Égszínkéken ragyogó emberkék - Autizmus, avagy a kis lépések művészete
Képgaléria megtekintése2016.04.05. - 00:10 | Bangó Mária 'Mira' - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Ami egy mozgássérült ember számára a kerekesszék, egy vak ember számára a bot, az egy autista embernek az elfogadás; a vele kapcsolatba kerülő emberek tudása, nyitottsága, empátiája. A kék nap mindenkinek nyílt április 2-án, az autizmus világnapján. Az eseményt követően az Aranyhíd EGYMI gyógypedagógusaival beszélgettünk.
Bruno Bettelheim a huszadik század második felének egyik legnépszerűbb, legnagyobb hatású gyermekpszichológusa még a rideg szülői hozzáállást tartotta az autizmus okának. E tévedése fölötti szülői ellenállás adott legnagyobb erőt az autizmus okainak kutatásához, annak megértéséhez.
Bárdosi Emőke, az Aranyhíd EGYMI Autista csoportjának gyógypedagógusa szerint ez a nap nem ünnep, hanem figyelemfelhívás! Az emberek tájékozottságát illetően egy kedves történetet mesélt a szombati „kék sétáról", amikor egy idős biciklis emberrel találkoztak, aki a kék lufival vonulóknak annyit mondott: „dolgozni kellene, nem tüntetni!". Az emberek jelentős része szimpatizált a sétálókkal és segítőszándékkal közeledik, amit az is jelzett, hogy a kiskosárból osztogatott „cetlis szívecskékért" adományt akartak tenni a kosarakba.
Szombathelyen az autista gyermekeket nevelő családokat nagyfokú tudatosság jellemzi - egészíti ki a gondolatokat Simon- Nagy Rita (Aranyhíd EGYMI, gyógypedagógus), aki kitűnő, az autizmussal foglakozó videókat sorol az internetről.
Autizmussal élő gyermekek nevelésénél a megértés az első lépés...
Tóthné Sipos Juditot, az Aranyhíd EGYMI igazgatóját az autizmussal élő gyermekek neveléséről, világáról, életéről kérdeztük:
Az Aranyhíd Nevelési-Oktatási Integrációs Központ intézményében óvodás és iskoláskorú autizmussal élő gyermeket és fiatalt nevelünk-tanítunk. Négy szakember foglalkozik velük, akik gyógypedagógus diplomájuk mellet speciális képzettséget és szakértő végzettséget is szereztek azért, hogy a gyermekek ellátását minél szakszerűbben és színvonalasabban végezhessék. Munkájukat gyógypedagógiai asszisztens és dajka segíti. Az autista gyermekek közül néhányan a szegregált csoportból kikerülve integráltan tanulnak, többen közülük szakmai képzésben vesznek részt.
Az autisták gyerekkoruktól kezdve tanulják, hogyan érthetik meg az őket körülvevő világot, és hogyan viselkedjenek a környezet által elvárt módon. Nem hiányoznak belőlük az érzelmek, csupán azt nem tudják, hogyan fejezhetnék ki azokat úgy, hogy más is megértse. Éveken át tartó munka során fejlesztik a kifejező és együttműködési képességüket - minél korábban kezdenek el ilyen módon foglalkozni egy autista kisgyerekkel, annál nagyobb az esélye, hogy sikeresen helyt áll majd a későbbiekben a társas kapcsolatok terén.
Sok a félreértés és a hiányos ismeret az autistákkal kapcsolatban, azonban érdemes jobban megismerni őket, hiszen a számukra megfelelő területeken szép eredményeket érhetnek el. Nagyon sok jó tulajdonsággal rendelkeznek. Jól tűrik a monotonitást, precízek, őszinték és lojálisak környezetükhöz, ám ezzel együtt jellemezheti őket rugalmatlan gondolkozás, a változásokra gyakran rosszul reagálnak, és általában nehezen illeszkednek be a közösségbe. Ezért nagyobb toleranciát, fokozottabb odafigyelést igényelhetnek. Fontos, hogy amikor egy autizmussal élő egyénnel kommunikálunk, megértsük a korlátokat, melyekkel együtt él, és ismerjük el az általa tett erőfeszítéseket. Mutassunk irányukban türelmet és elfogadást. Hisz mindenkinek joga van a saját életére, és ebből a szempontból nincsen különbség sérült és ép, felnőtt, kamasz, vagy kisgyerek között. Mindez - bármilyen hihetetlen is - humorral és könnyedséggel is kezelhető.
Az autizmus a teljes személyiségüknek csupán egy része, nem határozza meg, hogy milyen emberek. Gondolkodó, érző, sokféle tehetséggel megáldott emberek ők is. Próbáljuk meg az autizmust nem egy képesség hiányaként, hanem egy másfajta képességként felfogni. Ne az autizmus húzza meg a határokat, hanem a sok jó, amit kapunk tőlük. Lehet, hogy sokszor nem elég jól, nem elég okosan szeretjük őket, és így nem is tudjuk megvédeni őket se maguktól, se a világtól. De meg kell tanítanunk gyermekeinket a kis lépések művészetére, és biztosítani őket elfogadásunkról. Mindezt családjaik támogatásával, velük szorosan együttműködve kell tennünk!
Az Autizmus világnapjától, április 2-tól elérhető film:
SORSFORDÍTÓ - A FILM
Érzékenyítő kisfilm az akadálymentes társadalomért
Kapcsolódó írásaink:
A lélek szabadsága - Kék séta az autizmussal élőkért Szombathelyen
2016.04.03. - 00:30 | Büki László 'Harlequin'
Április 2-án ismét szálltak a kék lufik a Városháza előtt, szimbolizálva a lélek szabadságát és könnyedségét, az Autizmus Világnapja alkalmából ugyanis negyedik alkalommal szervezett Kék Sétát az Esőemberke Alapítvány és a Pontmás Alapítvány.
A fogyatékkal élő emberek is érzékenyek - Esélyegyenlőségi Nap az Aranyhíd EGYMI-ben
2015.05.11. - 00:30 | Bangó Mária 'Mira'
Nyolcadik alkalommal adott otthont az Aranyhíd EGYMI központ az Esélyegyenlőségi nap programjainak, melyet idén is a LOGO- Ifjúsági Szolgálat önkéntesei szerveztek. Az egész napos rendezvényen a szombathelyi általános iskolák tanulói a fogyatékkal élő, valamint a hátrányos helyzetű emberek mindennapjaival ismerkedhettek meg interaktív formában. A különböző állomásokon játékos formában megszerezhető tapasztalatok célja az érzékenyítés, az elfogadás elősegítése volt.
Az Esőemberek köztünk élnek - Beszélgetés Tóth Zsuzsannával, egy autista fiú édesanyjával
2013.03.19. - 00:10 | Jene Bogi
Egy anya élete soha nem egyszerű, különösen, ha gyermeke állandó problémákkal küzd. Tóth Zsuzsanna fia, Mátyás autista, és a szombathelyi Holnap Háza Lakóotthonban él.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás