Batthyány Örökségközpont Körmenden – 800 millió forintból újul meg a színház épülete

2014.11.04. - 00:30 | Waldo

Batthyány Örökségközpont Körmenden – 800 millió forintból újul meg a színház épülete

November 3-án H. Vörös Márta, a Körmendi Kulturális Központ, Múzeum és Könyvtár igazgatója tartott beszámolót arról, hogy mire is kell gondolnunk, ha azt halljuk, hogy Batthyány Örökségközpont. Elmondta, hogy melyek azok a felújítási munkák, amikből teljesen megújul a színház épülete előzetes kalkulációk szerint 2015 június 30-ig.

HIRDETÉS

Körmend ékessége a Batthyány-Strattmann kastély az ország egyik legjelentősebb műemlék-együttese, az óbudai Zichy kastély, a fertődi Esterházi, a gödöllői Grassalkovich után a Batthyány-kastély a magyar kastélyépítészetet leginkább reprezentáló alkotás. 1605-ben került a Batthyány család birtokába, majd uradalmi központ lett, 1945-57-ig pedig orosz főhadiszállás. Még emlékezhetünk azokra az időkre, amikor (1967-2011-ig) kollégiumként üzemelt, majd egyik szárnya múzeum lett, a többi része üresen áll.

Már elkészült beruházások

H. Vörös Márta elmondta, az épületegyüttes felújítása 2013-ban már megindult, hiszen a Gyermekkönyvtár - volt nyugati tisztilak - felújítása 40 millió forint ráfordítással megtörtént.  „A várkertben jelenleg a felújítás második üteme folyik, megtörtént a veszélyes fák kivágása, amik helyett új egyedeket ültettek, megújul a Csónakázótó, az utak, sétányok régi nyomvonalainak rehabilitása és újra építése is zajlik, a látogatót pedig tájékoztató táblák és kiadványok segítik majd" - mondta el H. Vörös Márta.

A Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum állandó kiállítása a napokban került átadásra - mi is ott voltunk, és bizton állítjuk: mindenkinek látnia kell a csodás új tereket, és a kiállított tárgyi emlékeket - a várossá nyilvánítás 770. évfordulóján.


Jelenleg futó felújítás

A Batthyány Örökségközpont a lovarda helyén (színház épület) kerül kialakításra, és Körmend városának gazdag örökségét, illetve az egykori Batthyány uradalom értékeit mutatja be. „Az a célunk, hogy növeljük a város vonzerejét, és egy olyan központot hozzunk létre, ami nem csak szezonálisan jelent érdekes célpontot a látogatóknak. Szeretnénk a Batthyány-örökséget hatékonyabban népszerűsíteni, ehhez korszerű fejlesztéseket terveztünk, és a mai kornak megfelelő szolgáltatással várjuk látogatóinkat" - mondta el H. Vörös Márta, majd hozzátette, nagyon sok fontos feladat vár megoldásra. „Homlokzat és tetőzet megújítása, nyílászárók cseréje, fogadótér kialakítása, időszaki kiállítótér létrehozása úgy, hogy az elkészült központ mindenkinek látogathatóvá váljon.


Az egész épület akadálymentesített, minden berendezés úgy került megtervezésre - gondolok itt a liftre, az állítható magasságú információs táblára, ami mind a gyerekek, mind a kerekes-székesek számára elérhető - hogy minden látogató pozitív élményekkel térjen haza, majd újra és újra visszajöjjön hozzánk. A büfé teljesen átalakul, itt a helyi termelők által készített szörpök, lekvárok, egyéb termékek és az ezekből készült finomságok kaphatók majd. Ezeknek előhírnöke volt az a filmforgatás Körmend Város Ünnepnapján, ahol a Batthyány Bandérium a korra jellemző alapanyagokból sütött-főzött, vagy a Batthyány Szelet, amit a Mini Cukrászdában kóstolhatunk meg egyedül, hiszen a sütemény alkotója, Hajba Péter lemondott a Batthyány Szelethez kapcsolódó jogairól, és azt a Mini Cukrászda tulajdonosának adta át." mondta el H. Vörös Márta, majd hozzátette:

Az egész közösségi tér kinyílik a város főterére, információs pontokat, interaktív kirakatot alakítanak ki, lesz egy nagy lépés-aktivátoros térkép, ajándékbolt, és intelligens asztalok, amik amellett, hogy „normális" aszalokként használhatók, érintőképernyőjük segítségével rejtvényeket, kérdéseket „tesznek fel" a látogatónak. Az időszaki kiállítótérben lehetőség lesz helyi alkotóknak a bemutatkozásra, megújul a vizesblokk, új irodák, jegypénztár is helyet kap a megújult épületben. „Az a célunk, hogy egy központ lehessen Körmend, ahol a látogatók amellett, hogy információt kapnak városunkról, arra is választ kaphatnak, hogy a közelben milyen nevezetességeket látogathatnak meg. Így valóban központként, kiindulópontként működhet a város, ahova jó mindig visszajönni, jó nálunk elidőzni."


További tervek

A Batthyány-kastély főépületére vonatkozóan H. Vörös Márta elmondta, hogy az Őrségépületekben próbaterem és előadó-helyiségek, a keleti tiszti lakban pedig a Művelődési Központ irodái kapnak majd helyet a tervek szerint. A Vadászlakból természettudomány és történeti bemutatóhely lenne, az északi kapuépületek helyet adnának alkotóházaknak, kertészeti bemutatótereknek, az északi parkba pedig játszóteret, zenepavilont és sétányt szeretnének. H. Vörös Márta ezen kívül beszélt arról, hogy gondoltak arra is, hogy liktáriumi bemutatókat tartanak - mint máshol a borkóstoló, csak itt lekvárt, szörpöt, egyéb finomságokat kóstolhatunk majd - és a távlati tervek közt említette, hogy az elkövetkezendő évek alatt az egész épületegyüttes megújul majd, többek közt múzeumi irodákkal, kiszolgáló helyiségekkel, sajtóközponttal és tárgyalótermekkel, cukrászdával, étteremmel, kiadó szobákkal. Helyet kapna levéltári kutató- és bemutatóhely, múzeumi látványraktár, a rekonstruált főúri könyvtár is.

„Országos nagy kiállításokat is befogadhat majd az épület, így együttműködve a Nemzeti Múzeummal, Szépművészeti vagy akár az Iparművészeti Múzeummal olyan kiállításokat láthatnak az érdeklődők, amikért eddig egészen Budapestig kellett utazniuk. Szeretnénk, ha a Batthyány-család fegyvertárát újból Körmenden őrizhetnénk, ha a családi levéltár újra bemutathatóvá és kutathatóvá válhatna Körmenden, ha ismét városunk adhatna helyet a Batthyány Könyvtárnak, és szeretnénk a Történelmi Képcsarnokot is a kastélyban bemutatni."



Új hozzászólás