Somolygó Társulat: Kissomlyó egy szatírán át nézett görbe tükörbe - A Nemzeti Színházban is bemutatják az I-GÁZ-t

2018.01.22. - 00:15 | NagyRobert

Somolygó Társulat: Kissomlyó egy szatírán át nézett görbe tükörbe - A Nemzeti Színházban is bemutatják az I-GÁZ-t

A Pajtaszínház Program harmadik évada egy imádnivaló 25 perces darabot tett le a világot jelentő deszkákra. Nem lehet szó nélkül elmenni mellette, progresszív, groteszk, mégis a valóságot kínálja ezüsttálcán, díszcsomagolásban. Kelemen Zoltán ezúttal rendezőként tűnt fel, és I-GÁZta le a rekeszizmainkat a Somolygó Társulattal.

HIRDETÉS

2017 őszén már harmadik alkalommal indult útjára a Pajtaszínház Program, Vas megyében ezúttal Kissomlyó került reflektorfénybe. A projektet az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatja, az alapkoncepció pedig a Magyar Teátrumi Társaságtól és az NMI Művelődési Intézettől származik. A falusi színjátszó mozgalom újraélesztése érdekében indított kezdeményezést a vasi településen kezdetben Szabó Tibor András, a szombathelyi Weöres Sándor Színház színésze mentorálta, de mivel bokros teendői mellett erre már nem jutott ideje, ezért kollégájának, Kelemen Zoltánnak adta át a stafétabotot.


Kelemen Zoltán pedig a rá jellemző precizitással és lelkesedéssel vetette bele magát a kihívásokkal teli új feladatba, ami a végeredményen is látszik. Az I-GÁZ egy felszabadult, progresszív darab, amiben a groteszk és az abszurd humor is megtalálható, mindez egy alternatív valóságban létező Kissomlyóba, illetve annak polgármesteri hivatalába csomagolva.


Az előadás annak ellenére közel hibátlan, hogy a rendezőnek és alkalmi társulatának mindössze 10 próbanap jutott, de végül minden gag és társadalomkritikus fricska mértani pontossággal került a helyére, és gyakran a legváratlanabb pillanatban találták telibe a rekeszizmainkat. A karakterek lelkivilága valahol a szürreális és a korrupcióban nem szűkölködő mai viszonyok határán mozog, de mindenkinek a jelleme kellően árnyalt ahhoz, hogy csak jó színészi játékkal lehessen lehozni ezeket.


A szereplők pedig hozzátették a darabhoz azt a plusz, amiért rögtön megszerettük az I-GÁZt, ezt az igazság gáz nyomába eredő falusi közösséget, ahol a polgármester asszony, bár nem egy elmebajnok, de legalább politikai szélkakas, a titkára pedig nem rest ezen jellemvonásaira megjegyzésekkel reagálni. Majd feltűnik a település apraja-nagyja; a helyi tűzoltó, aki permetezőben tárolt pálinkával akart tüzet oltani, az asszonyverő kétajtós szekrény méretű csávó, aki mellékállásban szabaduló szobát üzemeltet, és nem lett volna teljes a kép az áldozata nélkül sem, arcán hatalmas zúzódással. A falusi asszonyok sztereotípiájának minden főbb fajtája képviseltette magát, és volt tanárnő is, aki a régi iskola megsemmisülésének örülne a legjobban.


Összességében ez egy komplex és rendkívül szerethető előadás volt, jól megírt dialógokkal, poénokkal és jól felépített történettel. Hiteles, mégis kellően groteszk ahhoz, hogy tudjunk és merjünk is nevetni rajta. A szereplők: Csiszár Máté, Gergácz András, Gulyás Zsanett, Hegedűs Anett, Kendeh-Kirchknopf Anita, Kertész Andrásné Marika, Kostyák Borbála, Kovács Dorottya, Lepedus Zoltán, Léránt Zoltán, Perjési Zsolt, Rózsa Margit Gréti és Samu Barnabás odaadásának köszönhetően pedig minden a helyére került végül. A következő megálló már Budapest lesz a Somolygó Társulat számára, ugyanis január 27. és 28. között a Nemzeti Színházban kerül sor a Pajtaszínházi Szemlére.

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Katalin 2018.01.22. - 10:28
Örülök, hogy személyesen részt vehettem ezen az igazán profi módon megalkotott előadáson. Nagyszerű volt!!!!
Horváth József 2018.01.22. - 13:09
Jó volt!!!!!
"Jó kis falu ez"! Jó "kis" emberekkel. Mindent tudnak, ... egymásról, magukról, mindenkiről! Sőt még a mindennél is. Ez így van rendjén egy alig 200 fős kis-faluban. Igaz nincs kocsma, nincs bolt, nincs posta, nincs iskola, csak, Jó "kis" EMBEREK, meg a "hegy" és szeretete valamint a hegy leve, ami esetenként egészen ízletesre, finomra sikeredik. Jó volt!!