Itt valóban a lét a tét - békés demonstráció a Szent-Györgyiért
Képgaléria megtekintése2011.05.25. - 03:25 | Büki László 'Harlequin'
Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a nevelési- és oktatási intézményrendszerének átalakítása során a Szent-Györgyi Albert Középiskola négy jogutóddal történő megszüntetését tervezi. Az iskola bezárása, szétdarabolása, másik négy intézménybe történő beintegrálása ellen békés demonstrációt szervezett a középiskola május 24-én, a Városháza előtt.
Több száz diák, pedagógus és szimpatizáns gyűlt össze ismét a szombathelyi Városháza előtt, hogy támogatásáról biztosítsa a megszűnéssel fenyegetett Szent Györgyi Albert Középiskolát. Ahogy az előző héten, úgy most is békés keretek közt zajlott a demonstráció, melynek célja az volt, hogy megakadályozza a középiskola bezárását, és rávilágítsa a városvezetést döntésének megfontolatlanságára, valamint arra, hogy a szakok - egészségügyi, mozgókép és médiaismeret, és sport - sokoldalúan és színvonalasan, tényleges társadalmi igényeket elégítenek ki.
Ahogy előzetesen beszámoltunk róla, a Kanizsai Dorottya Gimnáziumba kívánják áthelyezni az iskola mozgókép és médiaismeret valamint drámapedagógia szakát. Kifutó rendszerben, ami azt jelenti, hogy három-négy év múlva meg fog szűnni ez a fajta képzés.
Az egészségügyi szak középiskolai része a városvezetés koncepciója szerint a Teleki Blanka Szakképzőbe kerülne át, míg a felnőttképzéses egészségügyi szakot a kis létszámmal működő POTE szombathelyi tagozatába olvasztanák be. A testnevelés szakot a Nagy Lajos Gimnáziumba integrálnák.
A másfélórás, kortesbeszédekkel, zenei blokkokkal tűzdelt programban számos érv elhangzott az iskola megtartása mellett, melyet előzőleg már leközöltünk szerkesztőségünkhöz eljuttatott nyílt levél formájában.
A beszédek summázata szerint az iskola pályázatokból is fenntartja magát, szinte a legolcsóbb működtetésű intézmény, ráadásul fenntartását a református egyház átvenné. Ezt azonban nem engedik, holott jelentős költségmegtakarítást eredményezne a városnak az egyházi működtetés. Az iskola megszüntetése költségoldalról éves 50-60 millió forint megtakarítást jelentene a városnak - 500 diákért, és 40 dolgozóért cserében.
A három szakot sorra véve elhangzott, hogy
- a sportolók teljes mértékben az iskolához szocializálódtak, bármilyen „átültetés" rontaná eredményeiket, jegyeiket, így a befogadó iskola (Nagy Lajos Gimnázium) helyzete is romlana, mindez magában rejti jövőbeni lemorzsolódásukat;
- az egészségügyi fakultációs osztályok esetében beállítottságuk, tudásszintjük az intézetre szabott;
- a drámapedagógia szaknak pedig nincs egyetlen iskolában sem hagyománya, és ennek hosszú távú folytatását senki sem ígéri;
- a videó és média szak egy teljesen az iskola világára és tanulóira hangolt fakultáció, kitűnő felszereltséggel, a tanárok által kidolgozott vizsgarendszerrel és számos sikerrel.
Mindebből látható, hogy a beiskolázott tanulók - a pedagógia és az esélyegyenlőség elveit követve - csak itt oktathatók és vizsgáztathatók!
A tét, s vele együtt a lét komolyságát a transzparensek üzenetei is kifejezték, valamint az a több, mint tízezer aláírás, melyet az iskola megmaradása mellett egyaránt megtett diák, szülő és szimpatizáns, s melyet délután 5 órakor Ruszkai Zoltán általános igazgatóhelyettes adott át Heckenast Gusztáv oktatási osztályvezetőnek.
A másfélórás demonstráció végén a transzparensek a színpad mellé kerültek, a tér pedig rövid időn belül kiürült.
Új hozzászólás