Villalakók, avagy kísérleti „fehér egerek" - Ciki a Való világot nézni?
2014.02.20. - 00:10 | Dart - Fotó: 444.hu
A Való világ 6. szériájába a rendezők igyekeztek megosztó, hirtelen haragú, különböző intelligenciaszintű, "érdekes" egyéniségű személyeket toborozni. Lehetőség szerint tökéletes alakú lányokat kerestek, de jó érzékkel egy kissé molett hölggyel létrehozták az ellenpólust. A társaság egy része nem az intelligenciájával hódít, de bekerültek felsőoktatásban érdekelt szereplők is. Így a nézők közül sokan megtalálják a nekik szimpatikus, vagy épp idegesítő figurát, akinek kíváncsiak a kalandjaira. Az ellentétes jellemek, lobbanékony egyéniségek, illetve a bombanők és szexuálisan túlfűtött csődörök közös karámba zárásával kódolt a feszültség.
A szereplők bemutatkozó kisfilmjei extrém, bevállalós szövegeikkel sokaknál kiverték a biztosítékot. A saját bevallása szerint eddigi rövid életében 500 férfival közeli kapcsolatba került hölgy, s a klipjében aktust imitáló bodys fiatalember, akinek „Alig várom, hogy ráraboljanak a harcsámra." mondata olyanokhoz is eljutott, akik egyáltalán nem néznek valóságshow-t. Ez volt a cél, a megosztó személyiségek miatt sokan kíváncsiak legyenek rájuk, és időnként belenézzenek a műsorfolyamba. Aztán ott ragadnak a következő reklámblokkig.
A villalakók időnként nézettséget generáló feladatokat kapnak. Egészséges férfiember nem kapcsol át másik csatornára, ha félmeztelen, erotikus fehérneműbe öltöztetett, tűsarkokon közlekedő, profi módon kisminkelt csábító bombázók mosolyognak a kamerába. (Legalábbis addig nem, amíg fel nem tűnik a tévé közelében a „házi sárkány".)
Különösen az iskoláskorúak közt nagy a műsor nézettsége, akik a facebook-on megosztják, kommentálják, lájkolják a látottakat. Viselkedés-sémákat látnak, amelyeket követhetnek, vagy elítélhetnek. Sok családnál nincs minden szobában televízió, így családtagok sem tudják magukat kivonni a műsor hatása alól. Az pedig akár hasznos is lehet, ha a szülő a háttérből felügyeli a tévénézést, az adott szituációt értékeli, elmondja véleményét, vagy akár csemetéjével megbeszéli a látottakat.
Pszichológusok végeztek csoportkísérleteket az elzártsággal kapcsolatban. Az úgynevezett stanfordi börtönkísérlet például pszichológiai szempontból vizsgálta az emberek fogságban való viselkedését. A kísérletet 1971-ben végezték a Stanford Egyetemen, Philip Zimbardo vezetésével. A résztvevő önkéntes diákok foglyok és őrök szerepét játszották el egy, az egyetem alagsorában berendezett börtönben. A kísérletet azonban a befejezés tervezett ideje előtt - hat nap után - félbe kellett szakítani, mert az alanyok viselkedésükkel veszélyeztetni kezdték egymás testi és lelki épségét. Ezt az eseményt dolgozta fel a drámai Kísérlet című 2001-es német film.
A valóságshow résztvevői is egyfajta játékos kísérletben vesznek részt. Viselkedésük rossz, vagy jó példaként, tanulságként szolgálhat a nézőknek. A felvett viselkedésformákat nehéz napi 24 órában megjátszani, a játékosokból előtör saját személyiségük. Ezért kirívó az ellentét a bekerülésért készült film színészkedése, és a napi valóság között. Az események gyorsítva zajlanak a napi összefoglalókban, szubjektív a válogatás, fő szempont a nézettség fenntartása, ezt szolgálja a konfliktusok bemutatása. A rendezők aktívan reagálnak a történtekre, beavatkozásukkal felnagyíthatnak, vagy tompíthatnak egyes hatásokat. Az összefoglalók alapján úgy tűnik, mintha egyes villalakók nem csinálnának semmit, mert nem mutatják őket. A hétköznapi tevékenység az nem érdekes. Ha valaki főz egy ételt az unalmas. Ha amatörizmusával túlhevíti az olajat, és szénné égeti a minimális főzési tudományt igénylő tükörtojást, az már bemutatásra érdemes.
A Való világ a valóság gyorsított leképezése. Az életben ismerőseinkkel átlagban heti néhány alkalommal találkozunk, esetenként pár órát töltünk el együtt. A villában napi 24 órán keresztül együtt vannak a fiatalok, és kapcsolataik is gyorsabban alakulnak ki, fejlődnek, kerülnek hullámvölgybe. Nagyító alatt megfigyelhetők a kísérleti „fehér egerek" reakciói. Miért épp abba a „gázos" jellemű fiúba szeret bele az a lány, pedig a normálisabb srác is próbálkozott nála. Jobb volt a szövege? Divatosabb a ruhája? Vagy csak a testek kémiáján múlt? Udvarlási minták tesztelése nézhető a kényelmes fotelból.
Ciki nézni a sokadik valóságshow-t? Aki cikinek érzi, az ne beszéljen róla, az erős jellemű embert pedig hidegen hagyja mások véleménye.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás