Együtt mozdulunk – 6. Textiltriennálé a Szombathelyi Képtárban

Képgaléria megtekintése2018.06.30. - 11:00 | Rozán Eszter

Együtt mozdulunk – 6. Textiltriennálé a Szombathelyi Képtárban

6. alkalommal nyílt textiltriennálé a Szombathelyi Képtárban. Az idei évben az elmozdulás hívószóra küldték el alkotásaikat a művészek. A földszinten kamarakiállítás tekinthető meg A textil szombathelyi útja 1970-2018 címmel.

Óriási érdeklődés mellett nyílt meg a 6. Textiltriennálé a Szombathelyi Képtárban. Az esős időszak után előbújó napsugár sokakat elcsábított a képtárba, hogy megnézzék a textilművészet legújabb terméseit. A megnyitón Czenki Zsuzsanna, a Savaria Múzeum igazgatóhelyettese elmondta, minden biennálé és triennálé megnyitása ünnep. Egy ilyen kiállítás remek alkalmat nyújt arra, hogy meglássuk, merre halad a textilművészet, hiszen a világ minden tájáról jelen vannak az alkotók. A triennálék mindig egy-egy hívószó köré épülnek fel, ez a szó a mostani alkalommal az „elmozdulás" volt.

Az elmozdulás nem csupán a textilművészetben mutatkozik meg, hamarosan Szombathely életében is bekövetkezik, és a következő triennáléra már a felújított képtárban kerül sor. Dr. Puskás Tivadar polgármester büszke arra, hogy az ország legnagyobb textilgyűjteménye a mi városunkban található. A kiállításon 15 országból 160 művész 204 alkotása látható. A polgármester arról is beszélt, hogy minden alap megvan ahhoz, hogy a képtár megújuljon. Simonffy Márta textilművész, a Kulturális Alapítvány a Textilművészetért és a Nemzetközi és Magyar Textilbiennálé elnöke a kiállított művek sokszínűségét dicsérte, valamennyi alkotás önmagáért beszél.


Cebula Anna, a képtár igazgatója bemutatta a textiltriennálék történetét. Az idei év jubileum a kortárs textilművészet életében, mivel ötven évvel ezelőtt, 1968-ban rendezték meg a Textil - Falikép '68 című kiállítást a budapesti Ernst Múzeumban. Ez a kiállítás megújította a textilművészet műfaját, tulajdonképpen egy csoda vette kezdetét, melynek folytatását itt látjuk ma is.

A textilbiennálé 1970-ben a Savaria Múzeumban indult útjára, fal-és tértextil témakörben, 1988-tól a képtár ad otthont a rendezvénynek. Az 1990-es években némi visszaesés volt megfigyelhető, nem az alkotókedvben, hanem a textil iránti érdeklődésben, a kiállítások témaköre ennek ellenére bővült, 1996-ban a zászlóval, 1998-ban pedig a szalaggal. 2003-tól a biennálékat triennálé váltotta fel, 2018-ban a hatodikat ünnepelhetjük.

Az emeleti kiállítótermeken kívül a földszinten is nyílt egy új kiállítás, A TEXTIL SZOMBATHELYI ÚTJA 1970-2018 címmel, mely válogatás a Szombathelyi Képtár gyűjteményéből. Cebula Anna létrehozott egy adatbázist, melyben az összes eddigi biennálék és triennálék művészei helyet kaptak. Könyv formában is megjelent a „könyvek könyve", átfogó információkkal a textilművészetről. Már a következő triennálé időpontja is megvan: 2021. június 25-e. A megnyitó után a díjak átadására került sor, melyre Goro Nagano, a róla elnevezett díj alapítója személyesen is eljött.

Érdemes végigmennünk a kiállításon, és elidőznünk az alkotások előtt. Izgalmas felfedeznünk, hogy kinél mit jelent az elmozdulás. A fiatalos lendület, a dinamizmus, az újító gondolatok mellett megtaláljuk a hagyományt is. A fal- és tértextil, a design, a minitextil, a szalag és a zászló témakörök sajátos eszközeikkel és formavilágukkal ragadják meg az elmozdulást. Színek, hangulatok, érzések váltakoznak, minket is magukkal ragadnak, elgondolkodtatnak, olykor annyira, hogy a legszívesebben hazavinnénk, ha lehetne, néhány alkotást. Múlt, jelen, jövő tárul fel előttünk, és elmozdulunk mi magunk is, egy szebb, jobb világba, ahol a művészet utat tör magának.

A textiltriennálé szeptember 2-ig, A textil szombathelyi útja kiállítás október 11-ig tekinthető meg.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás

Korábbi hozzászólások

Ozoli Katalin 2018.07.10. - 08:27
A magát üvegben skubizó lány bemutatása roppant fontos volt, míg a helyi díjazott nem volt ilyen érdekes. Gratula! Ez az igazi tájékoztatás!