Szauna Szeánsz Oscar - Szaunamesterek versengtek Sárváron

Képgaléria megtekintése2011.02.24. - 17:15 | vaskarika.hu - Fotók: BLH, Makrai Tamás

Szauna Szeánsz Oscar - Szaunamesterek versengtek Sárváron

A sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő adott otthont az első Szauna Szeánsz Oscar nyugat-magyarországi középdöntőjének február 23-án. A szakmai zsűri előtt öten mutathatták meg tudásukat, a két továbbjutó pedig a keleti országrészből továbbjutott két versenyzővel együtt 2011. március 3-4.-én nemzetközi szakmai zsűri előtt mérettetnek majd meg a Spirit Hotelben Sárváron.

HIRDETÉS

A versenyzők szakmai zsűri előtt, zártkörűen mérték össze tudásukat. Az értékelési szempontok a következők voltak: hangulatteremtés készsége, kommunikáció a vendégekkel, a helyes szaunázás alapelveinek, a szaunázás élettani hatásainak ismerete, a felhasznált anyagok, illóolajok helyes megválasztása és komponálása, továbbá a szauna páratartalmának beállítása, a szellőztetés és a legyezési technikák hatékonysága.
Vas megyéből két induló is volt, ám a két döntőbe továbbjutó versenyző közé sajnos nem kerültek be. A döntőbe Tölgyessy Eszter esztergomi és Darabos Gábor zalakarosi versenyzők jutottak.

Ruszkabányai Gitta, a verseny egyik szervezője a sajtó kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a verseny elsődleges célja a szaunakultúra magyarországi terjesztése mellett a figyelem felhívása volt az egészséges és higiénikus szaunázásra. Kiemelte a szaunamesterek fontosságát: szükséges tudatosítani a vendégekben, hogy a szaunamester feladata, hogy alapvetően megváltoztassa a szaunázás élményét: a szeánszok keretein belül ő fűti fel a szaunát, és használ különböző „ráöntéseket": sóst, mézest, söröst; annak, hogy ki mivel rukkol elő, már csak a kreativitás szab határt.

A versenyre eredetileg nyolc fürdő nevezte tizenhárom szakképzett szaunamesterét, többek között a szentgotthárdi fürdő, a sárvári Spirit Hotel Thermal Spa, az egerszalóki fürdő és a debreceni Aquaticum, egyszóval az ország jelentősebb szaunarészleggel rendelkező szolgáltatói. Az elődöntőben a vendégek értékelték a mestereket, így minimálisan a szubjektív vélemény is szerepet kapott a továbbjutásban. Az indulók közül nyolcan kerültek a középdöntőbe, plusz egy közönségdíjas. A döntőbe, ami március 3-4.-én Sárváron, a Spirit Hotelben kerül megrendezésre, négyen kerültek be.  


Diktafonvégre kaptuk Nagy Bálintot, a sárvári Spirit Hotel szaunamesterét, aki készséggel válaszolt kérdéseinkre.

Egy átlagos wellness-részlegre járó úgy képzeli el a szaunát, hogy beül, izzad 8-10 percet, majd felfrissíti magát a hideg vizes medencében, bebugyolálja a lábát, pihen, majd 20-30 perc múlva visszamegy, közben természetesen pótolva az elvesztett folyadékot. Valóban ebből állna az átlagos szaunázás, „megreked-e" itt a szaunázási kultúra?

Valóban, általában ez a bevett séma, azonban a verseny során bemutatott szeánszok alatt szeretnénk a vendégekkel megismertetni azokat a módszereket, melyekkel tökéletesíthető az élmény. Például a hűtéssel kapcsolatban megjegyzendő, hogy a merőmedencébe való beülést meg kell, hogy előzze a zuhany, hogy a kiizzadt méreganyagokat lemossuk, ily módon elkerülhető az, hogy a többi vendég ezekkel érintkezzen. Van továbbá még egy hűtési módszer, melyben először langyos vízzel hűtjük testünket, és fokozatosan csökkentjük a víz hőmérsékletét. A „spontán módszer" során pedig a friss levegőn, természetes úton hűtjük le magunkat. Mindenkinek más a jó, ezt ki kell tapasztalni.

Miben áll egy szaunamester „mestersége"?

Ez egy rendkívül összetett feladat. Ki kell választani a megfelelő illóolajokat, és ismerni kell, hogy melyikkel milyen hatás érhető el, és hogy lehet velük a vendégek hangulatát befolyásolni. Ezen kívül oda kell figyelni a dolog szakmai részére is: elő kell készíteni a szaunát, ha a szauna-védőrács szenesedik, cseréltetni kell, továbbá folyamatosan frissíteni az elporladt köveket, és természetesen oda kell figyelni a vendégekre is. Ha esetleg valami baleset történne, az ellátás is a szaunamester feladata; ha valaki magas, vagy éppen alacsony vérnyomással ül be, annak többnyire ájulás a vége.


Az említett illóolajok a szaunázás hangulatát befolyásolják csupán, vagy van esetleg valami egészségtani, biológiai hatásuk is?

Is-is. Minden illóolajnak van egy olyan hatása, hogy ha vízgőzként belélegezzük, nyugodtság érzetét kelti, ellazítja a szaunázót, emellett például a citromnak a puszta illata antibakteriális hatású. Általában azonnal hatnak a szervezetre, és ez egy pozitív, emelkedett hangulatot generál.

Ezek csupán a finn szaunákra, vagy az infraszaunákra is jellemzőek?

A szeánszokat alapvetően finn szaunákban tudjuk bemutatni, ott fejtik ki a legjobban a hatásukat, méghozzá 90-95 fokon. Érdemes azonban kipróbálni az infraszaunákat is, jobban méregtelenítenek, hosszabb a hatásfoka.

A finn szaunák hőmérsékletét nyilván nem mindenki bírja, gondolok itt például a szívbetegekre. Nekik inkább az infraszaunákat ajánlja?

Sajnos vannak a szaunázást kizáró tényezők. Például ha valaki vérnyomáspanaszokkal küzd, és nincs a gyógyszere megfelelően beállítva, akkor nagy valószínűséggel bajt okozna a szauna. Szükséges az előzetes orvosi konzultáció és természetesen a mester felügyelete. Továbbá koszorúér-szűkülettel, fertőző betegséggel és lázasan sem szabad szaunázni.


Mennyire terjed a szaunakultúra?

Észrevételeim szerint egyre jobban terjed Magyarországon is. Jómagam közel két éve dolgozom a Spirit Hotelben, és a kezdeti időkhöz képest alaposan megváltozott a vendégek hozzáállása, mégpedig pozitív irányban. Néhány év alatt meg fogjuk tudni tanítani mindenkinek, hogyan kell tökéletesen szaunázni.

Az eredményhirdetés után a középdöntős versenyzők hatalmas élményeket szereztek a sárvári fürdő vendégeinek sós, mézes-olajos, jeges, vitamin nektáros, sósborszeszes bedörzsöléses, nyírfaágas vesszőzéses szeánszok alkalmával. A szeánszok mindegyike telt házas volt, sokan voltak kíváncsiak a profi szaunamesterek „ráöntéseire".

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

gizus 2011.03.08. - 10:04
Hát ez elég gyengére sikerült!
BLH 2011.03.08. - 12:20
Esetleg ha konkrétumot írnál, hogy miért... úgy értve, hogy a szervezőt és egy szaunamestert megkérdezve - ennél autentikusabbakat ugye nem lehet... - mi mondatja veled, hogy gyenge? Vagy maga a rendezvény volt az? Ott voltál? Kipróbáltad? Vagy csak úgy vaktában bele a cybertérbe mondod? :)