50 év a textil bűvöletében – Jubileumi kiállítósmegnyitó a Szombathelyi Képtárban

Képgaléria megtekintése2022.01.21. - 11:15 | Rozán Eszter - Fotók: Büki László

50 év a textil bűvöletében – Jubileumi kiállítósmegnyitó a Szombathelyi Képtárban

A fal- és tértextilművészet 50 éve Szombathelyen - A Szombathelyi Képtár és a Savaria Múzeum szervezésében egyedülálló kiállítás nyílt Szombathelyen, mely a városban 1970 óta megrendezett textilbiennálékat és triennálékat eleveníti fel.

A járvány és a szél sem tudta eltántorítani az érdeklődőket, akik a szeles, havazásba hajló estén ellátogattak a Szombathelyi Képtárba, hogy a Szombathelyi Textilbiennálék és Textiltriennálék 50 éve fal- és tértextilekben elbeszélve című kiállítást megnyitóján részt vegyenek.

Dr. Vig Károly, a Savaria Múzeum igazgatóhelyettese köszöntőjében elmondta, ha az emberek meghallják azt a szót, hogy textilművészet, elsősorban Szombathely jut az eszükbe. 1970-ben valóban egy teljesen új látásmódot megvalósító művészet talált otthonra városunkban. Az elődök kitartó munkájának köszönhetően a textilművészet mind a mai napig virágzik és szárnyal Szombathelyen. Az 50 év alatt nagyon sok változás történt a kultúra területén (is), és ez a változás most is zajlik, ám az 50 év alatt létrejött alkotásokat és értékeket senki sem tudja elvenni tőlünk. A textilgyűjtemény egy olyan kincs, mellyel más városok nem vetélkedhetnek, és méltán lehetünk büszkék rá. A kiállítás a jövő tekintetében is erőt, reményt ad.

Horváth Soma alpolgármester arról beszélt, hogy városunk mindig arról volt híres, hogy a művészeteket szeretettel fogadta, ami kiemelkedően igaz a textilművészetre. Az 50 éves jubileum 2020-ra esett a naptárban, de a képtár felújítása és a járvány miatt csak most, 2022 év elején kerülhetett sor a megünneplésére. Az alpolgármester kihangsúlyozta, ő is büszke arra, hogy városunk ilyen nemzetközileg is magas színvonalú seregszemléknek adhat otthont, és mindent elkövet annak érdekében, hogy a további 50 évben is létrejöhessenek ilyen alkalmak.

A kiállítást Cebula Anna, a képtár igazgatója nyitotta meg. Annak ellenére, hogy a textilművészek többsége a fővárosban vagy más településen lakik, az ország meghatározó textilművészeti eseményei mégis Szombathelyen történnek. A textilművészet két ágát különböztetjük meg egymástól: az egyik a falikárpit, mely lakberendezési célokat szolgál, a másik az öltözködési textil. A falikárpit egy gyűjtőnév, mely magában foglalja a hímzett, szövött, festett textilt. A ruhatextil anyagát, színét, szabását, minőségét a 18. század végéig szigorú szabályok határozták meg az elkülönülő társadalmi rétegek, osztályok szerint. A falikárpit korábbi vallási vagy világi és egyéb reprezentációs szerepe után a 18. századtól kezdve elsősorban a díszítés célját szolgálta. A 20. században a szecesszió alatt élte fénykorát a textilművészet, melynek jeles képviselője és megújítója Ferenczy Noémi volt. A kortárs magyar textil a hatvanas évek végén jelent meg. Erre az időszakra tehető a képzőművészet megújulása, mely szakított a hagyományokkal, és új utakat keresett. Különböző művészeti csoportosulások jöttek létre, melynek tagjai örömmel vetették bele magukat a kísérletezésbe.

Az első textilbiennáléra 1970-ben a Savaria Múzeumban került sor, majd 1988-ban az újonnan megépült képtárban. A képtár a kezdetek óta gyűjti a textilművészeti alkotásokat, és létrehozta az ország egyetlen tudatosan kialakított és egyben legnagyobb textilgyűjteményét.  Az elmúlt 50 év alatt a szombathelyi kiállításokon résztvevő művészek száma meghaladja a 2000-et, 52 országból küldték el alkotásaikat a különböző eseményekre.

A mostani kiállítás több, mint 1100 négyzetméteren, közel 150 művet mutat be, közöttük olyan ikonikus alkotásokat, mint Droppa Judit „Feszültség" című munkája, Péreli Zsuzsa „Amnézia" című gobelinje, Attalai Gábor „20 szalag" tértextilje, vagy Gecser Lujza velemi textilkísérletei.

Az 50 évet átölelő tárlat három fő egységből áll: az első a magyar avantgárd fal- és tértextil, mely az 1970-1985 éveket öleli át és az ún. aranykorszakot mutatja be, a második egység a Velemi Alkotóműhelyben készült kísérleti textilekkel foglalkozik, amelyek megszületése az 1975 és 1983 közötti évekre tehető, a harmadik pedig az újtextilesség hatására készült alkotások, melyek az ezredforduló és a XXI. század első évtizedeinek produktumait tárja elénk.

A látogatók egyedülálló kiállítást tekinthetnek meg, hiszen Magyarországon még nem került sor hasonló - az újjászületett textilművészet 50 évét bemutató - átfogó tárlat megrendezésére.

A kiállítás a szó szoros értelmében elvarázsolja a látogatókat, az alkotások szinte beszippantak, egyszerre jelenik meg a múlt és a jelen. Színeikkel, formáikkal, anyagaikkal sajátos világot tárnak elénk, elgondolkodásra késztetnek, ugyanakkor kihoznak a hétköznapok taposómalmából. A textilek némelyike játékosságot tükröz, mások komolyságot, felfedezhetjük bennük a kísérletezőkedvet, a nyitottságot az újdonság iránt.

A tárlat május 29-ig tekinthető meg.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás