Egy fiktív törzs fiktív rituáléja - Afterparty a Trafóban a Tünet Együttessel
2021.08.26. - 00:15 | vaskarika.hu - Nézőkép: Mészáros Csaba
Egy hónap múlva, szeptember 22-én és 23-án este 8 órakor a Trafóban lesz látható a Tünet Együttes új előadása, az Afterparty - egy fiktív törzs fiktív rituáléja. A táncosok és a rendező karanténközösséget vállalva közel egy évvel ezelőtt kezdték meg kísérleti évadjukat, melyben a hang és a mozdulat szerves együttműködését, egyszerre keletkezését vizsgálták. Ennek keretében született meg Dányi Viktória, Kelemen Patrik, Oláh Balázs, Szabó Veronika és Szász Dániel szereplésével, A létezés eufóriája című filmmel világhírűvé vált Szabó Réka rendezésében a mozgásszínházként és zeneműként egyaránt értelmezhető előadás.
A művészeti határokat feszegető kutatásban zenei trénerként és alkotótársként részt vett az ismert jazzénekesnő, Harcsa Veronika. Gondolhatjuk-e, hogy teljes figyelmünk, a másik meghallgatása, árnyalt hangunk keresése társadalmi állásfoglalás?
Mindannyian képesek vagyunk megremegtetni a levegőt, tüdőnkkel egymás dobhártyájához érni.
A táj kihalt, mégis lélegzik. Tudod, hogy még maradtak páran, ők is figyelnek. Könnyű becsukni a szemed. Minden nagyobb lesz, ami hallatszik. A gyomor, a szív, a tüdő, az ízületek.
Ideje ellazulni, és egy másik nyelven megszólalni. Érinteni, ölelni, elsodorni. A másikkal szabadon összeizzadni. Hogy tudunk segíteni egymásnak, hogy kiszakadhassanak belőlünk ismeretlen, eltemetett hangjaink?
Fotó: Mészáros Csaba
Karanténközösséget vállalva, a Tünet Együttes kísérleti évadjának keretében készült az Afterparty című előadás. A csapat teret adott mindenki kíváncsiságának, kreativitásának. Az emberi hang és mozdulat kapcsolatát kutatták, hogy felfedezzék, meddig tágítható az a határ, amit még zeneként tudunk befogadni, hogy létrehozható-e olyan mű, amely táncelőadásként és zeneműként is értelmezhető.
Gondolhatjuk-e, hogy teljes figyelmünk, a másik meghallgatása, árnyalt hangunk keresése társadalmi állásfoglalás?
„Körülöttünk tombolt a vírus, az emberek a lakásukba zárkózva, mi meg szép lassan egy fiktív törzzsé váltunk, ahogy nap mint nap hang és mozdulat egymásra hatásával kísérleteztünk. Az előadás alapkövei azok a gyakorlatok, melyeket hónapokon keresztül rítus-szerűen végeztünk. A hang és mozdulat felszabadítása, egyszerre játék, pszichológiai és zenei/előadó-művészeti kísérlet. A Tünetre mindig jellemző személyesség - bár az előadás egy nagyon intim, mégis univerzális történettel kezdődik - most elsősorban nem a szavakon, hanem eltemetett hangjainkon és önkéntelen mozdulatainkon keresztül jelenik meg." - nyilatkozta Szabó Réka rendező, aki a Tünet Együttes Sóvirág című próbafolyamatán alapuló A létezés eufóriája című filmmel vált világszerte ismertté.
Fotó: Mészáros Csaba
Az előadás szereplői és alkotótársai: a Budapest Kortárstánc Főiskolát végzett Dányi Viktória táncos-koreográfus; a Budapesten, Salzburgban és Brüsszelben tanult fiatal táncos, Kelemen Patrik; a Magyar Táncművészeti Főiskola néptánc tagozatán, majd Salzburgban végzett Oláh Balázs; a Londonban tanult szabadúszó előadó-művész és rendező, Szabó Veronika és a Tünet Együttes egyik alapító tagja, Szász Dániel. Zenei tréner és alkotótárs Harcsa Veronika, produkciós asszisztens Oberfrank Réka, fény Dézsi Kata, kosztüm Vass Csenge.
Az előadás támogatói az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alap és a Trafó Kortárs Művészetek Háza.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás