Orient Expo – A hastánc bemutatása és vására

Képgaléria megtekintése2010.05.12. - 06:00 | Tóth Péter

Orient Expo – A hastánc bemutatása és vására

Május 8-9-én a Budakalászi Sportcsarnok adott otthont az I. Orientális Kiállítás, Vásár és Orientális Tánc Találkozónak. Cseh, szlovák, lengyel, orosz előadók és magyar csoportok, szólótáncosok és árusok vették birtokukba a helyszínt. A két nap alatt összesen 87 tánccsoport 186 műsorszáma két színpadon párhuzamos műsort adva jelentett programot a kilátogató érdeklődőknek.

HIRDETÉS

A budakalászi sportcsarnokban Nadah szervezésével jött létre hagyományteremtő céllal az első Orient Expo. A kiállításon a neves előadók mellett a magyar hastáncélet színe-java bemutatkozott. Az érdeklődök folyamatos workshopokon képezhették magukat. Az orientális világ kincsei, beduin sátrai között vásárolhatott akár új, akár használt hastáncruhát, keleti fűszert, édességet, ékszereket és sok minden mást a látogató.

Közben 5-15 perces műsorszámokkal - az ebédszünetet leszámítva - a két színpadon pörgő hastánc-show várta folyamatosan a nézőket. A fellépők egy kis részét szeretnénk bemutatni, a teljesség igénye nélkül:

Nadah jelenleg Németországban él és onnan hozta haza az Orient Expo ötletét, amit az internet segítségével szervezetek meg kétfős, kis csoportjával. Nadah korábban vezette saját csoportját, volt show-koreográfus és 2008-ban létrehozta az „1001 Styles in Belly Dance" táncszínház-előadást, amely 2 órás műsorával adott ízelítőt a műfaj elemeiből. A hastáncosok ismerhetik az interneten elérhető „hastánckatalógus" alapján is.

Szombathelyről érkezett Novák Viktória, aki amellett, hogy workshopot is tartott, két izgalmas fellépésen mutatta be mit jelent az Amerikából érkezett modern táncstílus, a hastánc alapjait is felhasználó, a tribal-fusion-worldance, Hegedűs Barbarával párban.

Itt jegyeznénk meg, hogy Hegedűs Barbara a legutóbbi törzsi-hastáncverseny haladó kategóriájában 2. helyezést ért el, amihez gratulálunk!

Kahena, az egyik legismertebb magyar előadó az Indiából származó, és itthon is egyre népszerűbb show-tánccal, a bollywood stílussal ismertette meg az érdeklődőket. A bollywood az indiai filmgyártás fellegvárában - Hollywood után a második, innen a neve is - készülő zenés, táncos filmekből indult el világhódító útjára. Kahena nem csak táncolja a kelet táncát, de az arab nyelvet is tanulja, így reményei szerint nem fogják eladni Egyiptomban, ha arra jár.

Nieto Mercedes és Mahasti szintén a hastánc legismertebb hazai képviselői. Ők is felléptek a workshopok mellett.

Ahogy Mahasti elmondta, a hastánc minden, ami nő. Ha magasabb szinten foglalkozik valaki vele, az már filozófia, a hastánc segítségével át lehet élni az élet minden örömét és bánatát, a születést és az elmúlást. Most az ő környezetében inkább a születés öröme jár, komoly kismamadömping volt az utóbbi időben tanítványai és oktatótársai között.

Számára a selyemfátyol festése egy különleges, egyedi kikapcsolódás és önmegvalósítás. Az mellett, hogy vásárolni is lehetett a kézzel festett selyemfátyolból, egyedi igények alapján személyre szabottan különleges darabok is készülnek.

A fesztivál egyik legnagyobb sztárja, a legismertebb magyar férfi hastáncos, Seres Zoltán volt. Hogy mit kereshet egy férfi a nőkről szóló bellydance díszletei között? Erre az egyik legjobb válasz a nyíltszíni taps volt, amit műsorának kezdetén a megjelenése váltott ki. A másik válasz a szenzációs műsor. A harmadik válasz pedig, hogy a hastánc az óegyiptomi birodalomban a férfiak tánca is volt - papok táncoltak az Isteneknek -, természetesen férfiasabb változatban, alkalmazkodva az előadó testfelépítéséhez. A balett - ami a modern hastánc egyik alapját képzi - pedig mindkét nem által táncolt műfaj. Seres Zoltán - nem mellékesen - diplomás táncművész elmesélte, hogy a zene és a mesebeli érzés az, ami magával ragadja, irányítja a mozgását és mivel művész, a tánc által saját elképzeléseit valósítja meg.

A két napos buli véget ért, a cikkben a rengeteg fellépő közül helyhiány miatt sajnos csak néhányan szólalhattak meg, jövőre hasonlóan jó folytatásban bízunk, és aki nem volt itt, az egy év múlva ne hagyja ki!

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Mahasti 2010.05.26. - 16:53
Csak gratulálni tudok a fantasztikus képekhez. Ismét. Gyönyörű fotók készültek a táncosokról! :-) Jó nézegetni és újra és újra visszatérni ide. :-)