Kassától Lőcséig - Felvidéki túra a magyar irodalom ölelésében
Képgaléria megtekintése2016.09.09. - 17:30 | Rozán Eszter

Használjuk ki a tél előtt a kellemes őszi napokat, és látogassunk el a Felvidékre. Lőcse, Kassa, Szklabonya és Alsósztregova mellett számos látnivalót találunk. Ha várat szeretnénk látni, menjünk Fülekre, vagy nézzük meg Somoskő várát, de útba ejthetjük Krasznahorkát is.
Az időjárás egyelőre még nem jelzi, itt az ősz. Hogy ez jó vagy rossz, döntse el ki-ki vérmérséklete szerint. A szeptember a gyerekeknek az iskolakezdést, a kemény munka kezdetét jelenti, a kirándulás szerelmeseinek viszont elérkezett az aranykor. Ha tudunk időt csípni magunknak bokros teendőink közepette, érdemes ellátogatnunk Szlovákiába, a Felvidékre: Rozsnyóra, Eperjesre, Kassára, Fülekre, Lőcsére vagy akár Késmárkra, de ha már arra járunk, ne hagyjuk ki Szklabonyát és Alsósztregovát sem.
Az irodalomban jártasak a települések neveiből már biztosan észrevették, többé-kevésbé egy irodalmi túra körvonalazódott ki előttünk. Lőcse hallatán Jókai Mór: A lőcsei fehér asszony, illetve Mikszáth Kálmán: A fekete város című regénye jut eszünkbe, gyerekkorunkban talán olvastuk is, vagy ha nem, találkoztunk velük a könyvespolcokon. Jókai romantikus regényének főhőse, Géczy Julianna, a „fehér asszony" nem a képzelet szüleménye, a valóságban is létezett. Rendkívül összetett, ellentmondásos személyisége Jókait is megihlette, Géczy Julianna néha önfeláldozó tetteivel jeleskedett, aztán belekeveredett a Rákóczi-szabadságharcba, felségárulással vádolták, a lőcseiek szerint viszont beengedte a császári csapatokat a városba. A felségárulásért bűnhődnie kellett, 1714-ben Győrben, a piactéren lefejezték. Jókai így ír Géczy Juliannáról:
„Hogyan lehet az, hogy egy nő, aki egy csókért odadob egy országot, másszor megint azért az országért odadobja saját ifjú, szép fejét. . . Hol a megoldás az ég-pokol különbségű ellentmondás között egy nő jellemében?"
A regényből tévéfilm is készült Maár Gyula rendezésében, Törőcsik Mari és Madaras József főszereplésével.
Mikszáth utolsó nagyregénye, A fekete város szintén Lőcsén játszódik. A történetet szájhagyomány alapján írta, először a Vasárnapi Újságban jelent meg folytatásokban. A regényből Zsurzs Éva készített tévéfilm-sorozatot Bessenyei Ferenccel a főszerepben. A kortárs irodalom sem nélkülözi a várost, Rakovszky Zsuzsa: A kígyó árnyéka című regényének egyik helyszíne Lőcse. Érdemes felkeresnünk a közel 15000 lakosú várost, mert nem csupán a regények színhelyei, hanem történelmi nevezetességek is feltárulnak előttünk. Ha ott járunk, feltétlenül nézzük meg a Szent Jakab-templomot, a régi városházát, a minorita Szent Lélek-templomot, az evangélikus templomot, és ne sajnáljuk a fáradtságot, menjünk fel a város feletti Mária-hegyre is.
Kassa neve szorosan összefonódik Márai Sándorral, az író 1900-ban Kassán látta meg a napvilágot. Édesapja, nemes dr. Grosschmid Géza királyi közjegyző, a kassai jogászkamara elnöke, majd Trianon után, a csehszlovákiai Országos Magyar Keresztényszocialista Párt szenátora volt, édesanyja Ratkovszky Margit. Három testvére volt, öccse Radványi Géza világhírű filmrendező lett. A Jászóvári Premontrei Kanonok Kassai Főgimnáziumában kezdte középiskolai tanulmányait, majd Budán, a Budapesti II. Kerületi Érseki Katolikus Főgimnáziumban folytatta. Hetedik osztályban ismét iskolát váltott: a Kassai Gimnáziumba majd az Eperjesi Katolikus Főgimnáziumba került. Az akkori szigorú iskolai szabályzat nem tűrte meg a bohém öltözködési stílusát, művészi hajlamait. Azt sem engedték a növendékeknek, hogy önállóan publikáljanak, ennek ellenére az ifjú írópalánta pályázatokat küldött be álnéven különböző napilapoknak. A művésszé váláshoz rögös út vezet, Márait családja sem támogatta, úgy gondolták művészi ambícióival szégyent hoz a családra.
Márai egész életművét végigkíséri szülővárosának hatása, Kassa elválaszthatatlan a polgárság-élménytől, az Európaiságtól. Írói pályája korán kezdődött, versekkel, karcolatokkal, regényekkel, utazásokkal Európában, tanulmányokkal Németországban, maradandó élményekkel Párizsban. A mégis Kassa iránti szeretete mindvégig megmaradt. Ahogy Márai írja:
„Valami folyton kiabál bennem, ha Kassára gondolok."
Kassa Szlovákia második legnagyobb városa, az egykori Abaúj-Torna vármegye székhelye, lakosainak száma közel 250 000 fő. A város legnagyobb nevezetessége az Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére szentelt Szent Erzsébet-főszékesegyház. A dóm érett gótikus stílusban épült egy korábbi, Szent Erzsébetnek szentelt plébániatemplom helyén, altemplomában II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársainak 1906. október 29-én hazahozott hamvait találhatjuk. A templom nem volt mindig a katolikusok kezén. 1604-től Bocskai István támogatása folytán a város evangélikus többsége használhatta. Később ismét a katolikusoké lett, majd Thököly Imre révén visszakapták az evangélikusok, 1687-ben egy császári katonai csapat elvette az evangélikus gyülekezettől, ettől kezdve folyamatosan a katolikusok használják. Az egykori Szegfű utca (ma Mellék/Bočná utca) 6. szám alatt áll az író szülőháza, amit azóta többször átépítettek. A Kováčska utca 28-ban található a premontrei gimnázium, ahol Márai, vagyis az akkor még Grosschmid Sándor feleselni mert. A Fő (Hlavná) utca 42-ben a mostani olasz vendéglő helyén volt a Megay Cukrászda, ahol Márai megismerkedett Matzner Ilonával (Lolával), akit később meg is szöktetett. A Márai Sándor téren áll Gáspár Péter szobrászművész alkotása, a Márai-szobor.
Alsósztregova Madách Imréhez köthető, a magyar irodalom és drámaköltészet kiemelkedő alakja ott született és ott is halt meg. Élete nagy részét Alsósztregován töltötte. Édesapját fiatalon elvesztette, de a családi birtok jövedelme biztosítani tudta taníttatását. Részt vett az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban, a közigazgatást szervezte, és szerepet vállalt a nemzetőrség felállításában is. A szabadságharc leverése után Kossuth Lajos titkárát rejtegette, ezért egy évet ült börtönben. Legismertebb alkotása Az ember tragédiája a magyar irodalom és drámaírás kiemelkedő műve. Madách-kastélyát a 19. század elején Madách Imre apja építtette. 1996-ban újították fel. A kastélyban kiállítás mutatja be Madách Imre életművét. Madách Imre síremléke a kastélyparkban látható, Ádám szobra díszíti.
Végül térjünk vissza Mikszáth Kálmánhoz. 1847. január 16-án született Szklabonyán. Szülőházát ma már hiába keresnénk, mivel 1968-ban lebontották. Megmaradt viszont az a ház, amelyben az író a gyermekkorát töltötte, s ahova rimaszombati és selmecbányai tanulmányai közben hazalátogatott. Az író 40. írói jubileuma alkalmából, 1910-ben a község felvette a Mikszáthfalva nevet. A Nagykürtöstől alig pár kilométere délre fekvő községet jelenleg több mint kilencven százalékban szlovákok lakják. Az emlékházat 2002 óta tartja fenn a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma. Mikszáth ötéves korától tizennyolc éves koráig lakott itt. Ebben a házban találkozott azokkal a mesékkel, mondákkal, melyeket elalvás előtt meséltek neki a szülei. Az első fogalmazványait, novelláit is itt írta. Mauks Ilonának írt első szerelmes levelet is itt fogalmazta meg. A kiállítás Mikszáth életművét mutatja be népi hagyományokkal ötvözve.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás