Egészséges táplálkozás az iskolában – Mit egyen a gyermek tízóraira, uzsonnára?

2014.09.09. - 00:10 | Tamási Boglárka - Fotó: http://www.csaladivilag.hu (nézőkép)

Egészséges táplálkozás az iskolában – Mit egyen a gyermek tízóraira, uzsonnára?

Sokak örömére és többek bánatára megkezdődött a tanév! A sok teendő mellett fontos, hogy szánjunk időt a megfelelő tízórai és uzsonna elkészítésére. Összeállítottunk néhány tippet a T. Olvasó számára, hogy milyen egészséges ételek kerüljenek be az uzsonnásdobozba.

Megvásároltuk az új táskákat, füzeteket, a tornadresszt és egyéb tanszereket, és bizonyára sok szülőnek okoz gondot, hogy a vakáció gyümölcs- és vitamindús időszaka után mily módon juttassa "gyermeke szervezetébe" az értékes tápanyagokat, amíg ő a nap nagy részét az iskola falai között tölti.

Egy kiadós és egészséges ebédnek a gyerekek tápanyag-szükségletének legalább egyharmadát kell biztosítania úgy, hogy kiegyensúlyozottan tartalmazza az összes szükséges vitamint és ásványi anyagot. A kisétkezések, úgy mint a tízórai és az uzsonna kiváló energiaforrások, amelyek hozzájárulnak a gyerekek optimális testi és szellemi fejlődéséhez, valamint az egészséges életmód kialakításához a napi ötszöri étkezés által. A változatosságnak szintén nagy szerep jut, hiszen ezeknek az ételeknek és harapnivalóknak biztosítaniuk kell az összes makro- és mikrotápanyagot, amelyre gyermekünk szervezetének szüksége van.

Fotó: http://www.csaladivilag.hu/upload/41/article/1306/tizorai-es-uzsonna.jpg

Néhány tipp az egészséges iskolai tízóraihoz, uzsonnához, ezek tárolásához, csomagolásához, készítéséhez

  • A tejtermékek biztosítják a gyermekek számára a kulcsfontosságú kalciumot, a zöldség, gyümölcs pedig a vitaminokat, ezért különösen fontos, hogy minden nap szerepeljen tejtermék és friss gyümölcs, zöldség is az uzsonnában.
  • Vasárnap esténként tervezzük meg a heti uzsonnamenüt - ezzel értékes reggeli perceket takaríthatunk meg. Ha még ügyesebbek vagyunk, akkor előző este is elkészíthetjük az uzsonnát, csak csomagoljuk fóliába vagy dobozba, és tegyük be a hűtőbe, hogy reggel már ne teljen vele az idő.
  • Zárható uzsonnás zacskóba előre kiporciózhatunk nyers zöldségeket, gyümölcsöket megtisztítva, feldarabolva, akár több napra előre is. A gyerekek szeretik a falatnyi adagokat.
  • Ha jégsalátával béleljük ki a szendvics mindkét oldalát, akkor a nedvesebb zöldségek nem csúsznak el, és nem nedvesítik át a kenyér felületét.
  • Legyen színes a gyerekünk uzsonnája, így ősszel csomagolhatunk alma- és körtefalatkákat szőlőszemek kíséretében pár szem dióval, hogy a látvány is vonzó legyen.
  • Szerezzünk be rekeszes uzsonnás dobozt, és vonjuk be a gyereket a döntésbe, hogy melyik egységbe mi kerüljön.
  • Fehérjében gazdag uzsonnát készíthetünk sajttal és szeletelt sült hússal is, nem feltétlenül kell ragaszkodnunk a feldolgozott hústermékekhez, felvágottakhoz.
  • Egy-egy különböző gabonákat, magvakat, gyümölcsöket tartalmazó müzli szelettel gyors energiabombát biztosíthatunk a gyerekeknek akár a délutáni sportfoglalkozás előtt is. Finom és egészséges, tökéletes helyettesítője a csokinak. Házilag is könnyen elkészíthetjük, így olcsóbb, és mi dönthetjük el, mi kerüljön bele.

Fotó: http://m.cdn.blog.hu/ra/rajzoldmeg/image/static/uzsonna.jpeg

  • Szendvicsekben is nyugodtan elrejthetünk gyümölcsöket. Sajtos szendvicsekhez az alma és a körte például remekül passzol.
  • Tanórák közti rágcsálnivaló gyanánt pakoljunk a dobozukba feldarabolt sajtot, diót, mandulát aszalt szilvával vagy szőlőszemekkel. Egészséges, tápláló és magas energiatartalmú kombináció.
  • Tegyünk kis dobozba sárga és piros színű koktélparadicsomot, dobjunk hozzá mozzarella golyókat, és máris kész az antioxidánsokban és kalciumban gazdag majszolnivaló.
  • Ha sütőben különböző gyümölcsökkel és hagymával megsütünk egyben egy pulykamellet vagy pulykacombfilét, felvágottként szeletelhetjük a szendvicsbe. Ezek a különösen jól hasznosuló vasforrások hozzájárulnak a gyerekek szellemi fejlődéséhez, és teljesítőképességükre is jótékony hatással vannak.
  • Rejtsünk minden nap egy kedves üzenetet az uzsonnás doboz aljára, így biztosan nem marad érintetlen a csomag, és a kicsiknek vagy éppen nagyobbaknak könnyebb kibírni a nehéz órákat.
  • A cukkini chipset imádni fogják a gyerekek akkor is, ha egyébként hozzá sem érnek ehhez a zöldséghez, viszont az anyukák egyszerűen és minimális olaj felhasználásával elkészíthetik.
  • Kisebb gyerekeknek vonzó lehet, ha a szendvicskenyeret sütiformák segítségével különböző kedves formákra vágjuk. Ezt is előre megtehetjük, és hűtőben, vagy mélyhűtőben sokáig tárolhatjuk.
  • A kicsiket kémiaórára is felkészíthetjük még „idő előtt", ha összepárosítjuk a gyümölcsöket aszalt megfelelőikkel, így azonnal érzik és látják is a különbséget és még az étkezést is élvezetesebbé tehetjük.

Új hozzászólás