Figyelj a sünökre, vezess óvatosan! - 16 érdekesség a tüskéshátúakról
2024.04.23. - 18:00 | vaskarika.hu - Fotók: Budakeszi Vadaspark

„Vigyázzunk a sünikre az utakon!!! A kora nyári időszakban rengeteg sünit gázolnak el az autók, de talán egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük a bajt… A sünik éjszaka vadásznak, és élelem után kutatva gyakran tévednek az utakra, és mivel ha megijednek (pl.: a közeledő autó fényétől, hangjától) összegömbölyödnek, így nagy eséllyel végzetes lesz számukra a találkozás egy autóval. Figyeljünk oda a kisebbekre is! ” – áll a Budakeszi Vadaspark a felhívásában.
1. Nevét az étkezése után kapta, ugyanis úgy szuszog-röfög-horkant-morog, mint egy malac. Főként rovarokkal, férgekkel, madártojásokkal, csigákkal, békákkal, sőt egerekkel táplálkozik.
2. A sünfélék családjába 24 ma élő faj tartozik, megtalálhatóak Európában, Ázsiában, Afrikában is. A Kárpát-medencében egyetlen sünféle él vadon, a keleti sün.
3. A sünök behozatala szigorú szabályokhoz kötött például az USA-ban. Tilos olyan területről sünt fogadni, ahol a száj és körömfájás betegség előfordulhat. Legutóbb azzal került a hírekbe a tüskéshátú, hogy egy magyar család kijárta az engedélyt, így Izland első sünije megérkezhetett az otthonukba.
4. Vadon élő állatként tilos házikedvencnek tartani több USA államban is, így például Kaliforniában, Arizonában, Hawaii-on vagy Washington városában.
5. A sünfélék első ismert tagjai kb. 58 millió évvel ezelőtt éltek. A világ legkisebb sünije (Silvacola acares) 52 millió évvel ezelőtt "röfögött" Brit-Kolumbia őserdeiben. Mindössze 5 cm hosszú volt. Az európai sün a legnagyobb ismert faj a maga 35 cm-ével.
6. Körülbelül 5-7000 tüskéje van egy átlagos méretű felnőtt süninek. A tüskék kb. 2,5 cm hosszú, módosult szőrszálak. A szúrókák nem mérgezőek és szilárdan kapcsolódnak az állathoz.
7. Vészhelyzetben a sünik labdává gömbölyödnek, így nehéz hozzájuk férni. Ebben a pózban történik az alvás is.
8. A sünök 4-7 évig élnek a vadonban, a kisebb fajok 2-4 évig.
9. A sünik rendelkeznek némi természetes immunitással a kígyó mérge ellen.
Keleti sün - Fotó: Orbán Zoltán / MME
10. A sünök furcsán viselkednek, kenegetnek, amikor új tárgyra vagy ételre bukkannak. Először nyalogatják az anyagot, amíg habos nyál keletkezik, majd ezt a nyálat a bőrükre és tüskéikre kenik. Rejtély, hogy ezt miért csinálják.
11. Fajtól függően 35-58 napig vemhesek, 5-6 kicsinyük születik, a kisebb méretű fajoknál 3-4.
12. A sünök magányos állatok, általában csak a párosodásra állnak össze, a kicsik pedig 4-7 hetes korukban kikerülnek az alomból.
13. A sünik is lehetnek súlyos betegek, az emberekhez hasonlóan lehetnek rákosak, szív- és érrendszeri vagy májbetegek. Speciális sünprobléma a lufiszindróma, mókásan hangzik, de komoly betegség, amelynek során gáz vagy levegő szorul a sün bőre alá.
14. Sajnos bármennyire cukik, a sünik gombás bőrbetegséget és baktériumos fertőzéseket is terjeszthetnek az emberekre.
15. 2006-ban a McDonald's sünbarát pohárban kezdte árulni a McFlurry-t. Erre azért volt szükség, mert korábban több baleset fordult elő, amikor a sünik feje beszorult a pohárba, ahogyan megpróbálták az eldobott tartók aljából kiszippantani az utolsó csepp nyalánkságot.
16. Egyes helyeken megeszik a sündisznót - erről hallani sem akarunk. 1981-ben egy londoni krumpli chips készítő sündisznó ízű chipeset készített - alig akarjuk elhinni, de valódi sünik felhasználásával...
Forrás: www.facebook.com és www.mnn.com
Kapcsolódó írásaink:
Egész süncsaládokat irthatsz ki a kertrendezéssel
2020.03.12. - 08:35 | vaskarika.hu - turistamagazin.hu

A sünik ugyanis előszeretettel választják telelő- és búvóhelyül a lomb- és rőzserakásokat, és a nőstények itt is ellenek.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás