Öt kihagyhatatlan látnivaló, ha a Balaton-felvidéken jársz

Képgaléria megtekintése2023.09.20. - 00:10 | Büki László 'Harlequin'

Öt kihagyhatatlan látnivaló, ha a Balaton-felvidéken jársz

A Balaton-felvidék az ország azon tájegysége, ami önmagában kitesz egy hosszú bakancslistát! Mi ebből öt olyan látnivalót ajánlunk, ami akár családi programként, akár egyéni barangolásra is kiváló. Kalandra fel, folytatása is jön hamarosan!

HIRDETÉS

Csobánc vára Gyulakesziben 

Hogy miért is az egyik kedvenc várromunk Csobánc vára a Balaton-felvidéken? Egyrészt bizton állíthatjuk, hogy innen nyílik az egész környék egyik legszebb, legteljesebb panorámája, pedig ez a vidék nincs híján a szép kilátásnak. Másrészt lelkes lokálpatrióták évről évre szépítik a romot, régészeti feltárás is folyik, illetve szakszerű rekonstrukciós munkákat végeznek. Megéri a fárasztó, de könnyen járható kaptatón felkapaszkodni még rekkenő hőségben is.

A Balaton-felvidék talán a legszebb tanúhegye a Csobánc, ameit Tapolca-Diszel településről tudunk megközelíteni. A Tapolcai-medence keleti oldalán Gyulakeszi községtől keletre emelkedik a vulkáni eredetű hegy, amelyet írók és költők regéje tett ismertté. Tetejét a XIII. században épült Csobánc vára koronázza, melyet a Rákóczi-szabadságharc leverése után leromboltak.

A túra könnyű, szőlőtőkék és szűk, enyhén csalános növényzettel szegélyzett, egyértelműen kitaposott földúton rövid időn belül elérjük a szélesebb, tufás útszakaszt. Kb. egy óra alatt kényelmesen felérünk a várhoz, miközben lélegzetelállító panoráma tárul elénk! Mivel teteje csupasz, lapos, erről a hegyről a legszebb a kilátás. Szép időben belátni az egész Tapolcai-medencét, Szigligetet, megannyi tanúhegyet és a hajdani hegyesdi vár kúpját. A távolban felsejlik Sümeg sziluettje, és nem utolsósorban a Balaton és a túlparton a Fonyód fölé magasodó dombok. 

Megközelítése:

A várhoz Diszel irányából érkezve tábla jelzi az utat a településen belül, amin az első jobbra kanyarodási lehetőségig (ez egy murvás, széles út, zöld turistajelzéssel) tudunk kocsival menni, ott párszáz méter után gyalogosan, a zöld turistajelzést illetve az Országos Kéktúra útvonalát követve érünk fel a csúcsra. 


Csobánc vára

Kornyi-tó - Kővágóörs

A Káli-medence közepén elterülő Kornyi-tó a vízimadarak paradicsoma, a mintegy kétharmadát beborító nádas és a mellette elterülő vizes-nádas területek ideális fészkelő helyet biztosítanak. Fontos vízimadár élő- és vonulási hely. A Káli-medence legnagyobb tava.

Mélysége 0,5-1 m. Ritkán ugyan, de néha ki is szárad. Keve András, híres ornitológus több mint 100 vándor és fészkelő fajt figyelt itt meg. A tó a törmelékes dolomitból és agyagból álló vízzáró altalajnak köszönhetően jött létre. Lefolyástalan vizét csak a csapadék pótolja.

Körülötte derékmagas sásos zsombékosok és pár centis gyepszőnyegű száraz rétek váltják egymást. Aki horgászni szeretne, vagy egyszerűen egy szép kis tavat látni, annak ajánljuk a Kornyi-tavat.

A "Kornyita" a Balaton-felvidéki Nemzeti Park része, Jancsó Miklós kedvenc filmforgatási helyszíne.

Megközelítése:

A Köveskálról Kővágóörsre vezető úttól jobbra eső sík területen van. Az útról nem nagyon lehet látni (egyáltalán nem látni!! - a Szerk), de Veszprémi Imrének a tó melletti kis dombon álló szoborcsoportját észre lehet venni. Az szobrokon kicsit túlhaladva, az út mellett egy kis parkolóban lehet megállni, onnan gyalog kell menni. A hely érdekessége még az itt lévő strucctelep is.


A Kornyi-tó

A szentbékkállai kőtenger

Szentbékkálla határában nyugatra fekszik a híres kőtenger. A kövek nagysága és magassága meglepő: némelyik ház nagyságú, mások betöltenek egy egész szobát. Mintha óriás járt volna e tájon, aki rossz-, vagy jókedvében gigászi kődarabokat hajigált. 

A településen jól kitáblázott kőtenger csodálatosan bizarr formájú sziklái a hajdani Pannon-tenger kavics- és homokturzásainak megkövesedett maradványai, melyeket aztán a földtörténeti korok erős szélviharai a ma látható formákra „preparálták" ki. Mintegy 400 m hosszan fekszenek a kis dombhát oldalában a sziklák, részben növényzettel is fedve. 

A turisztikai irodalom kőtengernek is nevezi ezeket a nagy sziklatömbökből álló kőhátakat. A Káli-medence szélein, Salföldtől Kővágóörsig, s onnan a Kis-Hegyes-tűig húzódik egy vonulata, de a legszebb és legépebben megmaradt kőhát Szentbékkálla mellett található. 

Egy működő bányától északkeletre, Szentbékkálla irányában még szinte érintetlenül áll az a kőhátrész, amely a Káli-medence legjelentősebb geológiai értéke. Kisebb ház nagyságú kövek hevernek itt szanaszét. Közülük az egyik sziklacsoport különösen érdekes: egy hatalmas kőtábla enyhe billenéssel megmozdul, ha a végére állnak. Ez a szentbékkállai Ingókő!

Megközelítése:

A Szentbékkállai Kőtengert a Káli-medence északi részén, Mindszentkálla és Szentbékkálla között találjuk. Megközelíthető a két település közötti műútról észak felé kanyarodó KÉK turistajelzést követve, vagy Szentbékkálla településéről szintén ezt a jelzést követve, nyugat felé.


A szentbékkállai ingókő

A gyenesdiási felhagyott kőbánya

Gyenesdiás északi határában, a hegyoldalban egy felhagyott kőbánya is található. Noha ez tájseb, mégis látványos, érdekes, sőt, szép is. A felhagyott bányagödrökben a bányászati munkák befejezése óta hatalmas vízmosások szabdalják a területet. Az aljába lesétálva kipróbálhatjuk a hely akusztikáját is. 

A gyenesdiási Nagymező kirándulóhelyről egy kellemes sétával érhető el az a felhagyott bányagödör, ahol korábban bányászati munkák folytak. A bányamunkák már befejeződtek, de azóta a természet fantasztikusan szépet alkotott. A gödör oldalában és alján a lecsorgó esővíz látványos felszíni formákat alakított ki: folyóvölgyeket, hegyvonulatokat, kanyonokat - csak mindezt kicsiben.

A bányagödör északi pereméről különleges kilátás nyílik dél felé a Balatonra, illetve az egész hatalmas kráterre - egyszerre pillanthatunk a távolba és a hegy gyomrába. Ehhez kirándulóhelyről a bánya felé indulva kb. 100 m után balra kell kell fordulnunk. Ez egy meredek kaptató, de hamar teljesíthető és a tetején fantasztikus látvány tárul elénk, háttérben a Balatonnal.

Megközelítése:

A bányához délről, a faluból aszfaltozott út vezet - legsimább megoldásként a 71-es főútról ezen, autóval is elérhető.

Szebb élményhez jutunk, ha kiindulópontként kis kitérővel az autóval szintén megközelíthető Nagymezőt, a környék kedvelt kirándulóhelyét választjuk. Innen mintegy 2-300 méter sétával dél felé nem csupán a bánya érhető el, hanem csillagtúrával bebarangolhatjuk a környéket (pl. feljuthatunk a közeli Festetics-, vagy a távolabbi Berzsenyi-kilátóhoz).

Ébredő Vulkán szoborpark a Haláp-hegyen

Zalahalápon, a régi kőbánya helyén, a Haláp-hegyen található az Ébredő Vulkán szoborpark - akár egy honi Stonehenge -, ahol művészi eszközökkel ellensúlyozták a bányászással okozott tájsebet.  

A gondolatébresztő modern kőszobrok, szoborcsoportok, bazalt emberi alakok - Rhea Marmentini és Balanyi Zoltán szobrászművészek munkái - lenyűgöző hatással és természetességgel idomulnak bele a tájba. A nyolc darab, egyedi érzésvilágú és arculatú bazaltszobor mellett a Haláp-hegy csúcsán emelt kilátóból elénk táruló panoráma, a délebbre elterülő vulkánok és a hátuk mögött kéklő Balaton koronázza meg a lenyűgöző látványt. 

A domb lábánál Szakonyi Sándor szobrász munkája áll: Szent Borbála, a bányászok védőszentjének szobra fából kifaragva, amelyet a halápi bányászok emlékére állítottak.

Megközelítése: 

Szombathelyről Zalahalápra beérkezve egyszerre balra, a fehér murvás úton kell felmennünk a szoborparkhoz. Másik irányból érkezve a falu végén már jelezve van a tanösvény, így ugyanezen az úton induljunk el az egykori bányához vezető murvás útra. Egy kisebb ralira számítani kell, az út köves és kissé meredek, majd a végén kiszélesedik és egy rögtönzött parkolóban le is állhatunk. Ahol meglátjuk a sorompót és a figyelmeztető táblát, ott kezdődik a tanösvény: nem tilos bemenni, hiszen a nagyjából 3 kilométeres séta során számos tábla ad felvilágosítást a tájról. 


Ébredő Vulkán szoborpark

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás