"Partnereink sikere a miénk is" - Beszélgetés Karakó Istvánnal, a Webshark Kft. ügyvezető igazgatójával
2011.01.24. - 10:55 | vaskarika.hu
Támogatónk, a Webshark Kft. a Vaskarika.hu indulása óta szavatolja oldalunk minőségi megjelenését és könnyed kezelhetőségét. A cég képviseletében Karakó István válaszolt munkatársunknak többek között a webfejlesztésről, a Webshark eredményeiről, és a hackelésről feltett kérdéseire.
Kétségtelen a Webshark kultúra iránti elkötelezettsége, ezt példázza a Vaskarikával való erős partnerség is. Miben látja egy ilyen kooperáció fontosságát?
Amikor a Vaskarika annak idején indult, mint szakmai támogató jelentünk meg, tehát az infrastruktúránkat, munkánkat, a szellemi tőkénket és a technológiai hátterünket adtuk, hogy ez a rendszer elkészülhessen. A rendszer szponzorációban készült. Hiányzott a piacról egy olyan portál, amiről mondhatom azt, hogy teljesen „környezetfüggetlen", és valódi értéket közvetít. Olyan tartalmakat és minőségi képanyagot hordoz, ami véleményem szerint egyre nagyobb igényt generál a piac oldaláról. Azt véltük az oldal mögött látni, hogy egyfajta küldetéstudat is jelen van, ami az elanyagiasodott világban már szinte egyáltalán nem jellemző, ezért is támogattuk. Bízunk abban, hogy egyre erősödik a portál, idővel kiterjed akár a teljes megyére is, és elér egy elméleti maximumot, a felhasználók és olvasók legnagyobb örömére.
Korábban úgy jellemezte a weboldal-készítést, mint a modern képzőművészet egy formáját. Ön szerint mik tesznek egy internetes portált különlegessé, ha úgy tetszik, „művészivé"?
Az alapvető ergonómiai kialakításon túl, ami azt jelenti a mi olvasatunkban, hogy egy felhasználó relatíve könnyen és gyorsan megtalálja, amit keres és úgy tud navigálni az oldalon belül, hogy mindig tudja azt, hogy éppen hol tart, a művészi kidolgozás alatt az alapvető arculati, esztétikai, grafikai jellemzőket, illetve a képanyag minőségi feldolgozását érthetjük. Olyan speciális témaköröknél, ahol nem a beltartalom vagy a nagy mennyiségű tartalom tagolása, strukturálása a cél, van lehetőség és mód arra, hogy egy szinte képzőművészeti jellemzőkkel bíró oldalt készíthessünk. Kollégáim képessége adott a minőségi munkához.
2010 decemberében sor került saját fejlesztésű vállalat-irányítási rendszerük, a Galeus WIS bemutatására, mely esemény mérföldkő lehet a Webshark történetében, és fontos kitörési lehetőséget jelenthet az ország más régióiba is. Milyennek értékelte a bemutató rendezvényt, érkezett-e már komolyabb érdeklődés a rendszer iránt?
A Galeus WIS saját rendszerként indult, azaz saját magunknak fejlesztettünk egy olyan folyamatirányító rendszert az elmúlt 4 év alatt, ami a cégünkben levő összes folyamatot és műveletet felügyeli, ez jelenti a Webshark Kft. működési alapját. Annyira jól sikerült, hogy néhány ügyfelünknek már a 2010-es évben át kellett adnunk működő rendszereket (jelenleg 8 rendszer működik Vas és Győr-Moson-Sopron megyében). Mivel pályázat-és ISO-kompatibilis, nagyon sok stratégiai partner felvette a portfóliójába, többek között nagy telekommunikációs cégek is. Például most fejlesztjük, szabjuk testre az Origo Zrt. média-üzletágának ezt a rendszert. Ez valóban egy nagy mérföldkő a cégünk életében. Az alkalmazás iparág-független. Terveink szerint legfőképpen a kis- és középvállalkozásoknak oldja meg azokat a humánerőforrással, projektszintű kommunikációval és minden egyéb belső folyamattal kapcsolatos problémákat, amelyek egy cégvezető számára elemi fontosságúak. Nagyságrendileg már 5 fős létszám felett egy ilyen rendszer nélkül működni finoman szólva is kockázatos, úgyhogy mi nagyon nagy reményeket fűzünk hozzá. Folyamatosan fejlesztjük, és most is vannak kiadott árajánlataink és megbízásaink ebben a szegmensben. Újabb vevőtalálkozókat és rendezvényeket is tervezünk maximum kéthetente szervezni. A cél az, hogy rendszeresen megjelenjünk a különböző megyeszékhelyeken is.
A Webshark az évek alatt nem csupán a szolgáltatásai minőségét, hanem munkatársainak számát is növelte. Jelenleg hány alkalmazottal dolgoznak, és terveznek-e valamely területen létszámnövelést?
Jelenleg 31 fővel dolgozunk, és valószínűleg, reméljük, hogy kényszerűségből szükségünk lesz létszámnövelésre. A tavalyi évünk árbevételei sajnos messze elmaradtak az előző évitől; körülbelül 20%-os csökkenésről van szó, de sikerült elkerülnünk, hogy ennek ellenére nem kellett alkalmazottaink egyikétől sem megválnunk. Az értékesítés fejlesztéséhez szeretnénk legalább 2-3 főt hadrendbe állítani, és szeretnénk egy további fejlesztői stábot alkalmazni, elsősorban a már említett Galeus rendszer fejlesztésére, úgyhogy vannak törekvéseink, de természetesen minden az árbevételeken múlik. Nagy működési költséggel dolgozunk, abszolút vidéki árakon, úgyhogy figyelnünk kell nagyon.
A Webshark több, mint 800 elkészült weboldallal büszkélkedhet, mely szám nemcsak impozáns, hanem a Vas megyei webfejlesztő cégek közt a legmagasabb is. Mely projektjükre a legbüszkébbek ezek közül?
A herend.com weboldal az, ami talán a legnagyobb szakmai elismerést hozta Magyarországon és külföldön egyaránt. Nyertünk vele nemzetközi webes versenyt, és az Év Honlapja is volt, illetve olyan tartalmi és strukturális felépítéssel bír és olyan fotóanyagot hordoz magában, valamint olyan egyedi megoldásokat tartalmaz, ami miatt ez a nagyságrendileg három hónapos fejlesztést követően méltán lett ilyen elismert rendszer.
Az eFestivalon két munkájuk is elismerést nyert: a Galéria Savaria honlapját eSzolgáltatás kategóriában első, míg a Sága brand oldalát Mindennapjaink informatikája/Szórakozás/Reklám kategóriában harmadik díjjal jutalmazták. Az egyértelmű szakmai elismerésen túl mit jelent egy ilyen nívójú díj elnyerése?
Ez az év ebből a szempontból valóban eredményesnek mondható, az Év Honlapján is nyertünk első díjat és különdíjat is. Azt gondoljuk, hogy kötelező egy ilyen volumenű cégnek megjelenni ezeken a versenyeken. Véleményünk szerint nagyon sok szubjektum van, ami nem feltétlenül javítja az elismerések színvonalát, megítélését, de az eFestival kifejezetten pártatlan zsűri által, több lépcsős zsűrizésen futó folyamatot ölel fel, tehát további sikerek elérésére buzdít fel minket, megelégedésre azonban egyáltalán nem. Sajnos kevés olyan partnerünk van, akik annyira innovatívak és rugalmasak, hogy számunkra is minőséginek ítélt rendszereket fejlesztessenek velünk, amivel további versenyeken tudnánk megjelenni. Alapvetően a szolgáltatói, gyártói szektorban dolgozunk, bízunk abban, hogy több olyan volumenű projekttel kerülünk kapcsolatba, melyekkel idővel újra tudunk nevezni.
A 2010-ben 7. alkalommal megrendezett európai hacker-konferencián, a Hacktivityn a Webshark is képviseltette magát, és itt is bizonyította szakmai rátermettségét. A köztudatban a hacker mint potenciális veszélyforrás él; egy olyan individuum, aki hozzáfér bankszámlánkhoz, feltöri a számítógépünket, stb. Helyes-e ez a hozzáállás, valóban kell-e tartania az átlagembernek a hackerektől?Miért fontos a Hacktivity-hez hasonló rendezvények szervezése, és az azokon való részvétel?
A Hacktivity Közép-Európa legnagyobb hacker-versenye, ami egy két napos, és szinte full time versenysorozat. Hét-nyolc rendkívül komoly számítást, lehallgatást és egyéb technikai megoldásokat igénylő feladatot kell elvégezni a résztvevő csapatoknak. Második alkalommal végeztünk második helyen, nagyon kevéssel lemaradva a dobogó első fokáról, ez egy igencsak komoly szakmai elismerést jelent. A hacker valóban pejoratív kifejezés; az informatikai bűnözés drasztikusan változik és fejlődik, ennek az a lényege, hogy rövidesen az információ-kereskedelem és az információk eltulajdonítása jelenti majd a legnagyobb bevételi forrását a különböző bűnszövetkezeteknek. Ettől függetlenül véleményem szerint nagyon kevés olyan cég és szolgáltató van ma Vas megyében, aminek aggódnia kellene. Mi olyan szolgáltatásokat biztosítunk partnereink részére, mint például a sebezhetőség-vizsgálat, etikus hackelés, különböző biztonsági rendszerek úgymond „feltörése" felkérésre, melyek bebizonyítják, hogy az adott rendszer védett-e vagy sem, illetve elhárítási módokat, lehetőségeket is kínálunk. Kevés magas szinten tudó hacker van Magyarországon, és őket is jobbára cégek alkalmazzák, nem jellemző rájuk, hogy öncélúan kárt okozzanak. Az is igaz, hogy ha valaki nagyon nagy szakértő, akkor észrevétlenül is gyűjtheti az információkat. Véleményem szerint a régióban egyelőre nem kell tartani a hackerek tömeges támadásától, de óvatosnak kell lenni, mert sok esetben a cégeknél az alkalmazottak nagyobb veszélyforrást jelentenek, mint maga az informatikai rendszer, tehát ha a „humán tűzfal" nem működik, bármit meg lehet tenni a szóban forgó cég rendszerével.
