Merlin varázsló a Weöres Sándor Színházban - Szakmák Színháza Szombathelyen
2010.01.20. - 01:05 | Egyed Betti
„Ezt nem lehet írásba adni, ezt látni kell”- mondta Jordán Tamás kedd délelőtt a Weöres Sándor Színházban a Szakmák Színháza sajtótájékoztatóján. A jövő héten debütáló darab azon túl, hogy öt hiányszakmát mutat be, feszít vászonra és elevenít meg a színpadon, olyan újszerű technikát alkalmaz, melyben a tér- és idősíkok áthidalhatók, átjárhatók. A nem mindennapi vállalkozásról, annak előkészületeiről, illetve jövőbeni terveiről Jordán Tamás és Kovács Vince beszélt.
Nap, mint nap arról hallani, hogy egyre több az eltartott, és egyre kevesebb az eltartó. Ha ez így megy tovább, az ország végképp össze fog csuklani, hisz nem lesz, aki termeljen, aki a két kezével előállítson valamit, aki megszerelje a csöpögő csapot, az eltört kilincset, beindítsa az elromlott motort, vagy akinél egyedi ruhát varrassunk egyedi alakunkra, és megcsinálja azt a faasztalt, amit a szobánkba álmodtunk a nagypapa szekrénye mellé...
Súlyos társadalmi kérdésről van szó, és ezt felismerte Jordán Tamás is. Ahogy a színházigazgató mondta, a színdarabok állnak a „kör közepén", de a színház egyben agora, fórum, találkozóhely is, ahol közösségeket érintő kérdésekről kell (szükséges) beszélni. Így álmodta meg Kovács Vincével, a Kereskedelmi-és Iparkamara elnökével a Szakmák Színházára keresztelt kezdeményezést.
Kovács Vincétől megtudtuk, hogy a probléma fő gyökere az, hogy ma már alig van becsülete a szakmunkának, mind otthon, mind az iskolában azt sulykolják a gyermekbe, hogy diplomázzon, „gyűjtse a papírokat", nem baj, ha utána nem tud kezdeni vele semmit, hogy nem is érdekli igazán, amit tanul(t). A mai oktatási rendszerből hiányzik a gyakorlatiasság, mire a 13-14 éves ifjú végez a nyolc osztállyal, el is felejti, hogy mit jelent alkotni, milyen érzés kezébe fogni a saját munkájának gyümölcsét.
Utána jártak az öt hiányszakmának (lakatos, műszerész, ápoló, asztalos, szabó), majd egy mesébe ágyazták a tapasztalatokat. Így született meg Merlin varázsló és „csipkerózsika" története. A filmet Horgas Ádám, a bejátszások rendezője, vágója, zeneszerzője, tizenkét órányi felvett anyagból, egy hét forgatás után ötven percbe sűrítette. A darab sajátossága, hogy arra a kérdésre próbál választ találni, miként lehet egyensúlyt teremteni a felvett kép és a valóság között. Jordán Tamás elmondta, hogy annak idején a Merlinben már nagy sikerrel próbálkoztak hasonlóval. Ez a fajta előadásmód azonban csak akkor él igazán a színpadon, ha minden flottul, pillanatra pontosan működik. Sok gyakorlást, és jó ritmusérzéket követel a színésztől.
Még egy hosszú, próbákkal teli hét vár Mágus bácsira és „csöppségeire", hogy aztán várhatóan teltház előtt hozzák meg az iskolások kedvét a munkához...
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás