A végső búcsú zenéje – Egyre népszerűbb a gyászszertartás popdalokkal
2010.11.04. - 01:00 | Dart
A slágerlisták őshazájában, a ködös Albionban még a temetési zenéknek is létezik toplistája. A klasszikus brit dalokat mára kiszorították a modern popslágerek. Nagy-Britanniában, a koszorúk árnyékában leggyakrabban felcsendülő szám Frank Sinatrától a My Way. Nálunk a korábban szinte egyeduralkodó Ave Maria helyett egyre gyakoribbak az új dalok.
A legmeghatóbb szertartáson, amelyen valaha részt vettem St. Martin bús szaxofonzenéje fogadta az érkezőket. Akik közelebbről ismerték az elhunytat, jól tudták, kedvenc előadója volt. A szertartás után a ravatalozótól, ahogy a menet közeledett a sír felé, hegedűszó foszlányai szűrődtek át a szélben hajladozó cédrusokon. Azt hittem érzékcsalódás áldozata vagyok. De nem, a sírnál háromfős cigányzenekar fogadta a gyászolókat. Az egyházi búcsúztató zárása után rázendített a prímás sokat szenvedett bohém barátom kedvenc nótájára. Szem nem maradt szárazon. Még az emlékébe is beleborzongok, azóta sem volt rám olyan hatással nóta, ami ott és akkor. A zenészek játéka mindenkiben megpendített egy-egy érzelmi húrt, az elhunyttal kapcsolatos emléket. Örökre elraktározódott bennem az akkori érzés. Nem kérdeztem, de biztos vagyok benne, hogy barátom rendelkezett a szertartás eme részleteiről, amikor hosszú, fájdalmas betegsége legyengítette, és érezte közeledni a sötét köpönyegű sorsot.
Azóta gondolkodom, milyen zenével szeretnék búcsúzni barátaimtól, szeretteimtől, mit szeretnék nekik üzenni egy dallal - a túlvilágról.
Deák Bill Gyula Hatvan csapás című lemezén felhangzó Zöld csillag első meghallgatásakor értettem meg a mára már klasszikus P. Box nóta (eredetileg Taurus szám, Radics Béla szerzeménye - a Szerk.) igazi mélységeit. Vikidál Gyula előadásában is átütő erejűen szólt, de Bill kapitány panaszos hangján szinte könnyfakasztó.
2003. augusztus 15-én Cserháti Zsuzsa temetésén elhangzott Egy elfelejtett dal ezreket érintett meg, és a rögös utat megjárt énekesnő halálával új értelmet nyert a szöveg.
Magyarországon az Ave Maria dallama még mindig az egyik leggyakoribb búcsúztató, ahogy Máté Péter Hull az elsárgult levél című dala is gyakori búcsúdala a gyászszertartásoknak, de egyre többen indulnak Presser Pici rekedtes hangján az utolsó nagy utazásra. Fényév távolság című száma a Padlásból valahogy másképp hangzik, mióta Kaszás Attila eltávozott közülünk. Aki hallhatta a dalt a művész előadásában - ahogy a halottak szellemeinek arról énekel, mennyire szeretne még élni, és mennyi dolga van még a Földön -, akaratlanul is személyéhez köti ezt a dalt, pedig sokan interpretálták. Tabáni István érzékeny és hiteles előadása a tehetségkutató versenyen szintén sokat tett Sztevanovity Dusán szövegéhez.
„Áldott ez a hely,
amit sokszor boldogan elhagynék.
És itt ez az élet,
amit sokszor nem nagyon értünk még.
Néha könnyebb lenne elmenekülni,
tiszta fénybe merülni,
de a jel, ami szól,
de a hang, ami hív
még nem mond semmit, meddig érek s lesz-e út, hogy visszatérjek."
A rockerekhez talán a Lelkünkből című megható dal illik, az Edda Művektől, ami Kun Péter, az együttes egykori gitárosának emlékére született. A külföldi dalok óriási tárházából talán Stinget lehetne kiemelni, aki maradandót alkotott Fragile című megható számával arról, hogy mennyire törékenyek vagyunk.
Egy biztos, a magyar nyelvű dal mindenkihez eljut, az angol nyelvűek befogadásához kell némi ismeret. Ez alól talán kivétel a Who wants to live forever (Ki akar örökké élni) Freddy Mercury megismételhetetlenül hátborzongató hangjával, a Hegylakóból.
A szövegek, dallamok alkotói pontosabban elmondják helyettünk érzéseinket, fájdalmunkat. A fenti válogatásnak némileg ellentmond az a tapasztalat, hogy a hozzátartozók az érzelmes, emlékeket feltépő dalok nélkül tán könnyebben átvészelik a szertartást...
242 brit temetkezési vállalkozó bevonásával készítették el a temetési zenék toplistáját Nagy-Brittaniában, melyből kiderült: a hagyományos angol zenéket egyre inkább kiszorítják a pop slágerek.: a temetések több mint felénél modern zenét kérnek a hozzátartozók. A himnikus muzsikákat kevesebb, mint az esetek hat A kutatást vezető Lorinda Sheasby elmondta: a tanulmány arra mutat rá, hogy a szigetországban is változnak a temetési szokások. - Egyre többen választanak nem vallási zenét a temetésekre. Ezen a toplistán is jellemző, hogy egyes számok divatba jönnek, hónapokig tartják magukat, majd kikopnak. A temetéseken egyre inkább az elhunyt egyéniségét próbálják szem előtt tartani.
A tanulmány során több mint 30 000 temetést vizsgáltak. A leggyakrabban Frank Sinatra klasszikus dalát, a My Way-t játsszák, a toplistán előkelő helyen szerepel Sarah Brightman és Andrea Bocelli Time to say goodbye című duettje is. A top 10-ben két Celin Dion sláger is helyet kapott, a hetedik helyen áll például a Titanic-ból a My Heart Will Go On című sláger. A tizes listát Nat King Cole Unforgettabel című dala zárja. Pipers azt mondta: egyre többen rendelnek élő zenét. Egyre több temetésre jellemző, hogy azokat a dalokat válogatják össze, amelyek az elhunyt kedvencei voltak: utolsó útjára egyfajta best of válogatással kísérik a hozzátartozók. Forrás: kisalfold.hu (a Daily Mail cikke nyomán) |
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás