Akik bátrak mertek lenni - 1956-ra emlékeztek Bükön és Körmenden
Képgaléria megtekintése2014.10.23. - 16:20 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László, Jene Sándor
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 58. évfordulójára emlékezik ma Magyarország. Október 23-án délelőtt Bükön és Körmenden is ünnepi műsorral emlékeztek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseiről.
Bükön délelőtt 10 órakor kezdődött az ünnepi műsor a Templom parki hősi emlékműnél, ahol Trokán Péter, a Weöres Sándor Színház művésze, Jászai Mari-díjas színművész mondott személyes hangvételű beszédet. Elmondta, ez az első alkalom, hogy 1956 kapcsán beszédet mond, melyet édesapja által elmondott történetekből idézett fel. Nem lehet egy nemzetet hazugságban tartani - ez volt a konklúziója az emelkedett hangvételű beszédnek, mely után a város vezetői, intézményei és civil szervezetei megkoszorúzták a hősi emlékművet.
Ezt követően a Weöres Sándor Színház művészei elevenítették fel 1956 történéseit a művelődési ház színháztermében. A műsorban közreműködött Szabó Tibor András, Jászai Mari-díjas színművész, Szabó Róbert Endre színész, Kovács Zsu színész.
Körmend - nemzeti színekbe borult a szabadságharcosok kopjafája
Október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc 58. évfordulója alkalmából városi ünnepséget tartottak Körmenden, a Szabadságharcosok kopjafájánál. Ünnepi beszédet mondott Bebes István polgármester, majd a Rázsó Imre Szakközépiskola és Szakiskola fiataljainak ünnepi verses, zenés műsorát láthattuk. A Városi Fúvószenekar kísérte a koszorúzást, amelynek keretében városi szervezetek, egyesületek, és a Batthyány Lovasbandérium is megemlékezett az októberi hősökről.
Az 1956-os forradalom Magyarország népének a sztálinista diktatúra elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt.
A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen, november 11-én.
Az október 23-i budapesti tömegtüntetés a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a fegyvertelen tömegre leadott véres sortűz következtében még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt. Ez a kormány bukásához, a szovjet csapatok visszavonulásához, majd a többpártrendszer visszaállításához, és az ország demokratikus átalakulásának megkezdéséhez vezetett. November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről, és az ország semlegességéről. A szovjet politikai vezetés azonban a kezdeti hajlandóság után meggondolta magát, és miután a nyugati nagyhatalmak biztosították arról, hogy nem nyújtanak a magyar kormánynak segítséget, november 4-én a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi szabadságharca így végül elbukott.
A harcokban a titkosítás alól 1993-ban feloldott statisztikai adatok szerint 2652 magyar és 720 szovjet állampolgár esett el. A forradalom következményeként kb. negyedmillió magyar hagyta el az országot, nyugatra menekülve.
1957. januártól a forradalom résztvevőit tömegesen börtönözték be, majd sokukat kivégezték. A brutális megtorlást és a magyar nép elnyomását az ENSZ és a világ közvéleménye egyaránt elítélte. A forradalom leverését követő évtizedekben Magyarországon tilos volt erről az időszakról beszélni, ellenforradalomnak bélyegezték. 1989. október 23. óta ez a jeles nap kettős nemzeti ünnep Magyarországon: az 1956-os forradalom kitörésének és az 1989-es Magyar Köztársaság kikiáltásának napja.
Márai Sándor: Mennyből az angyal
Mennyből az angyal - menj sietve Csattogtasd szaporán a szárnyad, Mondd el, mert ez világ csodája: | És elmegy sok ember előtte: Mert Ő sem szól már, nem is vádol, És a világ beszél csodáról, | Nem érti ezt az a sok ember, Angyal, vidd meg a hírt az égből, New York, 1956.
|
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1907 szavazat
Új hozzászólás