű döbörhegyi házba belépve pattogó tűz melegében fogyaszthattuk a finomabbnál finomabb süteményeket, s mellé a gőzölgő finom gyümölcsteát, miközben csodáltuk a ház fagerendás mennyezetét, és kiállított használati tárgyait. Csak néhányat kiemelve: a szódásüveget, a faszénnel működő vasalót, a különleges régi órát. Visszatekinthettünk egy-egy pillanatra nagyszüleink múltjába.
Jól jött a szíverősítő a hideg ellen és a fellépés előtt
Murphy törvénye szerint "ami elromolhat, az el is romlik". A szállóige valóságot öltött ezen a szombat délutánon is, ezért a diákkórus egy másik buszra várva és váltva, kis késéssel, de szerencsésen megérkezett Döbörhegyre, Király Katalin kórusvezető, valamint gyönyörű hangú énektanárnőjük, Gájer Zsuzsanna kíséretében.
Az adventi műsor a Magyarok Nagyasszonya katolikus templomban került megrendezésre. Ez a szépséges kis templom egy lilába öltöztetett kis ékszerdoboz. Szakrális hely, ahol Adventre hangolódva, a Karácsony ünnepét várva, a szeretet és meghatódottság energiái hatványozottan összeadódtak. Az adventi műsor kezdetéig beszélgettünk, odaérkezők és ott élők, fiatalok és idősek egyaránt.
A Pásztorozás megelevenítői Palkó és Vendel - Erzsébet és Etelka asszonyok - ízes játékkal elevenítették meg a népi szokást, sziporkáztak, improvizáltak és derítettek jó kedvre mindenkit, aki a templomba betért és befért az ünnepségre. A gazdaasszony lányai batyujukkal és boros csutorával színesítették a pásztorozás játékát, Ilcsi asszony pedig gyönyörű hangjával elevenítette meg Jancsi bojtár szerepét. A Pásztorozás játékát színesítette minden előadó, Gazda, Gazdaasszony, a Gazda lányai, a Pásztorok és az Öreg, akit Lajos úr személyesített meg, aki a Szépkorúak Kórusának egyetlen, nagyon lelkes férfi tagja. A Pásztorok vidáman énekeltek, - mindenki szívét-lelkét beleadta a kedves játékba.
Megtelt a döbörhegyi templom
A Pásztorozást a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium kórusának műsora követte. Karácsonyi dalaik csengtek-zengtek, az Ave Maria és a Halleluja kánonban énekelve szíveket megérintően szép előadás volt. A diákok előadásának szépségét emelte egy általános iskolás gyermek, aki szintetizátoron kísérte a diákkórust. Mindkét kórust Király Katalin vezényelte.
A műsort meghatóan szép, háláját kifejető gondolataival zárta Király Katalin. Köszönetét fejezte ki a fellépő kórusoknak és Döbörhegy minden jólelkű, segítőkész lakosának, akik meleg szívvel és szeretettel segítik az ott élő idős embereket, így az ő ott élő idős édesanyját is. Katalin asszony halk szavával Ady Endre versével megérintette minden résztvevő szívét.
Döbörhegy polgármestere, Bartók László kedves szavakkal fejezte ki köszönetét, és hívott meg minden résztvevőt a katolikus templom melletti szeretetvendégségre, barátkozni, beszélgetni, fogyasztani az asztalkákra odavarázsolt nagyon finom süteményekből, forralt borból és teából.
Többször is bebizonyosodott ezen a délutánon, hogy a szeretetnek nincsenek határai: a Premontrei diákok kedves ajándékkal örvendeztették meg az I.számú Idősek Klubjának kórusát.
Döbörhegy minden kedves vendégszerető lakosának köszönjük szíves-kedves-szeretetteljes vendéglátását, ez szívünkben élő szép emlék marad! Király Katalin kórusvezető szellemiségét követve pedig mindannyian jobb, értékesebb, türelmesebb emberek lehetünk!
A Premontrei Gimnázium kórusa
A betlehemezés (pásztorozás) a karácsonyhoz kötődő magyar népszokás. Több szereplős dramatikus játék, a legnépszerűbb karácsonyi paraszti misztériumjáték, pásztorjáték.
A betlehemezés a legismertebb és legelterjedtebb karácsonyi népszokások közé tartozik. A paraszti betlehemezés középpontjában a betlehemi pásztorok párbeszédes, énekes játéka áll. A dramatikus játék fő eleme a pásztorjáték, amely a három pásztor, köztük a nagyothalló öreg tréfás párbeszédére épül. A betlehemezés fő kelléke a templom alakú betlehem, amelyben a Szent Család látható. A pásztorjáték szereplői: a kis templomot vivő két angyal, három pásztor, ami egyes vidékeken kiegészül több szereplővel. A szereplők ma is eljátsszák a Jézus születéséről szóló bibliai történetet, majd átadják ajándékaikat, jókívánságaikat. Ezután a háziak megvendégelik őket. /wikipedia.hu/
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás
Korábbi hozzászólások