A Skyfall lesz a Bond-dal - Hollywood Classics ötödször
2013.10.02. - 02:45 | Büki László 'Harlequin'
Ami az olajmágnásnak Dubai, az a filmproducernek Hollywood. Utóbbi ötödször költözik Szombathelyre - a Hollywood Classics három napon keresztül hozza el a filmfőváros legismertebb filmzenéit, a Savaria Szimfonikus Zenekar tolmácsolásában. Sztárvendég: Ujvári Timi és Takács Nikolas! Körüljártuk, mi vár a T. Közönségre október 11-én, 12-én, vagy épp 13-án.
Érkezéskor igazi hollywoodi fogadtatás várja a hallgatókat: a Bartók Terem előtt vörös szőnyeg, kordon, tűzijáték, tetőfények, az Oscar-díj átadást megidéző hangulat. A benti folyosót filmzenei díszletek ékesítik, a James Bond bár a koncert szünetében vodka-martinivel várja a közönséget. A teremben a zenekar mögötti óriáskivetítőn elevenednek meg a felcsendülő filmzenékhez kapcsolódó filmkockák. A házigazdák - Bálint Antónia és Harsányi Levente - improvizatív módon konferálják a filmeket, filmzenéket, és osztják meg a közönséggel a filmek keletkezésének érdekességeit.
James Bond film minden alkalommal szerepel a repertoárban. Ezenkívül "az Összeesküvéselmélet című filmből az I Love You Baby is felhangzik, a Grease című filmből több dal is szerepel majd, és a Savaria TSE táncosai töltik be ismét a kis űrt, ami a színpad elején található. Lesz Da Vinci-kód, Pearl Harbour, Utolsó Mohikán, Psycho, Egy asszony illata, a Valami Amerika és a Csak szex és más semmi című filmből a Boldogság gyere haza című slágert is hallhatja a közönség. A többi pedig hadd legyen meglepetés. A két éve létező színházi betét sem marad el, és lesz még egy újdonság, ami a szó minden értelmében varázslatos lesz, de egyelőre erről sem mondhatok többet." - nyilatkozta egy hónappal ezelőtt Mérei Tamás, a Savaria Szimfonikus Zenekar igazgatója.
Mi egy picit többet mondunk a felcsendülő dalokról, de épp csak annyit, ami az érdeklődést kelti fel:
Összeesküvés-elmélet
A film főszereplői Mel Gibson, Julia Roberts és Patrick Stewart voltak. A rendező, Richard Donner több alkalommal dolgozott már együtt Gibson-nal: közös munkájuk többek között a teljes Halálos fegyver című sorozat. Az Összeesküvés-elméket zenéjét Carter Burwell szerezte, aki olyan filmekben is dolgozott mint az Arizónai ördögfióka, az Ez a fiúk sorsa, A nagy ugrás, a Rob Roy, a Fargo, vagy az Alkonyat.
GreaseA film magyar címváltozata, a Pomádé nem igazán terjedt el. Címét a kor jellegzetes, olajozott hajú, barkót viselő, bőrdzsekit hordó, ún. „Greaser" fiataljai után kapta. A film Jim Jacobs és Warren Casey nagy sikerű musicalje alapján készült.
A film első nyilvános, londoni bemutatójára több ezren gyűltek össze. Kétszáz rendőrt is a mozihoz vezényeltek, ennek ellenére tömeghisztéria tört ki, a rajongók a kocsi tetején ugrálva gyakorlatilag megostromolták John Travolta és Olivia Newton-John érkező autóját.
A Grease az USA-ban az év legtöbb nézőt vonzó és legtöbb bevételt hozó filmje, A muzsika hangja után minden idők második legnépszerűbb filmmusicalje lett már a bemutató évében, majd első helyre tornászta fel magát hamarosan.
Footloose
A Magyarországon Gumiláb címen is ismert Footloose című filmet 1984-ben mutatták be. A film a főszereplő Kevin Bacon egyik első világsikere volt. 2011-ben a filmből új változatot készítettek.
A Footloose zenéje 1985-ben jelölve volt Oscar- és Golden Globe-díjra, a filmzene album pedig Grammy-díjra is. A sok kiváló zene közül Bonnie Tyler Holding Out for a Hero című dalát hallhatja majd a közönség.
Pearl Harbor - Égi háború
2001-ben került a mozikba Michael Baybe Pearl Harbor - Égi háború című háborús filmje, melynek főszereplői Ben Affleck, Josh Hartnett és Kate Beckinsale voltak.
A film zeneszerzője Hans Zimmer volt, akit Pearl Harborért Golden Globe-díjra is jelöltek.
Skyfall
A Skyfall című 2012-es filmben a 007-es immár 23. alkalommal vállalkozik a lehetetlenre, hogy megmentse a világot és a brit koronát.
A film zeneszerzője Thomas Newman volt, a betétdalt Adele énekelte, melyért a 2013-as Oscar-gálán a legjobb betétdalért járó szobrot vihette el.
A főszerepet alakító Daniel Day-Lewis Az utolsó mohikán című film forgatásakor már Oscar-díjas színész volt: 1989-ben A bal lábam című filmért kapott aranyszobrot. Bár az indiános filmben megformált karaktert nem kapott díjat, később az egyik legsikeresebb filmszínész lett, aki mind 2008-ban a Vérző olajért, mind 2013-ban a Lincolért is Oscar-díjat kapott.
Az utolsó mohikán filmzenéjét Randy Edelman és Trevor Jones írta.
A Da Vinci-kód
A film készítése során a francia kulturális minisztérium engedélyezte, hogy a stáb az éjszakai jeleneteket a Louvre-ban forgassa, ahol 2005. június 30-án kezdődtek a felvételek, hogy majd október 19-én fejeződjenek be Angliában.
A férfi főszereplő Tom Hanks mellé az Amelie csodálatos életével világhírnevet szerzett francia színésznő, Audrey Tautou került, aki annak érdekében, hogy csábító zöld „őzikeszemű" legyen, a filmben kontaktlencsét visel.
A film zeneszerzője Hans Zimmer volt, aki többek között az Esőember, a Miss Daisy sofőrje, a Thelma és Louise, Az oroszlánkirály, a Gladiátor, a Pearl Harbor, a Batman: Kezdődik című filmek zenéjéért is felelt. A Da Vinci-kód zenéjéért pedig Golden Globe-díjra is jelölték.
A rettenthetetlen
Az ausztrál származású színész, Mel Gibson 1995-ben készítette el élete második rendezését, A rettenthetetlen című filmet, amelynek főszerepét is magára vállalta.
A történelmi film az 1996-os Oscar-gála legjobbjának bizonyult: a 68. díjátadón összesen 5 díjat nyert. A zenét James Horner szerezte. Mel Gibson eredetileg pusztán gregorián énekkar felhasználásával képzelte el a film dallamait, de Hornernek sikerült meggyőznie, hogy változtasson a hozzáállásán. A művet végül a Londoni Szimfonikus Zenekar játszotta el, és különféle kelta hangszerek (duda, sípok, dobok) is helyet kaptak benne. A filmzenét is Oscar-díjra jelölték, ám abban az évben a Neruda postása című film zenéje bizonyult eredményesebbnek. James Horner zeneszerző egy évvel később azonban, a Titanic című film zenéjének megalkotásáért átvehette a díjat.
PsychoAlfred Hitchcock akkor készítette el legismertebb alkotását, a Psycho-t, amikor már a filmes szakma semmi újat nem várt az idősödő mestertől. A film megtörtént eseten alapul, amelyet egy másik alkotás, a Texasi láncfűrészes mészárlás is feldolgoz.
A Psycho leghíresebb, zuhanyzós jelenetben Bernard Herrmann visító hegedűmuzsikája ad zenei aláfestést. A filmtörténetben ez az első olyan alkotás, melyben a főszereplőt - akit ráadásul egy sztár, Janet Leigh alakít - a film felénél brutális módon megölik. Ezt a jelenetet 7 napon keresztül forgatták. 70 különböző kameraállást alkalmaztak és nincs egyetlen olyan egyedi beállítás sem, amelyben a gyilkos fegyver az áldozat bőrével érintkezne. Ennek ellenére a jelenet igen hátborzongató. A női testnek egyetlen olyan részét sem látni, ami tabu lehetne. (Viszont a helyszínen látható a filmtörténet legelső vécécsészéje.)
Herrmann első filmzenéje az 1942-es Aranypolgár volt, melyért rögtön Oscar-jelölést is kapott. A zeneszerző korábban és később is, például a Madarakban, dolgozott Hitchcock-kal. 1977-ben ismét kapott egy jelölést a Taxisofőr című filmért. Bár a szobrot ekkor sem kapta meg, filmzenéi máig hallhatatlanok.
Egy asszony illata
1992-ben mutatták be az Egy asszony illata című filmet, mely Giovanni Arpino regénye alapján készült, és Dino Risi A nő illata című 1974-es filmjének remake-je, Al Pacino-val és Chirs O'Donell-el a főszerepben.
A film zenéjét Thomas Newman szerezte, aki olyan világhírű filmekben is közreműködött zeneszerzőként, mint A remény rabjai, A suttogó, Halálsoron, az Amerikai szépség, vagy a nemrég bemutatott A Vaslady, és a Skyfall.
A filmben felcsendül még Carlis Gardel Tangója is, mely ezt követően szétválaszthatatlanul összekötődött az Egy asszony illatával...
Csak szex és más semmiA 2000-es évek egyik legnagyobb magyar közönségsikere a 2005-ben készült Csak szex és más semmi című film volt. Az alkotás címe az Egy csók és más semmi című filmre utal.
A film ötlete 2002-ban született meg Goda Krisztina fejében. A történetet először könyv formájában írta, ám a készítéskor a sztori jelentős változáson esett át. A rendezőnő szerint ez nem az amerikai szinglifilmek közé tartozik, ugyanis az ő alkotása kevésbé kommersz hangot üt meg, az alaptörténetet pedig még jóval a Bridget Jones-féle filmek hulláma előtt találta ki.
A filmben szereplő, Keresztes Ildikó által újra énekelt „Boldogság, gyere haza!" a 2006-os VOXCar-díjkiosztón a legjobb betétdal díját kapta
Spartacus, Onedin, I love you baby egyveleg
Mi a közös a Spartacus című 1960-as mozifilm és Az Onedin család című brit televíziós sorozatban? Nem sok. Tovább bonyolódik a helyzet, ha közös vonást keresünk az előbb említett alkotások és az I love you baby című amerikai, valamint az Azért vannak a jó barátok című magyar dal között...
A megoldás, hogy a filmek zenéinek, valamint az imént említett slágerek akkordsorai azonosak. A Savaria Szinfonikus Zenekar gondolt egy merészet, és Pejtsik Péter karmester egy számmá írta őket.
Sztárvendég: Ujvári Timi és Takács Nikolas
Házigazda: Bálint Antónia és Harsányi Levente
Vezényel: Pejtsik Péter
Időpontok:
2013. október 11. péntek 20:00
2013. október 12. szombat 20:00
2013. október 13. vasárnap 20:00
Helyszín: Szombathely, Bartók Terem (II. Rákóczi Ferenc u.3)
Jegyár: 4.900 Ft
Jegyek kaphatók a Savaria Szimfonikus Zenekar jegyirodájában (Szombathely, II. Rákóczi Ferenc u.3), valamint a jegy.hu-n (http://jegy.hu/search.php?s_name=hollywood+classics&s_venue)
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás