NapiJókai - Kreatív plakátok Jókai-idézetekkel a facebook-on
2015.02.24. - 15:00 | Lutor Katalin - Fotók: Porpáczy Zoltán

Jókai Mór születésének 190. évfordulója alkalmából indított facebook oldalt Porpáczy Zoltán budapesti tervezőgrafikus.
Porpáczy Zoltán, budapesti tervezőgrafikus. Jókai Mór születésnapja alkalmából az író regénybéli mondatait modern hangulatú, de mégis a régi világot idéző plakáttervekbe foglalja.
Jókai műveinek gazdagsága és sokszínűsége megengedi, hogy az élet bármely területéről szólóan szemezgessünk belőlük. A NapiJókai oldal célja, hogy a ma embere egy pillanatra megpihenjen és engedje, hogy szemét-lelkét megsimogassa eme kifogyhatatlan kincsestár. Háromnaponta jelentkezik új anyaggal, amivel a nagy magyar mesélő egy-egy mondatát mutatja be modern, plakátszerű formában.
Hogyan került kapcsolatba Jókai életművével, munkásságával? Milyen intuíció kell ehhez, s miért esett épp rá a választás?
Könyvtáros édesanyám kedvenc írója volt. Az olvasás szeretete egészen kisgyermekkorom óta plántálódott belém: otthon olyan nagy halomban álltak a könyvek, sokszor duplán sorakozva a polcokon, hogy a Jókai köteteket még véletlenül sem „kerülhettem ki".
A plakátok elkészítése előtt mennyi Jókai művet olvas el? Csak kiszemel egy konkrét részt, vagy hosszas tanakodás, akár teljes mű elolvasása után készít el egy-egy plakátot?
Teljesen véletlenszerűen választok ki egy-egy vizuálisan inspiráló bekezdést a MEK által interneten közzétett Jókai művekből. Ezután természetesen tájékozódom a szövegkörnyezetről, utánanézek az ábrázolt kornak és szereplőknek, majd újra visszatérek az első, személyes sugallathoz és vázlatozni kezdek.
Az oldal az író születésének 190. évfordulója okán jött létre vagy egy már régebbi terv volt?
Grafikusként újévi fogadalmam volt egy vizuális blog elindítása, a témaválasztás spontán ötlet eredménye. Az, hogy az évforduló is beleesett, talán egy külön szerencse.
Van-e valami terve ezzel a projekttel? Esetleg egy kiállítás a kinyomtatott plakátokból?
Egy kiállítási ajánlat máris érkezett, de részleteket még nem szeretnék elárulni. Másrészről, ha találok kiadót hozzá és több szakértő is úgy véli, hogy elég izgalmas az anyagom, akkor régi álmom válna valóra azáltal, ha kötetben is megjelenhetnének a munkáim. Szeretném az író meséit gyermekeknek szóló képeskönyvben is feldolgozni, a cselekményt egy sajátos plakátról-plakátra ábrázolt narratíva szerint megjeleníteni.
Meddig tervezte foglalkozni Jókai műveinek feldolgozásával?
Eredetileg egy évre terveztem, de ha az érdeklődés indokolja, akkor szívesem meghosszabbítom a projektet. Igazán inspiráló látni, hogy egyre több ember kedveli a munkáimat és általuk egy nagy író kerülhet reflektorfénybe. A későbbiekre nézve rövid animációs filmes folytatások készítésén is gondolkodom, amik Jókai mellett kortársaitól, illetve elődeitől merítve elevenítenék meg a plakátok világát.
Más író műveiből is készítene hasonló plakátokat?
Ez az óceán végtelen, nem is tudom kiket soroljak fel. Shakespeare művek által inspirálva már két ízben hoztam létre grafikai kiállítási anyagot a Gyulai Shakespeare Fesztivál jóvoltából.
Csináltam tárlatot egy 19-dik századi szakácskönyv „plakát-átirataiból" a Zalaegerszegi Keresztury VMK-ban, a tavalyi Magyar Kultúra Napján.
Talán elsősorban az időbeli távolság és a terjedelmes életmű nyújt megfelelő táptalajt a „szabad kalandozáshoz". Ám legújabban még egy rendkívül különös abszurd-groteszk látásmódú, 20-dik század eleji orosz írót is kiszemeltem, Danyiil Harmsz személyében.
A kulisszák mögé bepillanthatunk? Hogyan készülnek ezek a plakátok? Egyedül készíti mindezt vagy vannak segítői?
A grafikai tervezés magányos műfaj. Ahogy említettem, annak a bizonyos első sugallatnak a mentén kezdek el vázlatozni, motívumokat keresgélek, majd félreteszem az egészet és rengeteg archív fotót nézegetek végig, közben újra és újra felütöm a plakátművészet nagy elődjeinek albumait. Majd mikor kialakult bennem egy vizuális irány, kisebb pihentetés után egy óvatlan pillanatban nekiugrok a vázlatnak és éjszakába nyúlóan addig dolgozom rajta, amíg jónak nem érzem. Napi munka mellett - a három nap erre épphogy elegendő.
Milyen visszajelzéseket kapott eddig, érte-e olyan kitüntető figyelem ezeket a munkákat, ami kulturális szempontból fontos?
Személyes ismerősök és ismeretlenek is biztatva üdvözölték a kezdeményezést, sőt Önök már a negyedik kulturális portál, akikkel rövid idő alatt kapcsolatba kerültem. Nagyon köszönöm a lehetőséget!
Új hozzászólás