Ezer szállal kötötték le a figyelmünket a Szombathelyi Képtár új kiállításai

Képgaléria megtekintése2017.10.14. - 02:00 | NagyRobert - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Ezer szállal kötötték le a figyelmünket a Szombathelyi Képtár új kiállításai

Egyszerre három tárlat nyílt meg a képtárban, és mindegyik textil tematikájú. A rendkívül látványos forgatagban gomolyogtunk végig a színek és formák, a technikák és a kreativitás fonalát követve, míg végül elérkeztünk a textil-Nirvánába.

Október második pénteke pont 13-ára esett, de a babonások számára nem túl szerencsés nap jócskán tartogatott meglepetéseket, annak ellenére, hogy nem cikáztak előttünk fekete macskák, és sót sem dobtunk át a vállunk felett. Ehelyett délután 4-kor hármas kiállításmegnyitó volt a Szombathelyi Képtárban, főszerepben a textillel.

"A múlt év végén, amikor Annával (Cebula Anna, a Szombathelyi Képtár igazgatója - a szerk.) a kiállításokról beszéltünk, hogy mi lesz itt, akkor konstatáltuk: minden év akkor ünnep a Képtárban, amikor egy nagy textilkiállítás nyílik" - kezdte felvezetőjében Czenki Zsuzsanna, a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum általános igazgatóhelyettese.

A sorban az első az Apró Óriások volt, és az elnevezés méltó a tárlathoz, vagy maga a kiállítás a névhez, de ez mindegy is, hiszen miniatűrtextilek láthatók az emeleti előtérben mindenhol. Vannak itt bakelitlemezeket idéző korongok Tymoteusz Leklertől Lengyelországból, Lili naplója Bihari-Bakodi Szilviától, némi áthatás Farkas Gabriellától, vagy épp egy kis Pollock-beütés Dana Romalo Andrews-tól.

"A kisplasztika az egész 20. században fontos szerepet kapott, ami a minitextilről kevésbé volt elmondható. De minitextilek készültek már a 70-es évek első felében - idehaza és világszerte -, valahogy benne volt a levegőben egy új műfaj" - mondta megnyitó beszédében Fitz Péter művészettörténész, a Fővárosi Képtár nyugalmazott igazgatója.

Nem mellesleg a szombathelyi miniatűrtextil-gyűjtemény európai hírű, és egyszerűen zseniális. Szintén fent, de már az első kiállítóteremben kapott helyet a Minta-Kép-Tár című tárlat, ami már klasszikusabb, nagyobb méretű textilek, és nem meglepő módon minták tárháza lett. A színek és formák harmóniája, vagy épp disszonanciája okoz kellemes perceket itt, igazi lakástextilek ezek, melyeket bármikor képesek vagyunk órákig bámulni. Ennek a résznek talán a leggyengébb darabja egy UV-fénnyel megvilágított rózsaszínes-lilás valami, amin egyébként nem jelenik meg semmi a kék fény hatására.

"Szombathelyen nagy hagyománya van a textilnek. Lassan 50 éve szerves része a város kulturális életének, akárcsak a Savaria Táncfesztivál, vagy az Iseumi Játékok, úgy a textilbiennálé, textiltriennálé sorozatok is messzi földre vitték el hírünket" - tette hozzá Cebula Anna, a Szombathelyi Képtár igazgatója.

Végül felavatták a Metropolitan Egyetem tárlatát is, ahol a hallgatók munkáiból válogattak. A földszinti részen, a bejárattól balra már korunk divatja is helyet kapott, a lakástextilek, dekortárgyak mellett ruhák is kiállításra kerültek.

"Amit szerettünk volna megmutatni, és elmondani, hogy ezek nem kész alkotások. Ezek felütések, bizonyos feladatok kapcsán minden hallgató ugyanazt a feladatot nyilvánvalóan más úton, más módon próbálja megoldani. Ami mindegyikre jellemző, hogy rendkívül játékosak, rendkívül bátrak" - mondta beszédében dr. Baráth Hajnal, Ferenczy Noémi-díjas textilművész, a Metropolitan Egyetem rektorhelyettese.

A 2017-es év talán legjobb tárlatai nyíltak meg ezzel a trióval a Szombathelyi Képtárban, amelyeket november 26-ig erősen ajánlott legalább egyszer meglátogatni, a cikkhez tartozó galéria pedig megmutatja, hogy miért.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás