Azok a 60-as, 70-es évek (fotókiállítás) - Mozarttól Rhoda Scottig

2009.07.05. - 11:40 | vaskarika.hu

Azok a 60-as, 70-es évek (fotókiállítás) - Mozarttól Rhoda Scottig

Helyszín: Berzsenyi Dániel Könyvtár

Dátum: 2009.07.01 - 09.30.

A Berzsenyi Dániel Könyvtár július 1-jével újabb kamarakiállítást nyitott „Azok a 60-as, 70-es évek” című fotókiállítás-sorozatának keretében. A Mozarttól Rhoda Scottig elnevezésű tárlat az intézmény második emeleti olvasótermében tekinthető meg szeptember 30-áig.

HIRDETÉS

Mint azt a cím is mutatja, zenei témájú fényképeket válogattunk ki a könyvtár Savariensia gyűjteményéből. A fotók segítségével megpróbáltunk bemutatni a város 1960-as, 1970-es évekbeli zenei életének sokszínűségét. Az iseumi operaelőadásokon és Rhoda Scott dzsesszorgonista 1973-as szombathelyi fellépésén túl komoly- és könnyűzenei koncertek, kórushangversenyek, helyi kórusok fotói láthatóak.

Az első két tablón az iseumi operaelőadásokról készült fotókat tekinthetik meg az érdeklődők.

Mozart 'A varázsfuvola' című darabját először 1963. szeptemberében láthatta a közönség a Művelődési és Sportházban. Eredetileg a helyreállított Isis-szentély felavatására, a helyszínen adták volna elő a darabot az Állami Operaház művészei és az Erkel Kórus tagjai, de az időjárás közbeszólt. A előadás illusztris vendégei között foglalt helyet Trautman Rezső építésügyi miniszter, Szabó János építésügyi miniszterhelyettes, Devecseri Gábor Kossuth-díjas író és Gonda György, a megyei tanács elnöke. A sikeres debütálásnak is köszönhetően az operát ezt követően 1979-ig minden évben előadták. Pár év szünet után 1982-ben került újra színre - az előadást a Kossuth Rádió élő egyenes adásban közvetítette.

Mozart 'Thamos, Egyiptom királya' című darabjának előadásáról szintén találtunk fotókat gyűjteményünkben. Az opera magyarországi ősbemutatója Szombathelyen volt 1969-ben a Tanítóképzőben, de 1971-ben és 1972-ben az Iseumban is bemutatták a darabot, sikerrel.

A komolyzenei koncertek közül kiemelkedik két zongoraművésznek, Szvjatoszlav Richternek 1965-ös és Ryszard Bakstnak 1961-es, szombathelyi fellépése.

Richter koncertjét hihetetlen várakozás előzte meg, mint azt a korabeli lapban megjelent cikk is tanúsítja. Már napokkal előbb minden jegy elkelt. Érkeztek vendégek Kőszegről, Győrből, Sopronból, Pécsről, ill. a főváros is elküldte tudósítóit. A színészbejáró ajtaját is bezárták, mert több száz zenerajongó állt sorban autogramért. A hangversenyt a napilap a következő mondattal aposztrofálta: „Szombathelyi vendégszereplése egyedülálló élmény zenei életünkben!"

Továbbra is a komolyzenénél maradva: feltűnik még a fotókon Bartókné Pásztory Ditta, aki az 1974-es Bartók-esten lépett fel, ill. Kodály Zoltán, aki feleségével a Hámán Kató Utcai Általános Iskola ének-zene tagozatának jubileumi ünnepségén vett részt 1966-ban.

A dzsesszélet jelentős képviselőjeként 1973-ban Rhoda Scott dzsesszorgonista adott teltházas koncertet a Művelődési és Sportházban. Az 1973. január 24-i Vas Népe a következőképpen tudósít az eseményről: „...mit tud a dzsesszorgona? Rhoda Scott kezében mindent. Tud átszellemülten profán lenni, tud sírni, kacagni, sóhajtani, trillázni és mennydörögni, vagy éppen morajlani, mint a tenger."

1964-ben Magyarországon először lépett fel az olasz Orchestra Soriani tánczenekar. A szabadtéri színpadon megtartott koncert szintén telt ház előtt zajlott le. És hogy milyen volt a közönség? „Molto bene... Temperamento" - ahogy ezt Soriani, a zenekar vezetője megfogalmazta.

A kiemelt zenei koncerteken kívül számos fotó látható még a tárlaton:

  • Madrigál kórus
  • Úttörő Népi Együttes
  • Daloló Ifjúság Napja, 1972.
  • 1968-as Országos Dalostalálkozó megnyitója
  • Amatőr dzsessz- és tánczenekarok fesztiválja, 1965.
  • MÁV Járműjavító férfikórusa
  • Erkel Kórus
  • Kórustalálkozó a Forradalmi Ifjúsági Napok keretében, 1977.
  • Kodály-kórushangverseny, 1977.
  • Zeneiskola, Bartók Terem építése
  • Prímásvetélkedő, 1976.
  • Bárdos Lajos előadása a zeneiskolában, 1970.

Új hozzászólás