Fontosnak tartjuk a Hacktivity-n való részvételt, mert egy rendkívül magas színvonalú tudást igénylő rendezvény; komoly multicégek szponzorálják, támogatják, és ebből kifolyólag nagy szakmai elismertséget jelent. A média általi támogatottsága is erős; igen intenzív a kommunikációja annak, ha valaki itt eredményt ér el. Az sem lényegtelen, hogy nyertünk egy-másfél hetes szakmai képzéseket, melyek még tovább növelhették a kollégák szakmai nívóját. Fontos továbbá a fiatalok számára a szakmai kvalifikáltság elérésére való motivációs hatása is.
Szintén 2010 végén került sor a második VDay (Virtualizációs Nap) konferenciára is a Lurdy-házban, mely eseményen a Webshark mint szakmai támogató/szervező szerepelt, és olyan prominens informatikai cégeket látott vendégül, mint például a Microsoft. Milyen feladatokat ró egy ilyen volumenű esemény megrendezése Önökre, és milyen jövőbeli lehetőségeket nyújthat?
A VDay szervezésében elsősorban Vígh Zoltán kollégám és egy másik cég ügyvezetője végezte az operatív munkát. Mi biztosítottuk a webes és technikai hátteret és a különböző egyéb megoldásokat, valamint az időt, hogy az esemény megszerveződhessen. Mondhatom azt, hogy minden cég, ami komolyan érdekelt a drasztikusan növekvő virtualizációs technikai piacban, jelen is volt. A kritikák igazán pozitívak voltak: az elmondások szerint az elmúlt években a legmagasabb színvonalú, legjobban szervezett és legkevésbé „reklámszagú" rendezvény volt. Több, mint 300 jelenlevő volt, és 2,5 millió forint értékű szolgáltatás/termék került kisorsolásra tombola illetve kerekasztal-egyeztetéseket követően. Ez egy nagyon nagy előrelépés volt szervezésben, és óriási sikerként könyvelhetik el az érdemi munkát végző kollégák. Bízom továbbá abban, hogy a következő évben az idei tapasztalatokat felhasználva még tovább emelhetjük az esemény nívóját, minőségét.
A rengeteg munka és szervezés mellett nyilván jut ideje egyéb dolgokra is. Mivel tölti a legszívesebben szabadidejét, amikor nem a Websharkkal foglalkozik? Van-e esetleg valami hobbija?
Sajnos az elmúlt négy év nem arról szólt, hogy a hobbimnak éljek, vagy bármilyen szinten is tudjak vele foglalkozni. Alapvetően a horgászat, a motorozás és az ökölvívás az, ami ki tud kapcsolni. Reggelente fél héttől edzek, és ha marad időm, a természetben töltöm az időmet. Szeretem továbbá a nagy sebességet is, sajnos azonban ezt a hatóságok is észrevették már több ízben. Ilyenkor autóval és motorral is próbálom tartósan átlépni a 200 Km/h-ás sebességhatárt. De egyértelműen a kislányom a legkomolyabb hobbim, amennyiben tehetem, vele töltöm a legtöbb időmet.
Új évbe léptünk, ilyenkor sokan hajlamosak újévi fogadalmakat tenni. Milyen tervei vannak 2011-re, és milyen célokat tűzött ki maga elé mint cégvezető, és mint magánember?
Az elmúlt időszakban sikerült a céget egy nagyon magas szervezési szintre hozni, most az értékesítés fejlesztése, a külső kommunikáció/marketing fejlesztése az elsődleges célunk. Emellett a stratégiai partnerekkel való együttműködés és a vállalatirányítási rendszerünk promóciója és egy normál, az előző évit 30-40%-al meghaladó árbevételi szint elérése is magas prioritású. Magánemberként az előbb említett hobbikkal szeretnék egy kicsivel több időt tölteni, és valamivel nyugodtabb életet élni.
A következőképpen szól a Webshark szolgenje: „partnereink sikere a miénk is". Ezek alapján elégedettek lehetnek oldalunkkal is, az oldal design-jával és kezelhetőségével kapcsolatban csak pozitív visszajelzéseket kapunk. Üzen-e valamit a vaskarika.hu elégedett felhasználóinak a kedvenc kulturális lapjukat készítő cég ügyvezetője?
Elsősorban azt üzenem, hogy rendszeresen látogassák, és ugyanolyan intenzitással olvassák a híreket, információkat, mint eddig. Örülnénk, ha olyan pozitív, építő jellegű kritikák érkeznének, melyek még színvonalasabbá, még ergonomikusabbá, még esztétikusabbá tennék a vaskarika.hu-t. Az üzemeltetőknek, szervezőknek üzenem, hogy ugyanezzel a lelkesedéssel, áldozatkészséggel kezeljék a rendszert, és tegyenek meg mindent azért, hogy az oldal nemcsak megmaradjon, hanem erősebb is legyen, és ne szürküljön be a többi regionális portál közé, hanem legyen ugyanilyen egyedi, mint eddig.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás