Az internet nem felejt - Figyelj rá, mit hagysz magad után a virtuális térben

Képgaléria megtekintése2014.03.19. - 06:30 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Az internet nem felejt - Figyelj rá, mit hagysz magad után a virtuális térben

A mai tinédzserek már létezni is alig tudnak az internet nélkül - annak minden pozitívumával és árnyoldalával együtt. A gyermekek jogainak védelme számos területet ölel fel és foglal magába, többek között felhívja a diákok figyelmét a rájuk leselkedő veszélyekre. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium az L-Tender Consulting Kft-vel közösen indította útjára „Az Internet nem felejt" elnevezésű programot, amelynek célja, hogy tudatosítsa a fiatalokban az internet - ezen belül kiemelten a közösségi oldalak - veszélyeit. A program keretén belül, 2014. március végéig az ország 19 megyéjében, valamint Budapesten megközelítőleg 3000 diákhoz jut el a program. Március 18-án a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium diákjai ismerhették meg.

HIRDETÉS
A statisztikák szerint évről évre nő Magyarországon a fiatalok körében az internethasználattal töltött idő. Míg 2011-ben összesen 201, 2012-ben pedig 207 percet töltött az interneten egy átlagos felhasználó, addig 2013 első negyedévében ez az érték már 209 perc, azaz közel három és fél óra. Annak érdekében, hogy az internetet biztonságosan tudják mindennapjaik során alkalmazni, elengedhetetlen, hogy alapos és átfogó ismeretekkel legyenek felvértezve. Ennek érdekében a Polgári Törvénykönyv erre vonatkozó rendelkezéseit ismertették meg a premontreis diákokkal március 18-án, különös tekintettel az internetes felhasználással kapcsolatos személyiségi és adatvédelmi kockázatokra.  

Mire is hívta fel a figyelmet „Az Internet nem felejt" program? Épp azokra a virtuális térből jövő valós, és a fiatalság számára akár napi problémára, amire a szülő, a nevelő nehezen tud reflektálni, amiről hiányos ismeretekkel rendelkeznek és nincs életszerű megoldásmintájuk sem rá.

Viber, chat, instagram, like, megosztás, posztolás...

Az utóbbi tíz évben hozzánk nőttek az elektronikus eszközeink - vagy éppen mi nőttünk hozzájuk. Állandóan online vagyunk, bármikor csöröghet a telefonunk, de üzenhetünk akár viberen is, de ezzel párhuzamosan pittyeg a Facebook-chat, miközben képet osztunk meg az instagramon. És ez még csak egy átlagos multitasking.

Csakhogy míg a digitális bevándorlók (a mai fiatalok szülei és tanárai) sok esetben még csak ezeket a szavakat is alig ismerik, nemhogy csinálnák is a fent leírt dolgokat, addig a mai tinédzsereknek, azaz a digitális bennszülötteknek ez már a napjaik elválaszthatatlan része. Éppen ezért nem mindig végződik jó eredménnyel, amikor náluk sokkal idősebb, az okostelefonokhoz, Facebookhoz alig értő „felnőttek" akarják megóvni őket a valós, általuk azonban még nem realizált veszélyektől.

A szinte láthatatlan kiközösítés, az online zaklatás

De mi történik akkor, ha valakit éppen ezeken a fórumok „pécéznek" ki a többiek? Ma már nem lehet fél 2-kor hazaszaladni az iskolából, bezárkózni a szobába és másnap reggelig még csak nem is hallani a többiekről: immár láthatatlanul, otthon ülve is folyamatosan érkezhetnek a piszkálódások. Amelyek idővel eldurvulhatnak...

A fiatalok azonban akkor, ha zaklatás áldozataivá válnak, akkor is csak nagyon ritkán mernek a pedagógushoz vagy a szülőhöz fordulni, mert ők „úgysem értik ezt az egészet"... A szülő és a pedagógus pedig csak nagyon ritkán veszik észre maguktól a problémát, hiszen előlük rejtett platformokon zajlik.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkötelezett a gyermeki jogok széles körű érvényesítése és megerősítése mellett, valamint kiemelt feladatának tartja, hogy a gyermekek mindenek felett álló érdekének elvét az igazságszolgáltatás területén is érvényesítse.

Ennek érdekében 2012-től a KIM számos intézkedést és kezdeményezést hívott életre annak érdekében, hogy a gyermekbarát igazságszolgáltatás gyakorlata beépüljön a magyar és az európai jogrendbe. A gyermekbarát igazságszolgáltatás egyik fő célkitűzése, hogy az igazságszolgáltatás folyamatai a gyermekek számára  is felfoghatóvá, megismerhetővé és érthetővé váljanak.

A gyermekek jogainak védelme számos területet ölel fel és foglal magába, többek között felhívja a diákok figyelmét a rájuk leselkedő veszélyekre. A KIM az L-Tender Consulting Kft-vel közösen indította útjára „Az Internet nem felejt" elnevezésű programot, amelynek célja, hogy tudatosítsa a fiatalokban az internet (ezen belül kiemelten a közösségi oldalak) veszélyeit.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás