Kötelező Közhelyek: Hegesztikus Alterába – az első nap összefoglalója
Képgaléria megtekintése2011.07.23. - 12:30 | Sum - Fotók: Spider
Az első Alterába fesztivál elég magasra tette a mércét, figyeltük is árgus szemekkel, hogy sikerül-e Hegének és Balázsnak megugrani a szintet, és nem is kellett csalódnunk, az első napon befittyent a teltház. Más rekord is dőlt, bejött a szelektív hulladékgyűjtés, méghozzá teljes sikerrel. Még zöldebb az Alterába.
Erős kezdés, teltházzal indított az idei, azaz a második Alterába fesztivál Körmenden. A szervezők ismét a minőség kedvező áron szlogent tették meg hitvallásuk magjának, amit mi sem bizonyít jobban, mint az a tény, hogy a bérletek jó előre elfogytak, a napijegyek pedig a tervezetten felüli számban találtak gazdacsuklóra.
A nagyobb terület, és a több wc, amit a fesztivál piárja szellőztetett, kisebb csalódásra adott okot, mert bár szentigaz, hogy ez mind van, de nem a fesztivál konkrét területével kapcsolatosan, hanem a kempingezők részére fenntartva. Szóval a tavalyról megismert focipályára épült nagyszínpad, és a placcra legózott sörpadok, karöltve az ittasodást, és ettesedést segítő sátrakkal, bódékkal, a már kvázi megszokott látványt nyújtotta.
Érkeztünkkor csapott a húrok közé fesztiválnyitó taktusaival a Kötelező Közhelyek. Fesztivált indítani - mégpedig jól - nem könnyű és nem is hálás feladat, aki már indított fesztivált, és zenekar, az tudja. Józan emberek maroknyi csoportja málé tekintettel koncentrál a sörére, a délutáni napsütésben élesen látja, a zenekart, hallja a zenét, a szöveget... embertelen dolog. De a kritikusabban viselkedő jónépet gond és erőlködés nélkül hengerelte laposra a Közhelyek, mert ha már fesztivált kell indítani, legyen az energikus, és szóljon nagyot. Sikerült is akkorát pukkantaniuk, hogy az utánuk következő Anonym Project lassabb, néhol melankolikusabbra vett számai alatt némileg csökkent a nézőszám, pedig a zenekar hozta a formáját, ha nem is 100, de legalább 96,7 %-on, és az új tagjuk, Zsuzsi, aki kiegészítő hangszerekkel, csörgővel, káosszal, hegedűvel kíséri őket, újabb színnel gazdagítja az amúgy is színes bandát. Tradíciónkhoz híven ismét sikerült a zenekarral jól összenedvesíteni a gyomrunkat, bár az elején volt Zsolen arcán egy csöpp mélabú, de ez az est folyamán felgömbölyödött teliholdmosollyá.
A melanlólikus hangulatból Marathy Barna, a Firkin zenekar énekese rántott ki minket, aki a koncert előtt elmondta, hogy Péter János, fuvolás meghatározó stílusa nélkül nem lenne olyan közösség és banda a Firkin, mint amilyenné miatta vált. Nem véletlen, hogy az ír vonalat képviselik a zenében és megjelenéskben egyaránt, hisz az ír kocsmapunk meghatározó hangszerének megszólaltatójaként, és a zenekar alapítójaként megadta a kezdő lökést, amit már előző együttesében, a M.É.Z.-ben is érezhetett a közönség. Barna saját elmondása szerint mindig is az angol és ír irodalom bolondja volt, ezért lelkileg nagyon közel érzi magához azt a zenét, amit játsszanak. Az AlteRába Fesztivált értékelve elmondta, nagyon jó hangulatú koncertet nyomtak, a táncoló, ugráló, hálás közönségnek, akik az együttessel harmóniában, végigtombolták az egyórás koncertet.
A rockabilly-, jungle- és garázs-stílusú muzsikát játszó Mystery Gang este fél 9kor kezdődő koncertjével kapcsolt nagyüzemre a fesztiválsátor, és szerintünk ember nem volt a talpán, aki az immár nemzetközi szinten is ismert és elismert trió zenéjének ellent tudott volna állni és legalább a füle botját, ne mozdította volna.
A több mint egyórás koncert erejéig bárki bepillantást nyerhetett a műfaj sajátosságaiba, és a 40-es, 50-es évek Amerikájában, a hot rod járgányok és a csábos körömcipők korában, Elvis apánk idejében érezhette magát. A rockabilly életérzés szerves része a lázadás, a szexualitás és a szabadság sajátos elegye, egy mai napig létező szubkultúra forrása, amelynek persze a ruha és hajviselet is fontos része.
A koncert után egy rövid beszélgetésre kértük a zenekar énekesét és szövegíróját, Egri Pétert, hogy honnan származik a kapcsolata a stílussal, erre már csak azért is kíváncsiak voltunk, mert eszméletlenül hitelesen adják elő magukat.
- Gyerekkori álmot valósítottunk meg, Singerrel (nagybőgős) gyerekkori barátok vagyunk, mindig is ezt szerettük volna tenni, ez az életünk.
Könnyűzenei munkásságuk mellett filmzenéket is írtak az amerikai Townies és a Till Attila által rendezett Pánik című filmekhez. A zenekar filmszerepet kapott Goda Krisztina Csak szex és más semmi című vígjátékában. Az énekes-gitáros Egri Péter pedig Brenner szerepét alakítja Fonyó Gergely Made in Hungaria című filmjében - tudtuk meg az együttes honlapjáról.
Egy nem mindennapi bandával volt tehát dolgunk, még bizton hallani fogunk a rockabilly magyar nagyköveteiről.
Ezt követően a Tankcsapda hang-kavalkádjára kerekedtünk talpra, és toporogtunk Alvinig, és itt ismét le kell hajolnunk Hegének egy pillanatra, első napra bevágta a hazai rockélet királyait, így napijeggyel, bérlettel egyaránt jöttek, ez a fesztiválnak pedig jó. A csapda nem változik, Lukács hangja nem selymesedik, a szélgép pedig még mindig nem szívásra van állítva, szóval jött a csőből, ami kifért. Férni maximum talajszinttől 2 méterre lehetett volna sátoron belül.
Újdonság volt a Monster-sátor, ahol az energiaitalon túl szörnyetegség diszkószámok, retródalok is helyet kaptak, és ezt a fesztiválozók nagy szeretettel is fogadták. Kíváncsian, és továbbra is árgus szemekkel figyeljük a második nap eseményeit, és a Hegesztikus fesztivál élményét mélyítendő, tolunk egy Monstert sörrel.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás