Időfürkész 3 - Nem sci-fi, hanem országos műveltségi vetélkedő helyszíne volt Kőszeg

2024.11.07. - 20:00 | Várnainé Balogh Bea

Időfürkész 3  - Nem sci-fi, hanem országos műveltségi vetélkedő helyszíne volt Kőszeg

November 6-án Kőszeg város Királynapján rendhagyó módon emlékeztek meg arról, hogy III. Ferdinánd király 1648. november 6-án szabad királyi városi rangot adományozott Kőszegnek. Az Időfürkész 3 fordulós országos műveltségi vetélkedőnek az volt a célja, hogy a fiatalabb korosztály tagjaival is jobban megismertessék a magyar kultúra, Vas vármegye és Kőszeg szabad királyi város értékeit, bízva abban, hogy ezzel erősödik az identitástudatuk, hagyományőrzéshez való viszonyuk, valamint megtapasztalják a közösségi, kreatív alkotás örömeit. A feladatokon keresztül a diákok megismerhették a korszak híres személyeinek életútját, az irodalom, a művészetek, a tudomány és a sport legjelentősebb szereplőit.

Szeptemberben 47 csapat regisztrált a vetélkedőre, Budapest, Szeged, Pápa, Mezőlak, Dombóvár, Somogyjád, Celldömölk, Szombathely, Kőszeg településekről. A döntőbe Szeged, Pápa, Mezőlak, Dombóvár, Szombathely és Kőszeg csapatai jutottak be, 6 általános iskolás, 5 középiskolás csapattal.

A verseny online fordulóin a diákok Várnainé Balogh Beáta múzeumpedagógia szaktanácsadó által összeállított kreatív feladatokat kaptak, például a Szőlő jövés könyvéről promóciós verset kellett írniuk, Lóránt Gyuláról keresztrejtvény töltöttek ki, kvízkérdések voltak a Vasi és Kőszegi Értéktárról, irodalmi idézetek forrásait keresték meg, online szabadulószobából menekültek, készítettek képet saját modern településükről 2224-ben, híres festményeket reprodukáltak, térképen keresték meg Kőszeg híres szülötteinek emlékhelyeit. Készítettek instagram posztot/tiktok videót Vas megyei híres helyszínekről, feladat volt még egy Kőszegi Hírmondó újságcímlap készítése digitálisan az 1532-es kőszegi ostrom idejéből is.


A döntőbe jutott csapatok a 3 fős zsűri: dr. Bakó Balázs, történész, az ELTE egyetemi docense, Tanulmányi Osztályvezető, az MTA köztestületének tagja, dr. Zágorhidi Czigány Balázs, történész-muzeológus, a Vasvári Múzeum igazgatója, a Domonkos Rendtörténeti gyűjtemény vezetője, a Vas Vármegyei Értéktár Bizottság tagja, az MTA köztestületének tagja, és Révész József, történész -muzeológus, a Kőszegi Városi Múzeum, Könyvtár és Levéltár intézményvezetője előtt mutatták be az általuk választott Vas vármegyei témájú prezentációt, többek között Körmend kosárlabda csapatáról, az Óház-kilátóról, a Cáki pincesorról, Szent Márton hagyományáról Szombathelyen, a Jeli Arborétumról, vagy a Kőszegi-hegységről illetve a Jáki templomról.


Ezután a csapatok játékos feladatokat oldottak meg: Kahoot-kvízt, keresztrejtvényt, hang- és videófelismerést vasi, kőszegi tematika alapján.

A középiskolás mezőnyben a Kő(szeg)vári Vitézek, a VVSZC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum diákjai (Kóczán Réka, Nagy Miklós, Németh Levente) diadalmaskodtak, felkészítő tanáruk Szita Szilvia volt. 2. helyezett a Lokálpatrióták, a Vas vármegyei SzC Gépipari és Informatikai Technikum csapata (Pass Dominik, Komáromi Kornél, Szalai Patrik Máté) lett, Varga Hedda tanárnő felkészítésével, harmadik helyen a Ri-csajok, a Vas Vármegyei SzC Hefele Menyhért SZKI diákjai (Krizsán Julianna Eszter, Fuisz Laura, Berényi Alexa Kitti), szintén Varga Hedda tanárnő tanítványai végeztek. Negyedik helyen a Puskás csapat, a Vas Vármegyei Szakképzési Centrum Puskás Tivadar Szakképző Iskolából, ötödiken a Titkos Társaság, a PSZC Acsády Ignác Technikum és Szakképző Iskola diákjai végeztek.

Délután zajlott az általános iskolai forduló, ahol nagy küzdelem alakult ki a dobogós helyekért: első helyen a Várvédő cicák csapat végzett (Németh Zsófia, Somogyvári Nóra, Szendrei Júlia, a Paragvári Általános Iskola diákjai) Horváth Nóra tanárnő felkészítésével, 2. helyezett lett a mezőny egyetlen kőszegi csapata, a Bersek József Általános Iskolából, a Kőszegi véznamakik (Garamszegi Abigél Viktória, Horváth Béla, Prácser Petra) Horváth Márta tanárnő diákjai, 3. helyezett pedig Kati néni padavanjai lettek (Dömötör Gergő Miklós, Keresztes Zalán, Nagy-Varga Zétény) a Gothard Jenő Általános Iskolából, felkészítő tanáruk Juhász Katalin volt. 4. helyen Jurisics katonái a Szegedi Tisza-parti Általános Iskolából, 5. helyen a Fontolva haladók a Dombóvári József Attila Általános Iskolából, 6. helyen pedig a Mezőlaki csajok végeztek a Mezőlaki Arany János Általános Iskolából.


A zsűri kiemelte a csapatok felkészültségét, a prezentációkban megmutatkozó érzelmi viszonyulások fontosságát és a sokrétű információhalmazban való sikeres eligazodást.

A dobogós csapatok 300.000 forint összértékben Media Markt utalványt és könyvcsomagot kaptak.

 

Új hozzászólás