Szívhiroshima – 12. SLOSZT fesztiválmegnyitó és Párbeszéd, sötétben előadás a Soltis Lajos Színházban
Képgaléria megtekintése2021.10.08. - 00:35 | Mihácsi Veronika
"Valaki súgja, menj oda. […] S ha nincs út, hát te légy az út oda." Október 6-án hivatalosan is kezdetét vette a 12. Soltis Lajos Országos Színházi Találkozó Celldömölkön, melyre megsúgjuk, érdemes ellátogatni!
A fesztivál megnyitóján Pesti Arnold társulatvezető köszöntötte a helyszínen megjelenteket, a fesztivál zsűriét: Szűcs Katalin Ágnes színikritikust, a Criticai Lapok főszerkesztőjét, Turbuly Lilla író, költő, színikritikust (a kritikuscéh elnöke), Szabó Tibor színművészt, a szombathelyi Weöres Sándor Színház igazgatóját és Pápai László tanár urat, valamint a fesztivált megnyitó Nagy Gábort, a Soltis Lajos Színház igazgatóját, Majthényi László közgyűlési elnököt és Fehér László celldömölki polgármestert.
Nagy Gábor beszédében megemlékezett az 1848-49-es forradalom évfordulójáról, majd a színjátszó találkozó résztvevőit köszöntötte határon innen és túlról. Ugyanis idén két társulat is a határon túlról érkezett, ami külön örömmel tölti el a szervezőket.
A nyitóbeszédek után a közönség elfoglalta a helyét a nézőtéren, és magasröptű gondolatok szárnyán kezdetét vette a repülés, süllyedés és lebegés. Vecsei H. Miklós és csapata előadásában láthatta a közönség a Párbeszéd, sötétben című Csoóri Sándor estet.
„A víz alatt már becsukott szemmel feküdtünk.
Külön országa volt már a hajadnak, külön ágya a mosolyodnak.
Tudtuk, a jövőnk árulás lehet csak...
De - mint az árulók, - féltünk. Ittuk az időt akár a rumot, s egymás gyalázatában hittünk.
Hazudtunk és nevettünk."
Vecsei H. Miklós és csapata Arany János, József Attila és Pilinszky János életműve után most Csoóri Sándor munkássága előtt tisztelegve hozott létre egy koncert-színházi előadást, amely a mai eltávolodás és uniformizálódás ellen keres szenvedélyes és egymásra figyeléssel teli válaszokat.
„Modern akarok lenni tetőtől talpig belekóstolni mindenbe, amit gyorsan égő gáztűzhelyen kifőzött ez a század. De vajon igazán választhat-e az ember? Ha ennyi vagy tízszer ennyi dolog közül kell választania? Nincs kristályosodási pont semmiben, nincs mód a világot együtt, egyben látni, pedig a szellem nem tud beletörődni az elszórt tények halmazába. Ő az összefüggéseket keresi. Nem elég a világ, világkép kell!
Bartók füldugójára gondolok. Vajon a civilizáció rengetegében forgó Bartók legendás füldugójával csak a hallását féltette volna? Vagy a belső világát is? A fákat féltette önmagában, a vizeket, az esőt, a madarakat? A madárban az embert, s az emberben azt, ami csillog és vas? A gyergyói hóropogást? A fűrész és a fejsze idegrendszerét? A véleményt vigyázta, amelyet már se gondolat, se filozófiai rendszer, se politikai hatalom nem őrzött számára, csak a zene? A világ hangzavara és a tiszta forrás disszonanciájára épülő zene? A klasszikusság feltétele manapság már a disszonancia valamilyen változata. De csak a klasszikusságé? Nem! Magáé a létezésé is! Nincs igazi megnyugvás a nyugtalanságaink nélkül. Nincs igazi otthon az otthontalanság érzése nélkül."
Mély bölcsességek, filozófiai gondolatok szólaltak meg prózában és dalként összefűzve. Egyszeri meghallgatás kevés is a mélyebb rétegek közé jutáshoz. Aki kedvet érez velük barangolni és hallgatva a fülbemászó dallamokat elgondolkodni a jelen világról, az akár az otthonában is megteheti, mivel a csapat a járványhelyzet végett a személyes bemutató előtt egy CD felvételt készített erről az előadásról. Ahogy az előadás után Vecsei H. Miklós mondta, öt különböző ember, mégis összehozza, összeköti őket Csoóri Sándor gondolataival ez az előadás. Kívánom, hogy kössön össze mindenkit a színházszeretet és a magyar kultúra, s az eltávolodással és uniformizálódással szemben a személyiségek ragyogását és az összetartozást teremtsük környezetünkben.
„Valaki súgja, menj oda [...] s ha nincs út, hát te légy az út oda.
Szívhiroshima
Nem szólsz, nem szólok, pedig látjuk egyre nő köztünk a senki földje.
S elgazosodnak az éjszakáink, mint a temető földje."
Az előadás szereplői:
Frimmel Jakab - billentyű, vokál (Abel Label)
Ratkóczi Huba - gitár (Soulbreakers)
Kiss Flóra - ének (megjegyzés: Kiss Flóra Celldömölki származású)
Mihalik Ábel - basszusgitár, vokál
Vecsei H. Miklós - ének, gitár, rendező
Ifj. Vidnyánszky Attila - rendező konzulens
Az előadás (és lemez) trailere:
Új hozzászólás