Ez is Zemplén! - Mátyás király kútja, történelmi pincesorok, kopjafás temető és kálvária

Képgaléria megtekintése2017.09.18. - 00:30 | Büki László 'Harlequin'

Ez is Zemplén! - Mátyás király kútja, történelmi pincesorok, kopjafás temető és kálvária

A Zempléni-hegység megannyi csoda "rejtekhelye", amit felfedezni legalább akkora élmény, mint látványában gyönyörködni. Írásainkkal sorra vesszük, mit fedeztünk fel, és mit ajánlunk olvasóinknak is megtekintésre. Az első részben Hercegkút, Mikóháza és Telkibánya kincseit mutatjuk be.

HIRDETÉS

Hercegkút védettség alá tartozó borospincéi és kálváriája 

Hercegkút büszkesége Kőporos és Gombos-hegy riolitba vájt, emeletes pincesora, amik a népi építészet remekei; egyedülállóságukat mi sem támasztja alá jobban, mint hogy kultúrtáj kategóriában világörökségi címet kaptak. A pincék sziklába vájtak, jellegzetes kőből épült, háromszög alakú bejáratukról már messziről felismerhetőek. Némelyik pince szinte egyidős a faluval, de javarésze a filoxéravész után épült.


Kőporosi pincesor

A gombos-hegyi pincék négy sorban állnak egymás alatt. Általában kétágúak, de nem ritkák a három ággal bíró pincék sem. A 10-40 méter mélyen a domboldalba nyúló pinceágak többszintes pincerendszert alkotnak. A település másik végén lévő kőporosi pincék szintén négy sorban épültek, hasonló formában, de soraik nem olyan szabályosak, mint a gombos-hegyi pincesoré.

Az itteni szőlőből készült bort a riolitba vájt pincékben, gönci és szerednyei hordókban tárolták, érlelték. Hercegkút 1908-ban lett az akkor még zárt Tokaj-Hegyaljai borvidék tagja. 


Gombos-hegyi pincesor

A Gombos-hegyi pincesor felett húzódik egy 2004-ben, a hívek összefogásának eredményeként épült vallási emlékhely, a 14 stációból álló kálvária. Végigjárásával három kereszthez érkezünk, ahol megrendítő - Golgotaszerű - élményben részesülhetünk. A 15. stáció, mely Krisztus feltámadását szimbolizálja, a kálvária kápolnájában került elhelyezésre, melyet 2009-ben szenteltek fel és kilátóként is funkcionál.

A Kálvária állomásai egy 400 méter hosszú sétány két oldalán, de minden esetben a falura nézően kerültek felállításra. 


Gomboshegyi kálvária

Mikóháza történelmi pincesora

A Bózsva patak mellett épült település alapítása 1235-re tehető, amikor is az Ubul nemzetségbeli Mikó család telepedett itt meg. A falu nevezetessége a XIX. század végén épített, 95 pincéből álló történelmi pincesor. A borház nélküli, kőből épített bejáratú pincék jellegzetes háromszög farkasfogként díszíti a domboldalt. A XIX. században legtöbbjük már állt, de akad köztök 2-300 éves is.


Mikóháza borospincéi

Királykút - Mátyás király kútja és Szép Ilonka sírja  

Telkibányától alig 5 km-re, vadregényes környezetben tárul elénk Királykút, pontosabban Mátyás király kútja, mely a Zempléni-hegység egyik legismertebb és legkedveltebb kirándulóhelye. Az országút déli oldalán található, nyáron is jéghideg vizű kút elnevezése Mátyás király és Szép Ilonka romantikus találkozásának legendáját őrzi. A kúttól néhány méterre Szép Ilonka jelképes sírja található.


Mátyás király kútja

A még ma is jéghideg vizet adó forrást és Szép Ilonka sírhelyét Tóth Bálint, gönci útbiztos építette ki 1932-ben. A forrás feletti jegesbarlang mélye szintén izgalmas látnivalót rejt: a korabeli bányavágat egy évről-évre megújuló természeti jelenségnek, egy európai viszonylatban szinte egyedülálló jegesedési folyamatnak a helyszíne. A barlang nem látogatható, a jegesedés az ajtó fölötti nyíláson és az ajtó melletti résen jól érzékelhető.

Az esőbeálló, szalonnasütő helyek, pihenőpadok, a patakon átvezető hidak igazi feledhetetlen élményt nyújtanak a kirándulóknak.


A lezárt jegesbarlang bejárata

Telkibánya - Kopjafás temető

Az elmúlt évszázadban Telkibányát a táj szépsége és a ma már pusztuló kopjafás temető tette vonzóvá. A vártemplomot körülvevő temetőben a fejfák az „oszlopos-rovásos" kopjafák csoportjába tartoznak. Egyszerűségükkel mentesek minden felesleges díszítőelemtől, méltóságteljesek, évszázadokon keresztül megtartották formájukat. Az évszám és a szöveg rávésése nélkül is „beszélő" kopjafák voltak, hiszen formájukról, alakjukról meg lehetett állapítani az elhunyt nemét, életkorát, vagy a községhez kapcsolódó viszonyát.


Kopjafás temető Telkibányán

Díszítései, archaikus évszámjelölései azokra a korokra utalnak, amikor még nem terjedt el hazánkban az írásbeliség, így például a vízszintes bevágások az évtizedeket, a függőleges rovások pedig az egyes éveket jelölve mutatták az elhunyt életkorát. Fellelhetőek még az emberi testre utaló arányok is attól függően, hogy a kopjafák kisgyermek, fiatal korú vagy soványabb testalkatú sírhelyét jelölik.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Zsíros Istvánné 2020.05.08. - 19:54
Fantasztikus, csodálatos helyek és épített örökségek vannak hazánkban. Egyikről sem hallottam, de kedvet kaptam felkeresésükhöz.
Süle Péter 2020.05.13. - 13:10
Telkibánya nem Zemplén, hanem Abauj.
BLH 2020.05.13. - 13:31
Telkibánya a Zempléni-hegységben van.... Így kezdődik a cikk is. Esetleg ha még így sem győztelek meg, itt egy helyi cikk:
https://hellozemplen.hu/10_kulonleges_hely/