Minden út Rómába vezet - útibeszámoló az olasz fővárosból

Képgaléria megtekintése2009.11.11. - 01:30 | Tóth Péter

Minden út Rómába vezet - útibeszámoló az olasz fővárosból

Róma, az örök város. A keresztény kultúra bölcsője és a jog alapja. A mesélő falak és a hatalmas Colosseum hazája, utóbbiról egy angolszász szerzetes - Beda - vallotta: "Amíg a Colosseum áll, Róma is állni fog, amikor ledől, Róma is elpusztul. S ha Róma pusztul, a világ is elenyészik."

Jelentjük, a Colosseum áll! Következtetéseket nyugodtan le lehet vonni a világ jelenlegi állapotáról és várható sorsáról. Annyit azért meg kell jegyeznünk, hogy a Colosseum ugyan áll, de az idő vasfoga nem hagyta érintetlenül. Továbbá ne feledkezzünk meg Massimo Pallatino, a nagy etruszk kutató gondolatáról sem, aki így összegezte több éves munkáját: "Mindaz, amit az ősi Rómáról tudunk és tudni fogunk, esetleges töredék ahhoz képest, amit nem tudunk és nem is fogunk megtudni."

Most egy két napos túrát ajánlunk, mely, ha néha szorosnak, nehéznek is tűnik, érdemes nekivágnunk! Több mint tíz csoda két nap alatt!

1. nap:

Colosseum: Az örök város egyik jelképe. Ha belülről is meg szeretnénk nézni, akkor a pénztár nyitása előtt legalább fél órával már tanácsos itt lennünk, egyébként az első nap jelentős része sorban állással fog telni, aminek a további látnivalók látják kárát. Leánykori neve Amphitheatrum Flavium volt, a mindenki által ismert Colosseum nevet a középkorban kapta Néro Császár monumentális (30 méteres) szobráról, ami egykoron mellette állt. Titus Császár avatta fel i.sz. 80-ban. Az avatási ünnepség 100 napig tartott és kb.: 5000 vadállatot mészároltak le ez idő alatt. Az épület néhol hiányos, ami nem csak az elmúlt 2 évezrednek köszönhető, hanem annak is, hogy a kövek egy részét elhordták más római építményekhez és volt idő, amikor Róma egy egész negyede lakott a falak között.


Forum Romanum: Évente milliók keresik fel azt a helyet, ahol a Birodalom fennállása alatt aktuálisan eldőlt, hogy mi történjen Európában. Az antik város fennmaradt romjai alkotják a Forum Romanumot. Itt hamvasztották el Julius Caesar maradványait, itt mondta el Marcus Antonius azt a beszédét, amit az utókornak egy bizonyos Villiam Shakespeare nevű író tett hallhatatlanná: „Barátaim! Rómaiak! Földijeim! Figyeljetek rám! Temetni jöttem Cézárt, nem dicsérni!" A látnivalókról könyvek szólnak, így azt nem részletezzük. Nézze meg mindenki!

Campidoglio: A Campidoglio, (másképpen Capitolium) Róma leghíresebb dombja. Itt található a Campidoglio tér, amit a Palazzo Senatorio, a Palazzo dei Conservatori (Konzervatórium) és a Palazzo Nuovo palotái szegélyeznek. A tér és a paloták Michelangelo munkái. Továbbá itt őrzik az i.e. 5 sz.-i capitoliumi Aranyfarkast is.

Piazza Venezia és a Viktor Emánuel emlékmű: Róma legforgalmasabb tere a Piazza Venezia. Az egykori Campus Martius területén épült, középpontjában a monumentális Viktor Emánuel emlékmű áll. Ezt a „hálátlan utókor" A Nemzet írógépe, vagy Lakodalmi torta néven is emlegeti. Itt fekszik az „Ismeretlen Katona" sírja, ami mellett két katona ad állandó díszőrséget. A tér mellett található a Forum Romanum, a Collosseum, és a Palazzo Venezia, Mussolini egykori főhadiszállása.

Pantheon: I.e. 27-ben Agrippa építette 3. konzulsága idején. A kupola átmérőjének hossza megegyezik a magasságával, a megvilágítást a kupola közepén található majd 9 m széles lyuk adja. 609-ben IV. Bonifác pápa szentelte keresztény templommá. A Pantheon lett nyughelye az olasz egység megteremtése utáni első két királynak, Raffaello Santinak és több híres művésznek.

Piazza Navona: A téren áll Szent Ágnes temploma és Bernini híres szobra a Fontana dei Fiumi. A szobor közepén obeliszk magasodik, a folyók az akkor ismert földrészeket jelképezik. A Ganges Ázsiát, a Nílus Afrikát, A Duna Európát és a Rio de la Plata Amerikát. A tér déli kútja a Fontana del Moro, az északi oldalon a Fontana del Nettuno található. Jelenleg a csodás szépségű téren művészek és grafikusok várják a modelleket.


Trevi kút: A nevét (trevi) az elhelyezkedése után kapta, hisz három út fut itt össze. XII. Kelemen pápa megbízásából Niccolo Santi tervei alapján építették 1735 és 1762 között. A méreteit indokolja, hogy a Pápa a szobájából is szerette volna élvezni a kút látványát. A Trevi-kút legendáját mindenki ismeri: aki pénzt dob a kútba, visszatér Rómába, a pénz visszahívja.

S. Maria Maggiore: Róma egyik legnagyobb őskeresztény bazilikája. Különlegessége a pompás reneszánsz mennyezet, amit az Amerikából hozott első aranyszállítmánnyal aranyoztak. Itt őrzik egy aranyból, ezüstből és kristályból készült szelencében a betlehemi jászol darabjait, amit Szent Heléna hozott magával a Szentföldről.

Spanyol lépcső: A tér lelke a monumentális díszlépcső melynek tetején a Trinita dei Monti templom áll egy egyiptomi obeliszkkel. A lépcsősor alján szemünk elé tárul Bernini (az, hogy az ifjabb Pietro, vagy az idősebb Gianlorenzo, még művészettörténészek között is vita tárgya) léket kapott hajóját formázó szökőkutas szobra, a Fontana di Barcaccia. A tér alatt luxusüzletek, luxusmárkái luxusáron kínálják termékeiket.

2. nap

Vatikán: A világ legkisebb szuverén állama, területe alig haladja meg a 44 hektárt. 1929. február 11-én a lateráni szerződés alapján lett önálló állam. A Vatikán művészeti és kulturális jelentősége szóban és írásban nem kifejezhető, ezt valóban csak akkor lehet átélni, ha ott van az ember. Minden négyzetcentimétere különleges, fenséges, akár vallásos a látogató, akár nem. Mérete nem azonos a jelentőségével. Itt van a Szent Péter Bazilika, és tere, a Vatikáni Múzeum, és nem utolsó sorban a Sixtus-kápolna... Jobban nem lehet ezt kifejezni, mint ahogy tette azt XI. Pius pápa a lateráni szerződés aláírásakor: „ Ez a terület kicsi, mégis kijelenthetjük, hogy a világon a legnagyobb, hiszen itt található a Bernini által tervezett oszlopcsarnok, Michelangelo kupolája, a gyönyörű galériák, a kertek és könyvtárak számos tudományos kincse, valamint az Apostolok Fejedelmének sírja".


Angyalvár: Hadrianus Császár építette saját maga és utódai számára síremlék gyanánt, ám később az Aureliusi Városfal védelmi rendszer része lett. Az Angyalvár a Tiberis folyó partján áll, a Ponte Sant'Angelo hídon is átkelhetünk. A hídon tíz angyal szobra áll. A szobrokat Bernini és tanítványai készítették a Mester tervei alapján. A Várban jelenleg többféle kiállítás is megtekinthető. Az Angyalvár tetején Mihály Arkangyal áll. Éppen visszahelyezi pallosát a tokjába, jelezve, hogy Rómában véget ért a pestisjárvány. Az Angyalvárnak a legenda szerint közvetlen földalatti kapcsolata van a közelben található Vatikánnal. Ez a legenda, vagy igaz, vagy nem, viszont ami biztos: innen a legszebb a rálátás a Szent Péter Bazilikára!

Útravalóul:

Szállásként kitűnő választás lehet - ha nem akarunk túl sokat költeni, és nem ragaszkodunk a belvároshoz, ami értelemszerűen drága - a magyar apácák által szállodaként is üzemeltetett Szt. István ház ( http://www.szih-roma.com/ ). A belvárosba fél óra alatt el lehet jutni a 870-es busszal.

Ha a belvárosban nem szeretnénk sokat sétálni, akkor arra is van lehetőség, hogy 16 euros jegyért felüljünk a 110-es buszra, ami sorra veszi a látnivalókat. A buszról bármelyik nevezetességnél le lehet szállni, majd ugyanazzal a jeggyel, a következő 110-es busszal tovább lehet utazni.

Fontos: A Vatikán vasárnap zárva van, a Vatikáni Múzeum nyitva tartását pedig előre meg kell nézni, a belépés időpontjai elég szűkösek.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás