Finisszázs a Magyar Géniusz Vándorkiállításban
Képgaléria megtekintése2023.04.30. - 18:00 | Leila, BLH - Fotók: Büki László

Az év egyik legizgalmasabb tárlatán 154 műtárgy, a vidéki múzeumok legféltettebb kincsei búcsúztak egy hónap után Szombathelytől. - A Magyar Géniusz Vándorkiállítás finisszázsán Csapláros Andrea ókortörténész, a program kurátora tartott rendkívül érdekes tárlatvezetést az Iseumban, majd az "Egy kóstolónyi Kosztolányi" című zenés irodalmi borkóstoló tette fel a pontot - vagy stílszerűen az arany diadémot - a vidéki múzeumok műtárgyait felvonultató kincscsodálásra.
A Magyar Géniusz Vándorkiállításra hívogatta egy hónapon keresztül Szombathelyen az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház az érdeklődőket. Minden hétvégén színes programokkal és különleges tárlatvezetéssel várták a látogatókat a Savaria Múzeum és tagintézményeinek vezetői és munkatársai. Szombaton délután Csapláros Andrea ókortörténész, a program kurátora tartott rendkívül érdekes tárlatvezetést.
Belépve a kiállítótérbe a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének tagjai mutatkoztak be, akik a kiállításhoz a műtárgyakat rendelkezésre bocsátották. Csapláros Andrea beszélt a kezdeményezés történetéről. Kiemelte, közel 160 műtárgy „vándorol" az ország 7 nagyvárosában: Kecskeméttől, Debrecenen, Gyulán és Győrön át most Szombathelyre. A további állomások: Eger és Szekszárd lesznek.
A bejáratnál megtekinthettük a kiállítás „névadójának" freskóját, ami a római vallás egyik legjelentősebb alakját, Geniust ábrázolja.
A tárlat témakörei négy területet érintenek: a régészetet, Magyarország történelmét, a képzőművészetet és a néprajzot.
A régészethez kapcsolódó műtárgyak közül a velemi ásatásokból előkerült arany diadémot, az áldozati koponyamaszkot és a honfoglalás kori tarsolylemezeket emelte ki a tárlatvezető. Csapláros Andrea mesélt a régészek munkájáról is. A honfoglalás korából származó hajfonatkorong és a lovak kengyelét díszítő érmék, amelyek az ásatásokon kerültek elő, fejtörést okoztak a régészeknek, még pedig abban, hogy a hajdísz, illetve a lószerszám mely részét képezték.
A képzőművészeti alkotásokat bemutató részében a kiállításnak a tárlatvezető Csontváry Kosztka Tivadar: Tengerparti város című képére hívta fel a figyelmet, amelynek elhelyezése és megvilágítása kihívás elé állította a kiállítás berendezőit. Mányoki Ádám: II. Rákóczi Ferenc miniatűr arcképét a szombathelyi Smidt Múzeum ajánlotta a gyűjteménybe, amit a művész a Szépművészeti Múzeumban látható Rákóczi-portré másolataként készített el - szinte fotórealisztikusan.
Nemcsak Szombathelyen éltek és élnek műtárgyakat gyűjtő személyek, hanem - ahogy Csapláros Andreától megtudtuk - Kecskeméten Bozsó János nevéhez fűződik egy tekintélyes galéria anyagának összegyűjtése. Bozsó János egyébként festőművész is, akinek „Fények a műtermem udvarán" című képét megcsodálhattuk a kiállításon.
A képzőművészeti részétől Mertz János „Kislány írótáblával" című képével búcsúztunk. A kép alapos vizsgálata után megállapítottuk, hogy az írótáblán matematikai képletek vannak. A kislány, aki az Apponyi családhoz tartozott - egyelőre be nem azonosított személyként -, nemcsak szépségével, hanem értelmével is kitűnt kortársai közül.
Magyarország története a török időkkel, a végvárak életével kezdődött a kiállításon. Ebből az időből származó aranyozott ezüst török, fedeles kupát, török kori talpas tálat csodálhattunk meg. Vas vármegyei vonatkozású műtárgya a kiállításnak Francz Bálint: „Kőszeg fogadalmi képe" című festménye.
1848-as szabadságharcot idézi a szabolcsi 48. zászlóalj zászlója és szalagjai, amely nagyon szokatlan módon, a mennyezetre felfüggesztett keretben volt található, így a látogatók elsétáltak alatta és a megvilágításnak köszönhetően figyelmük felfelé, a zászló felé irányult.
„Kik voltak a magyarság jeles képviselői? Kik a magyar géniuszok? Kik jutnak eszünkbe?" - tette fel a kérdést a tárlatvezető, amikor egy viseletes koffer előtt megálltunk. „Mennyi irat, dokumentum, térkép lapulhatott Kossuth Lajos úti bőröndjében? Merre járt a bőrönd tulajdonosa?" - töprengtünk el a kiállítás ezen pontján.
Egy-egy műtárgy sorsa is nagyon érdekes, hívta fel a figyelmünket a tárlatvezető Erkel Ferenc aranykoszorújánál. A koszorút ugyanis Erkel Dezső ajándékozta a gyulai Erkel Ferenc Múzeumnak 1906-ban. A II. világháborúban a rendkívül értékes műtárgyat (525 gramm nemesfémet tartalmaz, 50 db drágakő díszíti) egy páncélszekrénybe akarták elhelyezni, de végül a páncélszekrény tetején lévő papírok között találták meg - épségben.
1956-os forradalom idejéből származott Bártfai József bányakovács átlőtt inge, amely a tárlat egyik legmegrendítőbb műtárgya. Egy másik ruhadarab, amelyet a szabadság szele magasra emelt (a tárlaton is ) a Páneurópai Piknik 1989-es pólója.
A néprajzhoz kapcsolódó tárgyak bemutatásával zárult a kiállítás. Itt a plázák világát idézte az elrendezés. A Hajdúsági rátétes és hímzett, cifra, nyakas szűr egy fiú próbababán volt, aki a szűr alatt szabadidőruhát viselt és 42-es méretű sportcipőt. A sokác női cifra bőr subát, amely nagyon gazdagon volt díszítve, és a tarajos női főkötőt sokáig csodáltuk.
A kiállítás „utolsó" darabjai: két szék: az egyik Jósa András a nyíregyházi városi múzeum alapítójának széke, a másik pedig Kubinyi Ferencé, aki a széchényi városi múzeum alapítója volt. Nekik is emléket állít a Magyar Géniusz Vándorkiállítás, hiszen a XX. század elején kezdődött el azoknak a gyűjtemények létrehozása, amelyek ma a vidéki múzeumok műtárgyainak jelentős részét alkotják.
A Magyar Géniusz Vándorkiállítás április 30-ig volt látogatható Szombathelyen, az Iseum Savariense Régészeti Műhelyben és Tárházban.
A tárlatvezetést követően az "Egy kóstolónyi Kosztolányi" című zenés irodalmi borkóstoló tette fel a pontot - vagy stílszerűen az arany diadémot - a vidéki múzeumok műtárgyait felvonultató kincscsodálására a VinoSofia és a Borháló közreműködésével.
A résztvevők 4 tételt ízlelhettek - Babarczi Buborczi 2021; Mészáros Pál Kadarka Fehér 2021; Balla Vividus Cuvée 2020 és Vylyan Ördögszántotta 2017 -, amíg egy-egy irodalmi mű és zene tette számukra teljesebbé az élményt. Az irodalmi művek az alkalomhoz lettek összeválogatva, mégpedig úgy, hogy az egyes tételek karakteréhez illjenek. A rendhagyó Kosztolányi-esten az író alteregójával, Esti Kornéllal keveredhettek nem mindennapi kalandokba a résztvevők.
Az est fellépői voltak:
Egger Géza színművész
Oravecz Péter gitárművész
A rendhagyó tárlatvezetésekről itt írtunk:
Évszázadok művészi ereje - képzőművészeti értékeink az Iseumban
2023.04.29. - 00:10 | Büki László - Fotók: Büki László, Szakonyi Eszter

