Városi elismerések átadása, új állandó kiállítás - Körmend Város Ünnepnapja (4. nap)

Képgaléria megtekintése2014.10.29. - 00:10 | Waldo

Városi elismerések átadása, új állandó kiállítás - Körmend Város Ünnepnapja (4. nap)

Körmend Város Ünnepnapja rendezvénysorozat befejező napján nyitotta meg kapuit a Batthyány Strattmann László Múzeumban az új állandó kiállítás. A Szabadság téren átadásra kerültek a városi elismerések, majd egy rögtönzött tárlatvezetés keretében ismerkedhettek meg a város történetén végigvezető kiállítással az érdeklődők. A teljesen megújult terek a legmodernebb interaktív eszközökkel kiegészülve kínálnak izgalmas ismerkedést a múlttal.

HIRDETÉS

H. Vörös Márta, a Körmendi Kulturális Központ Múzeum és Könyvtár igazgatója köszöntötte a megjelenteket, és megköszönte mindazok munkáját, akik a kiállítás létrejöttében bármilyen módon segítettek. Felkérte Bebes István polgármestert, hogy mondja el gondolatait a most megnyíló új állandó kiállításról.

Bebes István köszöntőjében elmondta, a most megnyílt új állandó kiállítás nem csak önmagunk számára, hanem az ide látogatók számára is érték. "Megpróbáltunk közösen, együttműködve, helyi vállalkozókkal kiegészülve dolgozni azon, hogy minél szebb életteret tudjunk megmutatni. Amíg egy ilyen nagy beruházás elkészül, addig komoly forrásokkal kell felelősen gazdálkodnunk, de úgy gondolom, hogy ez az elkészült kiállítás is jó példa arra, hogy mi ezekkel a forrásokkal felelősen gazdálkodtunk. Úgy érzem, hogy az elkövetkezendő időkben még számos ilyen lehetőséggel tudjuk megajándékozni a körmendieket, hogy be tudjuk bizonyítani: ahogy a kisebb projektek esetében a kisebb tereket, úgy egy nagyobb projekt esetében a főépületet is meg tudjuk újítani." - mondta el Bebes István


Dr. Sepseyné Dr. Vígh Annamária az EMMI Közgyűjteményi Főosztályának főosztályvezetője örömét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy ez az országban egyedülálló örökség megújult. "A múzeum egy fejlesztési koncepció mentén halad, hiszen már a 2007-es Batthyány emlékév kapcsán is fontos támogatásokat tudtunk adni. Örömmel látjuk, hogy a múzeum milyen felkészülten nyúl a tárgyakhoz, a kulturális javakkal milyen felelősen bánik." - mondta el, majd  rámutatott arra, hogy milyen nehéz egy régi műemlék épületben kiállítást berendezni, hiszen egy új építésű, egyszerű térkialakítású helyen sokkal egyszerűbb végig gondolni egy kiállítás logikáját. Hozzátette: a kiállításnak egy állandó értékről kell, hogy szóljon, és anélkül kell izgalmasnak lennie, hogy folyamatosan megújulna.

"Állandó kiállítást berendezni a legnagyobb felelősség, és a legnehezebb működtetni azt, hiszen mindig érdekesnek kell maradnia. Ez a kiállítás országos jelentőségű történeti folyamatokat ábrázol. Ha nagyon optimista lennék, azt mondanám, hogy minden iskolás gyermeknek el kell ide jönnie, hogy találkozzon a Batthyányak örökségével. A kiállítás tematikailag bizonyos értelemben hagyományos, hiszen végig vezeti a látogatót a város történetén, de ugyanakkor új eszközökkel, interaktív módon teszi mindezt. A berendezésnél fontossá vált a korszerűség, így a múzeum egyszerre közösségi színtérré is válik. Nem csak a Batthyányak múzeuma, hanem a könyvkötő dinasztiák, a kékfestő vagy a bognár családoké is. Olyan embereké, akiknek tárgyi, szellemi hagyatékát a helyiek jól ismerik, így képesek megadni a helyi kötődést, a közösséghez tartozást, valamint egymás megismerésének, gyökereink megismerésének az élményét."- mondta el Dr. Sepseyné Dr. Vígh Annamári. 

A kiállítás megnyitóján Kátai Zoltán énekmondó közreműködött. 


Bebes István polgármester a kiállítás megnyitása után a Szabadság téren a kitüntetések átadása előtt mondta el ünnepi beszédét. "Állj meg, vándor! Emlékezz arra, hogy másokat is megpróbál az élet, a történelem. De nem feledd, vannak örök értékek és ha ezeket életedbe építed, mindennapod beszűkültségéből, fojtogató és kisszerű önzésedből az emberhez méltó szabadság tághorizontú mezejére léphetsz: hitben, reményben és önzetlen szeretetben vetheted meg lábad, építhetsz jövőt, építhetsz védettségben és a szenvedések ellenére is biztonságban házat és hazát". Várszegi Asztrik szavaival kezdte köszöntőjét, és kérte: a mai napon álljunk meg egy kicsit, emlékezzünk Körmend történetére és arra, hogy amellett, hogy ezen a napon kapott Körmend városi rangot, a szegényeket ingyen gyógyító Batthyány hercegorvos születésének napját is ünnepeljük. "Környezetünk álladóan fejlődik, alakul, és akik itt élünk, várjuk, hogy milyen új lehetőségek adódnak ahhoz, hogy jól és igazán körmendinek érezzük magunkat. Egy nemzetnek, egy városnak csak akkor van jövője, ha ismerjük, és megbecsüljük a múltját. Igaz a biblikus idézet: Amilyen szemmel nézünk a világra, az úgy tekint vissza ránk." - mondta el Bebes István, majd minden egybegyűltnek sok erőt, kitartást kívánt, hogy még sok évszázadon át ünnepelhesse Körmend a város napját.

A köszöntő után a finnországi Heinävesinek, Körmend testvérvárosának finn-magyar baráti körének vezetője köszöntötte a megjelenteket, akinek szavait Bán Miklós, a körmendi finn-magyar baráti kör vezetője tolmácsolta.

A köszöntő után átadásra kerültek a városi elismerések.

Diplomája megszerzésének 50. évfordulója alkalmából a Nyugat Magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központja - a Berzsenyi Dániel Főiskola jogutódja - Arany Díszoklevélben részesíti Sodics Lászlóné tanítónőt. Sodics Lászlóné Tóth Rózsa tanítónő a szombathelyi tanítóképző intézetben 1964-ben kapta meg általános iskolai tanítói oklevelét. Először Szőcén, majd 1974-től Körmenden a Somogyi Béla Általános Iskola jogelődjében, a Körzeti Általános Iskola és Diákotthonban folytatta pedagógus munkáját. 1981-ben a művelődési miniszter dicsérő oklevelét kapta meg. Munkáját az igényesség, az alapos szakmai felkészültség, és az önképzés jellemezte.


Körmend Város Önkormányzata kiemelkedő környezet és természetvédelmi tevékenységéért és munkásságáért a Körmendi Várkertért Egyesület részére Molnár Lajos díjat adományoz. Az egyesületet 2008-ban tizenöt fő alapította, a Körmendi Batthyány Kastély várkertjének szépítése és ápolása céljából. Az egyesület 2010-től megközelítőleg 1200 óra társadalmi munkát végzett el a várkert területén. Az egyesületi tagok Körmend város gondnokságával együttműködve folyamatosan végzik a fű kézi kaszálását. A várkertet megtisztítják a hulladéktól, az elmúlt év folyamán szemeteseket, padokat és asztalokat is készítettek, amelyeket ki is helyeztek a park területére. Az egyesületi tagok ezt a munkát szabadidejükben, önzetlenül, mindenféle díjazás nélkül végzik, amiért nem lehet elégszer köszönetet mondani.

Körmend város képviselő-testülete Molnár Csaba, a Somogyi Béla Általános Iskola testnevelőtanára úszó és vívóedző részére több évtizedes eredményes munkásságáért a Körmend város érdekében kifejtett sport munkáért kitüntetés aranyfokozatú oklevelét adományozza. Molnár Csaba testnevelés-biológia szakos általános iskolai tanár, 1983 óta végzi oktató nevelő munkáját a Somogyi Béla Általános Iskolában. Az iskolai testnevelésen kívül kiemelt figyelmet fordított a vívás és úszás sportágakra, amelyekben több évtizeden keresztül fejtette ki töretlen lelkesedéssel tevékenységét. 1989-90-es tanévtől vette át az úszás oktatás irányítását. Megszervezte az edzések és felkészülések rendjét, az éves versenyeztetés menetét. A tanmedence közel sem kínált ideális körülményeket a versenyeken való eredményes részvételhez, ennek ellenére tanítványai kiemelkedő eredményeket értek el különösen a diákolimpiákon. Több országos dobogós hely, és sok helyezés jelzi tevékenységének magas színvonalát. Szakmai munkáját városi szinten fejtette ki. A 2000-es évektől egy két éves képzést követően foglalkozni kezdett a gyógyúszással is.

A kitüntetések átadása után lehetőségünk volt betekinteni az új állandó kiállításba, amiben Móricz Péter történész volt az érdeklődők segítségére. 

Az előző napi eseményekről itt írtunk: 

Helytörténeti vetélkedő, finn operaest - Körmend Város Ünnepnapja (3. nap)

2014.10.28. - 00:10 | Waldo

Helytörténeti vetélkedő, finn operaest - Körmend Város Ünnepnapja (3. nap)

A Körmend Város Ünnepnapja rendezvénysorozat harmadik napján a diákok helytörténeti vetélkedőn vehettek részt, este pedig a színház aulában Batthyány Strattmann László életéről láthattunk filmet. Az estére a koronát az evangélikus templomban megrendezett operaest tette fel, ahol a finn Eilamaria Leskinen és Juha Kotilainen lépett fel.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás