Kolostorromok nyomában - Pálos kolostorromok a Balaton-felvidéken
Képgaléria megtekintése2020.06.12. - 00:30 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Tudod-e, hol található Magyarország egyik legrégibb pálos kolostora és milyen állapotban van napjainkban? Balaton-felvidéki túránk beszámolójából kiderül.
Egyik kedvelt úticélunk a Balaton-felvidék, így nem múlhat el év, hogy a kötelező látnivalók mellett ne fedezzünk fel valami újat, ami az útikönyvekben nem szerepel.
Kinizsi (Klastrom) forrás
A festői szépségű Tálodi-völgy Pula falu határában a Veszprém-Tapolca közúttól délre található. A tálodi kolostort pálos rendi szerzetesek alapították. Sejthető a kéthektáros területet körülhatároló fal maradványa, látható a kolostor homlokfalának romja és az egykori víznyerő hely (Kinizsi forrás). Ez a - még ma is bővizű patakot adó - forrás nyújtott lehetőséget a kolostor alapítására. A források vizét összegyűjtő medencéből kifolyó patak mellett asztalok, padok hívogatnak a pihenésre. Ideális kirándulási célpont. Közelében halad az Országos Kéktúra útvonala.
A tálodi kolostorrom
A tálodi kolostorrom Magyarország egyik legrégibb pálos kolostora volt. A mai Nagyvázsony és Pula településeket összekötő műúttól délre találhatók a romjai, a Kinizsi-forrás mellett.
A kolostort Szent Erzsébet tiszteletére szentelték. A romoktól kissé lejjebb, egy kőből rakott medencénél fakad a Kinizsi-forrás. A hajdan itt álló templomot és kolostort a 13. század végén a Gyulaffy család alapította. A 13. század közepén alapított szerzetesrend számára épült monostort mintegy 600 m hosszúságú kőfal vette körül.
A kolostor temploma egyhajós, 25 méter hosszú, egyenes szentélyzáródású volt. Ehhez csatlakozott az északi oldalon a szerzetesek számára épült három szárnyból álló kolostor. A kolostort 1480 táján elhagyták a pálosok, helyükre ferences szerzetesek jöttek. Falait 1552-ben felrobbantották, hogy a törökök kezére ne jusson. Azóta az enyészeté. Az egyetlen, ma is álló jellegzetes falmaradványát a 19. század utolsó harmadában már Rómer Flóris is ilyen állapotban látta. Az Országos Természetvédelmi Tanács a Tálodi-völgyben lévő romokat a Balaton-felvidék egyik legszebb kirándulóhelyeként 1954-ben védetté nyilvánította.
A tálodi Szent Erzsébet kolostor romjai Nagyvázsony és Pula között a Viszont-völgyben a kék turistajelzésen közelíthetők meg. A forrás környéke ma pihenőhely. Kissé északabbra az erdő és a rét határán ugyancsak kiépített pihenőhely van, ahol a Művészetek Völgye alkotói "fűzfakápolnát" építettek 2006-ban. A közelben található a Szent Ilona templom maradványa, melyet érint Nagyvázsony felől/felé az Országos Kéktúra.
Szent Mihály pálos kolostor és templom
Nagyvázsony község szélén, a vártól nem messze, a temető mögötti erdős részen található. Kinizsi Pál építtette későgótikus stílusban a kenyérmezei csata zsákmányából 1483-85 között. Ide költöztek Tálodról a pálos szerzetesek. A kolostornak jelentős művelődéstörténeti szerep jutott: itt készült 1492 után a Festetich-, 1513-ban a Czech-, 1516-ban a Gömöry-, 1518-ban a Peer-kódex. 1552-ben a török közeledtére felrobbantották. 1708-ban Kinizsi Pál itteni sírját kincskeresők feltörték, sírköve a nagyvázsonyi vár kápolnájában látható. A kolostor templomát Szent Mihály tiszteletére szentelték föl.
Az 1543-ban elnéptelenedett kolostor sorsát megpecsételte Veszprém várának török kézre kerülése (1552). Azért, hogy a törökök nehogy erődítménnyé alakítsák, s ezzel fenyegethessék a közeli vázsonyi végvárat, a többi környékbeli kolostorral együtt fölrobbantották. Köveit részben a vázsonyi vár 16-17. századi építkezéseihez, részben a 18. századi falu házainak építkezéseihez hordták el. A falutól viszonylag távol eső templom helyreállítását plébániatemplom céljára nem találták alkalmasnak, helyette a település központjában épült barokk plébániatemplom. A kolostor romjainak állagmegóvására, kisebb kiegészítésekre 1960-ban került sor. Azóta (noha közben csaknem fél évszázad telt el) nemigen törődtek vele, bár védett műemlék...
Balaton-felvidéki túráink:
Balaton-felvidéki túra - Tanúhegyek, várak, tavak, kilátók
2016.07.12. - 02:00 | Büki László 'Harlequin'
A Balaton-felvidék hazánk egyik legvarázslatosabb, eldugott látnivalókban gazdag tája. Tettünk újra egy túrát a környéken, hogy jobban felfedezzük és képzeletbeli bakancslistánkon kipipáljunk néhány látnivalót.
Balaton-felvidéki túra - Templomromok és a Kornyi-tó
2015.04.17. - 20:30 | Büki László 'Harlequin'
Nem kell sokat utaznunk ahhoz, ha egyszerre vágyunk nyüzsgésmentes helyre, határtalan nyugalomra és kalandra. A Balaton és környéke nemcsak a vízközeliség révén nyújt aktív kikapcsolódást, hanem a Káli-medence felfedezni való, csodálatos természeti adottságai miatt is. Újabb Balaton-felvidéki túránkon a Káli nemzetség földvárát, a szentantalfai Szent Balázs és a sóstókáli templomromot, valamint a köveskáli Kornyi-tavat örökítettük meg.
Balaton-felvidéki túra - A szentbékkállai kőtenger
2013.07.11. - 12:40 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'
Szentbékkálla határában nyugatra fekszik a híres kőtenger. A kövek nagysága és magassága meglepő: némelyik ház nagyságú, mások betöltenek egy egész szobát. Mintha óriás járt volna e tájon, aki rossz-, vagy jókedvében gigászi kődarabokat hajigált.
10+1 hely, amit feltétlenül látnod kell - I. rész
2012.12.28. - 01:15 | Büki László 'Harlequin'
Ha jártál már ezeken a helyeken, most újra felidézheted az élményt. Ha csak hallottál róla, most jobban megismerheted - hátha lökést ad egy túrához! Ha nem is hallottál még az alábbi helyek valamelyikéről, akkor ez a Te cikked! Ismerd meg az ország legszebb természeti látnivalóit!
Új hozzászólás