Soltissimo - 25. Soltis Tábor Vönöckön

Képgaléria megtekintése2022.07.18. - 15:00 | Büki László 'Harlequin'

Soltissimo - 25. Soltis Tábor Vönöckön

A 25. Soltis Táborban 31 résztvevővel 6 napon át zajlott a munka a vönöcki Karátsony-kastélyban. A táborzáró előadásra július 16-án, szombaton került sor, ahol három csapat mutatta be előadását.

HIRDETÉS

Három korosztály szerinti csoport, három előadás, három katarzis - a 25. Soltis Tábor szombati záróelőadásai generációs és társadalmi problémákat tártak fel már-már mellbevágó módon, kitárulkozva-kimondva azt, ami eleddig talán a nézőként jelenlevő családtagok előtt is rejtve volt, mégnemfelnőtt-márnemgyerek lélekjáratok féltett titkait - vagy inkább elfojtásait - "színre téve".

Elevenbe hatoló érzésekkel, gondolatokkal tört ki, szakadt fel nevetés, sírás, dráma, felismerés. Akarva-akaratlan színészpalánta és szülő szimbiózisa volt ez a két óra, akár mozdulatokkal, mozgásszínházi formában, akár lelket nyomó súlytól szabadulva szavakkal, akár élethelyzetekre kihegyezett szituációs játékkal elbeszélve-előadva a darabot.

Sorok írójának ötödik táborzárója volt a mostani, de sosem volt még ennyire nehéz "hatás alatt" fotózni. A középső csoport előadása volt talán a legszemélyesebb, szülői szemmel is már-már letaglózó volt látni, érzékelni, mennyi félelmet, bizonytalanságot, elfojtást, megfelelési kényszert hordoz ez a generáció, miközben a - mondjuk úgy - jóléti társadalomba született. Egészen más impulzusok érik, egészen más problémák foglalkoztatják őket, szinte lételemük az individualitás, érzékenyebben és intenzívebben élik meg a visszacsatolásokat a digitális térbe helyezett dolgaikról. Sokszor (legtöbbször?) talmi minták, élethelyzetek, értékrendek viszik tévútra őket, amikről nehéz otthon beszélni, főleg egy olyan szülőnek, aki nem ebben nőtt fel és nem is tart lépést a fősodratú közösségi színterek trendjével.

Kell-e beszédesebb igazolás az előadások erejére, mint amikor gyermek és édesanyja könnyezve borulnak egymásra, mert felszakadt egy érzelmi gát, és valamilyen formában - színielőadás - megmutatta magát a lélek? Lehet-e nemesebb célja egy színjátszótábornak, mint az "ismeretlen én" feltárása, az őszinte, nyílt megnyilatkozás színrevitele? Biztos vagyok benne, hogy táborozóként hatalmas élményt adott ez a 6 nap Vönöckön, és abban is, hogy a csoportvezetők, a mentorok nemcsak játszási instrukciókat adtak, hanem lélekgyógyászok is voltak. "Édesanyák és édesapák", akiknek épp ott, épp akkor bármit el lehetett mondani, hogy aztán az előadáson könnyebben menjen mindez az igazi édesszülők előtt is.

A fortissimo zenei kifejezés, azt jelenti: nagyon hangosan, nagy hangerővel. A Soltissimo ennek analógiájára kreált szó: 31 táborozó kedvének, hangulatának, lelkiállapotának méltó és hangos kifejezése.

A tábor csoportvezetői voltak: Hojsza Henrietta - Inoka Péter; Gyulai-Zékány István - Ténai Petra; Boznánszky Anna - Jobbágy Kata.
Tábori főanimátor: Tóth Artúr

A tábort a Soltis Lajos Színházi Nevelésért Alapítvány és a Soltis Lajos Színház Művelődési Egyesület szervezte, támogatta Vönöck Község Önkormányzata, a Vönöcki Evangélikus Gyülekezet, Majthélyi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke és Fehér László, Celldömölk polgármestere. 

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Talentum 2022.07.18. - 17:19
Pazar!