Egy kihagyhatatlan úti cél: a szentbékkállai kőtenger
Képgaléria megtekintése2020.09.15. - 09:15 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Mintha óriás járt volna a tájon, aki rossz- vagy jókedvében gigászi kődarabokat hajigált - Szentbékkálla határában nyugatra fekszik a híres kőtenger. A kövek nagysága és magassága meglepő: némelyik ház nagyságú, mások betöltenek egy egész szobát.
A településen jól kitáblázott kőtenger csodálatosan bizarr formájú sziklái a hajdani Pannon-tenger kavics- és homokturzásainak megkövesedett maradványai, melyeket aztán a földtörténeti korok erős szélviharai a ma látható formákra „preparálták" ki. Mintegy 400 m hosszan fekszenek a kis dombhát oldalában a sziklák, részben növényzettel is fedve.
Egy működő bányától északkeletre, Szentbékkálla irányában még szinte érintetlenül áll az a kőhátrész, amely a Káli-medence legjelentősebb geológiai értéke. Kisebb ház nagyságú kövek hevernek itt szanaszét. Közülük az egyik közismert, gigantikus kőtömb a Kelemen-kőnek keresztelt ingókő, amelyet egyesült erővel képesek billegtetni a látogatók, mivel a csak három ponton nyugvó monstrum valójában egy tíz tonnás kőpad. Ez a szentbékkállai Ingókő!
A szentbékkállai ingókő
Létrejötte a hajdani vulkanikus utóműködésnek köszönhető, amelynek hatására a feltörő hévizes források a Pannon-tenger lerakódott fehér homokját cementálták, így jött létre a ma is látható kemény, szilícium-dioxid kőzetanyag. A folyamatos erózió során, elsősorban a pleisztocén kor időjárásának hatására változatos kőformák jöttek létre, amelyek a mai turistalátványosság alapját képezik.
Az egyedülálló geológiai formakincs beleékelődik az Országos Kéktúra útvonalába Badacsonytördemic és Nagyvázsony között. A természetvédelmi terület mintegy védeni látszik nemcsak az itt élő flórát és faunát, de magukat a szinte eredeti épségükben megmaradt köveket is. A kőtenger nagyobb vonzáskörzetében ugyanis a sziklákból előszeretettel készítettek malomköveket egészen a 19. századig bezárólag és ezért errefelé gyérebb a kőóriások száma. A szomszédos Kővágóörs is ennek a „kőkitermelésnek" köszönheti nevét. Ugyanitt a falu házait is a biztos alapot nyújtó kőhátakra építették, amely kőmonstrumok olykor még a szobákban is utat törtek maguknak.
Mintha egy krokodil feküdt volna egy békára
Megközelítése, fekvése:
A Szentbékkállai Kőtengert a Káli-medence északi részén, Mindszentkálla és Szentbékkálla között találjuk. Megközelíthető a két település közötti műútról észak felé kanyarodó KÉK turistajelzést követve, vagy Szentbékkálla településéről szintén ezt a jelzést követve, nyugat felé.
Ha már a környéken vagyunk, ezt se hagyjuk ki:
Mintha az őskorban járnánk - Ébredő Vulkán szoborpark a Haláp-hegyen
2020.08.17. - 12:00 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Zalahalápon, a régi kőbánya helyén, a Haláp-hegyen található az Ébredő Vulkán szoborpark - akár egy honi Stonehenge -, ahol művészi eszközökkel ellensúlyozták a bányászással okozott tájsebet.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás