Rekeszt nyitunk a világra - Fényképezőgépet a fa alá! De milyet?

2011.12.02. - 09:25 | Makrai Tamás

Rekeszt nyitunk a világra - Fényképezőgépet a fa alá! De milyet?

Lassan itt van a karácsonyi bevásárlások ideje, indul a roham a műszaki áruházak polcainak kifosztásáért. A fényképezőgép örök befutó a karácsonyi ajándékbontáskor. Kinek, milyet és mennyiért – általában ezek a legfőbb kérdések, amelyek megadják a fotómasina vásárlás-kálváriájának esszenciáját. Rovatunk második részében igyekszünk utat mutatni a fényképezőgép vásárlás útvesztőjében.

HIRDETÉS

Kora este van, már-már sötétedik, a hó szállingózik, a lakást bejárja a frissen sütött mézeskalács és a karácsonyi vacsora illata. A karácsonyfa körül a család apraja-nagyja, a csomagolópapírok szanaszét hevernek a padlón, az arcokon vidámság, a szemekben örömkönnyek és ragyogás. Ezekre a pillanatokra mondják azt, hogy megfizethetetlenek, minden másra ott a hitelkártyád. De, ha mellé nyúlunk a polcon, mikor kiválasztjuk a áhítottnak vélt ajándéktárgyat, akkor bizony kínos pillanatokat élhetünk át a karácsonyi ajándékbontáskor, akár ajándékozóként, akár ajándékozottként. Hogy ezeket a néma másodperceket elkerüljük, megpróbálunk tanácsot adni, legalábbis a fényképezőgép vásárlás területén.

Először azt kell eldöntenünk:

  • Kinek szeretnénk gépet vásárolni. Valószínű, hogy egy tini lánynak teljesen más igényei lehetnek, mint egy meglett férfiembernek, már ami a fotózást érinti.

  • Milyen célra fogja használni a megajándékozott személy. Fürdőszobás self-shootinghoz és „buliba való magammal hurcolás"-hoz, vagy éppen a benne rejlő művészi tehetség kibontásához.

  • Végül, hogy mennyibe fog nekünk pénzügyileg fájni az illető öröme - melléfogás esetén a bánata.

A három tényező alapvetően meghatározza a fényképezőkép vásárlásnak kimenetelét. Az első kérdés megválaszolásával - ha valamennyire is ismerjük a megajándékozottat - akkor nagyon nem lehet árnyékra vetődni. Valljuk be, elég furán mutatna fotográfiai múlttal rendelkező édesapánk kezében egy rózsaszín ultrakompakt, fullautomata gépecske.

A második tényező, már kicsit neccesebb. Ennek megítéléséhez jobban kell ismernünk a kiszemeltünket. Nem elég csupán külsőleg ismerni, bele kell látnunk a fejébe és a lelkébe. Ha ez nem megy, akkor inkább finoman puhatolózzunk a téma iránt. Inkább ez, mint a blama a fa alatt.

Végül a befektetés összege. Az előző két tényező többnyire leszűkíti a megfelelő gépek körét, de a végső döntést viszont a pénztárcánk határozza meg.

Ha fenti három tényező mindegyikére tudjuk a megoldást, akkor nagy baj már nem lehet, és valószínűleg őszinte mosolyt és csillogó szemeket kapunk viszonzásul az ajándékunkért.

(fotó forrása:fotozz-alkoss.hu)

Analóg fényképezőgép

Manapság az analóg technikát szinte teljesen kiszorította a digitalizált rendszer. Azonban néhány lelkes osztrák fiatalnak sikerült feléleszteni a hamvaiból egy „csodákra" képes fotómasinát, a LOMO-t. A Lomo tökéletes ajándék lehet bármely fiatalnak. Nem kell hozzá nagy háttértudás, csupán exponálni kell a megfelelő pillanatban. A Lomókhoz elég olcsón lehet hozzájutni a fotósboltokban, divatos színben és különböző technikai tulajdonságokkal - sorozatfelvétel, halszem - kaphatók. Egy Lomo mindenki számára jó döntés lehet, akár fotózik, akár nem. Viszont a Lomót "etetni" is kell, méghozzá 35mm-es illetve roll filmmel. Sajnos a fotók előhívatása a mai piaci árak mellett nem éppen gazdaságos, de kárpótol minket az a tény, hogy van egy Lomónk. Megyek is, és veszek egyet...

Viszont, ha tényleg komolyan gondoljuk, hogy minőségi analóg géppel lepnénk meg szerettünket, akkor nem kell mást tennünk, mint ki járni a bolhapiacra vagy az internetes adás-vételek között keresgélni. Akármelyik megoldást választjuk, kincsekre fogunk bukkanni.

Ultrakompakt

Ezek azok a fényképezőgépek, amiket tényleg mindenki tud működtetni - a 8 éves kisgyerektől a 74 éves nagymamáig. A gép a megfelelő beállításokat többnyire automatikusan elvégzi, nekünk nincs más dolgunk, mint bekapcsolni és exponálni. Az ultrakompaktokat azoknak ajánljuk, akik nem akarnak a gép kezelési útmutatójában és a sok funkció között elveszni. Méretük „ultrakicsi", ezzel sajnos a tudásuk is egyenes arányos. Áruk viszont elég széleskörű, de sajnos nem a fémváz alatt rejtező technikát, hanem inkább a design-t és a kivitelezést kell megfizetni.

 Kompakt

Némi mozgásszabadságot igényelsz a fényképező használatakor, de eközben nem mondanál le a kis méret - kis súly párosításról se? Ha igen, akkor a Te géped egy kompakt gép lesz. Mindennapos használatra tervezett objektív, jó zoom-átfogással, és alapvető beállítási lehetőségekkel. Sajnos, ebben a kategóriában, még lemondhatunk a teljeskörű manuális használatról, ezért kárpótol minket a méret, a súly, és a használhatóság.

Egy korábbi teszt alkalmával összemértük egy kompakt és egy DSLR (digitális tükörreflexes) gép hatékonyságát és használhatóságát. Kiválasztottunk egy szép, téli, napsütéses napot és nyakunkba vettük a várost. Az eredmény meglepően pozitív lett, például a kis gép némely területen nagyobb mozgásteret biztosít a fotósnak, mint egy tükörreflexes „szögbeütő". Képek nagy részében nem volt kirívó különbség a két rendszer között. De aki komolyabban szeretne foglalkozni a fotózással, az pont a kisebbik rész miatt dönt egy DSLR megvásárlása mellett.

Bridge

Híd, ami összeköt. Az áthidaló kategória a kompakt és tükörreflexes között. Ötvözi a kompakt gépek használhatóságát a DSLR technika beállítási szabadságával. Általában minden fotós - legalábbis az általam ismertek nagy része - kompakt vagy bridge masinát nyüstölt, mielőtt feljebb lépett volna DSLR-k világába. A bridge-k nagyon szerethető gépek, könnyen meg lehet tanulni a kezelésüket, használatukat. Miután kinőttük a gép adta korlátokat, nincs más hátra, mint a királykategória. A bridge gépek jellemzője a nagy zoomátfogás, a viszonylag nagy felbontás, a rengeteg beállítási lehetőség, a nagyobb méret és súly. Igazi turistagépek!


DSLR - digitális tükörreflexes fényképezőgép

Ohh, igen a királykategória, ahol a határ a csillagos ég, vagy még azon is túl.  Ezek azok a fényképezőgépek, amelyek sok kitartást, türelmet, odafigyelést, és háttértudást igényelnek. Annak, aki még csak a fürdőszobában használta a fényképezőgépét, hogy minél „szebb" tükörbenpózolós képet készítsen magáról, nekik nem ajánljuk.

Komolyra véve a szót, a DSLR gépek hatékony használata ténylegesen tapasztalatot igényel, ezért kellő küröltekintéssel ajándékozzunk ilyet, azaz megvásárlása előtt legyünk tisztában, azzal, hogy ki és mire fogja használni. A DSLR-ek előnye össze sem mérhető a többi kategória gépalternatíváival. A cserélhető objektívek, a beállítási lehetőségek, a manuális beállítások és a tartozékok a lehetőségek szinte kimeríthetetlen tárházát kínálják a felhasználó elé, aminek csak a kreativitás  - és sajnos a pénztárcánk szabhat határt.

Szeretsz fotózni, de az elkészült kép sose úgy sikerül, mint ahogy azt szeretnéd? Szeretnél jobban elmélyülni a fotózásban? Lennének kérdésed a témával kapcsolatosan, de nem tudod, kihez fordulj? Jó helyen jársz. Ez itt az Apertúra, portálunk fotóblogja. Célunk, hogy bemutató írásokkal, tesztekkel és gyakorlati példákkal közelebb hozzuk az olvasót az objektívhez. Rekeszt nyitunk a világra! 

Következő témánk: Fotográfia egy műgyűjtő szemével 

Új hozzászólás