A Magyar Géniusz Vándorkiállítás képzőművészeti értékeibe nyújtott betekintést az a rendhagyó tárlatvezetés, amivel Cebula Anna művészettörténész várta az érdeklődőket április 28-án az Iseumban.
2023.04.24. - 13:45 | Büki László

Rendhagyó tárlatvezetésre került sor április 21-én a Magyar Géniusz Vándorkiállításban. A tárlatanyagban a Kárpát-medence történelmi emlékeit mutatta be Csiki István történész.
Évezredek élete - A Kárpát-medence régészeti öröksége az Iseumban
2023.04.17. - 00:15 | vaskarika.hu - Fotók: Varga András

Rendhagyó tárlatvezetés járta körül április 14-én a Kárpát-medence régészeti örökségét a Magyar Géniusz Vándorkiállításban Sosztarits Ottó régész vezetésével. Ezt követően árny-fantázia sziluett játék és homokanimáció várta a családokat a Mesebolt Bábszínház művészeivel, Lukács Gáborral és Kolozsi Angélával. Zenélt Kiss Dávid és Pőcze Gyöngyi.
2023.04.09. - 17:00 | Büki László

Rendhagyó tárlatvezetésre került sor április 6-án a Magyar Géniusz Vándorkiállításban. A tárlatanyagban a Kárpát-medence néprajzi kincseit mutatta be Kmellár Viktória néprajzos muzeológus.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás