„Kutya nélkül lehet élni, de nem érdemes" – Miben segíthetnek négylábú barátaink?

2012.01.16. - 12:15 | Rozán Eszter - Fotók: vaskarika.hu

„Kutya nélkül lehet élni, de nem érdemes" – Miben segíthetnek négylábú barátaink?

Rengetegen imádják őket, vannak, akik félnek tőlük, és vannak olyanok is, akikből dühödt ellenszenvet váltanak ki. Nélkülük elképzelhetetlen lenne az életünk, mert nem csupán hűséges, elkötelezett társaink, akik kitartanak mellettünk jóban-rosszban, az egész életüket nekünk szentelik, hanem ők a barátaink, a KUTYÁK.

HIRDETÉS

Nincs annál kedvesebb látvány, mint amikor egy alig pár hetes kiskutya elénk totyog, dundi lábacskáin meg-megbotlik, de pajkos tekintetéből már elővillan a későbbi öntudatos kutya. Sorsdöntő pillanat ez a kutya és gazdája számára, mert attól a perctől kezdve, hogy új otthonába kerül, mindkettőjük élete megváltozik, kezdetét veszi a nagy kaland. A kis szőrmókból hamar felnőtt lesz, a kölyökkori pajkosságot felváltja a komoly munka. Néhányan megmaradnak kedvencnek, és boldogan heverésznek a fotelben, de sokan teljesítenek felelősségteljes feladatot. A legtöbben halottunk Kántorról, a híres nyomozókutyáról, de nem felejtkezhetünk el Rexről sem, aki minden bűnügyet megoldott. Legendás történetek keringenek rettenthetetlen ebekről, hiszen valódi hősként képesek voltak a legnagyobb veszéllyel dacolva megmenteni gazdájukat.

Ha elhagyják, heteken, hónapokon át gyalogolnak, tűrik a dermesztő fagyot, hóvihart, tikkasztó napsütést, csakhogy megtalálhassák a számukra oly kedves személyt. Kis társaink segítenek nekünk megbirkózni a hétköznapokkal, betegségben jelentős támogatást nyújtanak. A terápiás kutyák szigorú kiképzésen mennek keresztül, mire alkalmassá válnak arra, hogy akár vakvezetőként, könyvtári kutyaként vagy kerekes székesek segítőjeként tevékenykedjenek.

A terápiás kutyák tehát betanított kutyák, akiket arra a célra képeznek ki, hogy szeretetet, vigasztalást és konkrét segítséget nyújtsanak kórházakban, betegotthonokban, nyugdíjas házakban, nevelőintézetekben, iskolákban vagy akár a saját otthonukban a testi és mentális problémákkal küzdő embereknek, a tanulási nehézségekkel birkózó gyerekeknek, illetve hogy rendkívüli helyzetekben segítsék az ember munkáját, például katasztrófák esetén.

Bármilyen kutyafajtából válhat terápiás kutya. Nem a méret és a külső megjelenés a fontos, hanem a kutya viselkedése, magatartása. Egy jó terápiás kutya megbízható, kedves, gyengéd, barátságos, és minden szituációban nyugodt marad.  Tegyük a kezünket a szívünkre, nem ezeket a tulajdonságokat várnánk el az ideális embertársunktól (szerelmünktől) is?

A MATESZ vagyis a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség vizsgaszabályzatában többek között a következőket találhatjuk:

A kutyának mindig, mindenféle körülmények között kiegyensúlyozott viselkedést kell mutatnia. Más állattal vagy emberrel szemben soha nem nyilváníthat agresszív viselkedést. Nem mutathat soha kontrollálatlan félelmet. A terápiás kutya szereti az embereket, és szeret idegenekkel kapcsolatba lépni. Jól tűri az erős környezeti ingereket, például a zajokat, szagokat, hirtelen mozdulatokat.

A kutyával végzett terápia története a 2. világháború idejére nyúlik vissza. A japánok ellen folytatott harcban Új-Guinea szigetén William Wynne, amerikai tizedes a harcmezőn talált egy elhagyott kutyát, akinek a Smoky nevet adta. Somky egy fiatal Yorkshire terrier volt. A kutya elkísérte újdonsült gazdáját a bevetésekre, támogatta és szórakoztatta a sereget. Tevékenységének csúcsaként a híradósok munkájában is részt vett, segített távíró kábeleket áthúzni egy földalatti csövön. A kutya percek alatt elvégezte azt, ami egy három napig tartó, roppant veszélyes munka lett volna az emberek számára az ellenség bombái között. Smoky igazi terápiás munkát végzett az új-guineai kórházban. Wynne megbetegedett egy dzsungelbetegségben, és amikor már jobban volt, a katonatársai bevitték hozzá a kórházba Smokyt, hogy felvidítsák. A kiskutya azonnal a sebesült katonák kedvencévé vált. A kórház vezetője megengedte, hogy Smokyt körbeadják, sőt, még ott is alhatott Wynnel. Smoky a háború befejezése után még 12 évig dolgozott terápiás kutyaként.

A kutyák feltétlen szeretetükkel hatást gyakorolnak ránk. Elfogadnak akkor is, ha rosszkedvűek vagyunk, ha éppen bal lábbal keltünk föl. A nehezen megnyíló, otthonokban élő gyermekek vagy idősek számára kaput jelentenek a külvilág felé. Akit a betegsége elzár a többi embertől, vagy valamilyen okból kifolyólag nem tud a többi emberrel kommunikálni, a kutya felé megnyílik. A selymes vagy éppen drótszerű szőr simogatása egy másik élőlényhez viszi közelebb a sérült embert. Tanulmányok igazolják, hogy a kutya pozitív hatást gyakorol ránk. A simogatás csökkenti a vérnyomást, oldja a feszültséget, csökkenti a bennünk lévő agressziót, jókedvre derítenek. Kutatásokat végeztek tőzsdeügynökök körében, akik nagyon stresszes munkát végeztek, és megállapították, hogy azoknak, akik kutyát vagy macskát tartottak, sokkal alacsonyabb volt a vérnyomásuk, mint azoknak, akik nem. Ha kutyánk van, rákényszerülünk, hogy többet sétáljunk, mert kis kedvencünk úgyis rávesz minket. A séta, a mozgás a levegőn szintén jó hatással van az egészségünkre. Szociális hálónk is bővülni fog, hiszen séta közben sok emberrel találkozunk, és a kutyások könnyebben szóba elegyednek egymással. Ha két kutya mohó játékba kezd, nehezen lehet megtenni, hogy a gazdik csak állnak némán, és szúrós szemmel vizslatják egymást.

Napjainkban egyre több gyerek küzd olvasási nehézségekkel. A számítógép kiszorítja a könyveket, kevés lurkó hagyja ott kedvenc videojátékát egy mese vagy regény kedvéért. Hangosan olvasni meg pláne nem szeretnek, különösen a felnőttek bíráló szeme előtt. De mi van akkor, ha a történetet, amit felolvasunk, egy csillogó szemű, farok csóváló kiskutya hallgatja? Ráadásul tiltott helyen, a könyvtárban, ahová ugye egy kiskutyának tilos bemennie. A könyvtári kutyák olyan gyerekeknek segítenek, akiknek problémájuk van az olvasással. Mások előtt nem is mernek olvasni, de a kutyát egyenrangú társnak tekintik, és egyre bátrabbá válnak négylábú társuk jelenlétében. A gyermek rájön az olvasás ízére, közönsége pedig boldogan hallgatja.

Mi is lehetne cikkünk legjobb summázata, Déry Tibor szállóigévé vált sorainál:
„Kutya nélkül lehet élni, de nem érdemes."


Új hozzászólás