Megújuló várak és kastélyok határon innen és túl

2020.12.06. - 01:15 | Szerdahelyi Krisztina - Nyitókép: Büki László

Megújuló várak és kastélyok határon innen és túl

Magyarországon jelenleg 18 kastély és 12 vár megújulása van folyamatban a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében – hangzott el a „Huncastle 2020: Váraink és kastélyaink a Nemzeti Összetartozás Évében” című online konferencián.

HIRDETÉS

Az Edutus Egyetem idei, december 3-4-én zajló online konferenciájának hazai és határon túli előadói a Kárpát-medencei kastélyok és várak kulturális örökségének, fejlesztési és turisztikai lehetőségeinek témáját járják körül.

Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos köszöntőjében elmondta, hogy a program 2016-2020-as időszakban indult fejlesztései során az érintett harminc műemlék nemcsak régi szépségét nyeri vissza, hanem új funkciókkal is gazdagodik, hogy „adottságaikhoz méltó módon megfeleljenek a jelen kor elvárásainak".

A GINOP keretén belül 40,4 milliárd forintos uniós támogatás és a hazai költségvetésből mintegy 20 milliárd forint áll a program rendelkezésére.

A szakemberek hosszas kutatómunkával készítették elő a fejlesztéseket. A régészeti, restaurátori, levéltári, a köz- és a magángyűjteményekben végzett kutatások mellett az egykori birtokos családok leszármazottaitól is értékes adatokat gyűjtöttek.

A megújuló kastélyok között szerepel a tiszadobi Andrássy-kastély is - Fotó: NÖF

Az egyes helyszínekre egyedi tematikájú és jellegű kiállításokat terveztek; a megújuló terekben a multimédiás és interaktív eszközök segítségével „virtuális sétákat" is tehetnek majd a látogatók. Az állagmegóváson és az épületegyüttesek felújításán kívül a turistacsalogató infrastruktúra megteremtését is fontosnak tartják, ezért a megújulást követően kávézók, éttermek és múzeumshopok is várják majd a vendégeket. Megújulnak a kastélyparkok is, amelyek a kikapcsolódás, feltöltődés helyszínei lesznek. Több helyen parkolókat és szálláshelyeket hoznak létre, valamint gyermekprogramokat és múzeumpedagógiai foglalkozásokat szerveznek. Az így újjászületett kastélyok és várak nemcsak szellemi mozgatórugói és jelképei lesznek az adott térségnek, hanem munkahely- és közösségteremtő erővel bírnak, valamint a helyi gazdaságot erősítik - hangzott el.

A határok összekötnek

Virág Zsolt arra is kitért, hogy az Interreg pályázatok szlovák-magyar, illetve román-magyar vár- és kastélyfejlesztési együttműködési projektekre is lehetőséget biztosítanak. Például az Interreg V-A Slovakia-Hungary Együttműködési Program keretében épülhet meg a Regéci vár reneszánsz szárnya, amivel párhuzamosan a határ túloldalán Bodrogszerdahely és Nagyida kastélyai is megújulnak.

Ugyancsak Interreg pályázat nyújt lehetőséget a magyar-szlovák határ térségében - a jelenleg más céllal, iskolaként vagy egyéb intézményként hasznosított műemlék épületekben - egyedi „kastélytörténeti élménypontok" kialakítására, ezek hálózatba szervezésére, valamint ehhez kapcsolódó innovatív turisztikai szolgáltatások fejlesztésére.

A kiválasztott kastélyok, kúriák egy-egy termében levéltári kutatásokon alapuló, hiteles, ugyanakkor kreatív, 21. századi, interaktív kiállítóteret és tárlatot hoznak létre. A minikiállításon a látogatók megismerhetik az épületet, az egykori birtokosokat, hétköznapjaikat és ünnepeiket, életmódjukat, a hozzájuk kötődő anekdotákat és legendákat. A hálózatba szervezett kastélytörténeti élménypontok olyan településeket is turisztikai célponttá tehetnek, amelyek korábban nem szerepeltek a turisták úti céljai között.


A nagyidai Csáky-kastély

Az építkezés ideje

Glázer Tamás, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) ügyvezető igazgatója a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram kapcsán kiemelte: az örökség helyreállítása és a rekonstrukció mellett a fejlesztések célja a turisztikai célú hasznosítás, mégpedig oly módon, hogy az a helyi közösség számára is értéket jelentsen.

Az igazgató a szervezet idei tevékenységéről elmondta, hogy a kezelésükben álló hazai műemlékek szeptember végéig közel 150 ezer érdeklődőt vonzottak.

Ugyan a koronavírus-járvány miatt tavasszal közel három hónapra bezártak a létesítmények, de a júniusi nyitástól kezdve folyamatosan megdőltek az egy évvel ezelőtti látogatószámok úgy, hogy ráadásul több műemlék felújítás alatt áll.

Ezzel együtt a NÖF 2020-as eredménye összességében elmarad a tavalyitól.

A cég idei újdonságai közül sikeres lett a különböző kedvezményeket és exkluzív tartalmakat biztosító Kastélykártya program, ahogy népszerű az épített örökség világából különlegességeket, érdekességeket bemutató, a nagyközönség számára a helyszíneken ingyenesen elérhető MŰ/emlék című kastély- és vármagazin kiadása is.

A NÖF eredményesen pályázott a Magyar Turisztikai Ügynökség által kiírt Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Programban, így szálláshelyeik az ország több pontján megújulnak a közeljövőben.

Idén decemberben elkészült, 2021 első részében pedig megnyitja kapuit a felújított tatai Esterházy-kastély, amely közösségi kulturális és rendezvénytérként, új látogatóközponttal, széles szolgáltatási struktúrával, új interaktív kiállításokkal várja a vendégeket.

A szervezet számára különleges év lehet a 2021-es, hiszen hosszú előkészítés és kivitelezés után legalább öt fejlesztés átadására készülnek - emelte ki az igazgató. Amíg tart a járvány okozta bizonytalanság, addig építkeznek, kiállításokat építenek, és remélik, hogy jövőre a vendégek már örömmel veszik birtokba ezeket az új múzeumi tereket.


A Nádasdy-kastély Nádasdladányban

A Nemzeti Kastélyprogram keretében megújuló kastélyok

Bajna - Sándor-Metternich-kastély
Dég - Festetics-kastély
Fehérvárcsurgó - Károlyi-kastély
Fertőd-Eszterháza - Esterházy-kastély
Füzérradvány - Károlyi-kastély
Geszt - Tisza-kastély
Keszthely - Festetics-kastély
Komlódtótfalu - Becsky-Kossuth-kúria
Nádasdladány - Nádasdy-kastély
Nagycenk - Széchenyi-kastély
Oroszlány-Majkpuszta - Esterházy-kastély, kamalduli remeteség
Sümeg - püspöki kastély
Szabadkígyós - Wenckheim-kastély
Szécsény-Benczúrfalva - Benczúr-kúria
Szécsény - Forgách-Lipthay-kastély
Tata - Esterházy-kastély
Tiszadob - Andrássy-kastély
Várpalota - Zichy-kastély

A Nemzeti Várprogram keretében megújuló várak

Doba - Somló-vár
Eger - vár
Füzér - vár
Kisvárda - vár
Miskolc-Diósgyőr - vár
Mosonmagyaróvár - vár
Nagyvázsony - Kinizsi-vár
Sárospatak - Rákóczi-vár
Soproni városfal és a hozzá kapcsolódó múzeumnegyed
Sümeg - vár
Szigetvár - vár
Szögliget - Szádvár

Kapcsolódó írásunk:

15 gyönyörű magyarországi kastély

2020.11.29. - 02:00 | vaskarika.hu

15 gyönyörű magyarországi kastély

A legmutatósabb hazai kastélyok, a festői helyszíneken épült romantikus rezidenciák ideális úti célok is egyben. Ezek az impozáns épületek bepillantást nyújtanak az elmúlt évszázadokban élt arisztokrácia fényűző életébe. Íme, 15 csodálatos kastély, aminek falai közt megelevenedik a történelem.

Új hozzászólás