New York, New York - Beleharaptunk a Nagy Almába
Képgaléria megtekintése2010.04.23. - 01:20 | Zábráczki Anita
2009 nyarán egy nemzetközi cég kapcsán, mely diákokat közvetít amerikai gyermektáborokba, belekóstolhattunk a Nagy Almába. Elégedetten mondhatom: nagyon sokféle ízből áll, s ha egyszer valaki beleharap, akkor egyre inkább megkívánja, és többet akar belőle. Rövid úti beszámolónk során most tehát New York legizgalmasabb helyeit hoztuk el Olvasóinknak.
/Cecil Beaton/
De miért is mondják New Yorkra, hogy Big Apple?
New York City a New York-i öböl számos szigetén fekszik, ott ahol a Hudson folyó az Atlanti-óceánba ömlik. A város öt kerületből áll: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens és Staten Island, területük összesen 787 négyzetkilométer. A Big Apple elnevezésről több feltételezés született, de a legelfogadottabb Edward S. Martin 1909-ben kiadott A vándor New Yorkban című kötetében jelent meg, melyben a szerző egy metaforában nevezte a várost Big Apple-nek, vagyis Nagy Almának. A lényege, hogy a fának New York a gyümölcse, ahol az emberek megélhetésre és boldogságra találhatnak.
A szabadság szimbóluma
A legtöbb turista Manhattanből a 20 perces Staten Island-i hajóutat választja, amellyel csodálatos kilátás nyílik a Szabadság-szoborra. Hivatalosan New Jersey állam vizein van, de New York városnak ítélték át. 13 méteres hosszú jobb karjában fáklyát tart, bal kezében törvénykönyvet, rajta ez áll: 1776. július 4. A toronymagas szobor, melyet Franciaország ajándékozott az Egyesült Államoknak 1886-ban, világszerte a szabadság szimbólumává vált. Tervezője Eiffel, kinek a nevéhez kötődik a párizsi Eiffel-torony is.
A korona hét sugara a hét tengert és a hét kontinenst jelképezi. A földtől számítva a fáklyáig 93 méter magas és 354 izzasztó lépcső vezet a koronáig. 2001. szeptember 11-e óta azonban csak a talapzat látogatható. A koronába pedig csak az aktuális elnök, ma Barack Obama mehet fel.
Brooklyn híd
Brooklyn ma az eredeti stílusáról, élénk közösségéről, etnikai és kulturális örökségeiről híres. Valaha nem csekély lokálpatrióta büszkeséggel rendelkező önálló város volt, 1898-ban azonban New Yorkhoz olvasztották. Az 1883-ban épült függőhíd, mely első volt azon hidak között, melyet acélból építettek, Manhattant és Brooklynt köti össze. A hidat számos filmben láthattuk már történettől függetlenül, például a Valentin-napban, Pókemberben, Bűbájban vagy a Godzillában.
Az acélkábelek művészien megtervezett hálóján át gyönyörködhetünk a városban, majdnem két kilométeren át. Alattunk autók dübörögnek, taxik dudálnak, mellettünk biciklivel száguldoznak...de ez cseppet sem zavaró, hiszen ez New York.
Central Park
Ha valaki hátra szeretné hagyni a városi dzsungelt, annak megnyugtató helyszín a Central Park. Mesterséges, mégis a nyugalom oázisa a maga 340 hektárnyi területével. Ki gondolná, hogy ez a városrész valaha lápos és mocsaras vidék volt? A parkot 1858-ban alakította át Olmsted és Vaux. Itt található a Strawberry Fields John Lennon emlékére, akit saját háza, a Dakota Ház előtt gyilkoltak meg. Felesége Yoko Ono még mindig ebben a házban él, az emlékhelytől egy utcányira. De a park gazdag tavakban, hidakban, szobrokban, sőt még állatkertben is. Majd három órás biciklizéssel sem lehet rajta végig érni. Sötétedéskor ajánlott elhagyni a parkot, mert vadregényes ösvényei nem szavaznak bizalmat. Ogden Nash 1947-ben a következőt mondta: „Ha a véletlen úgy hozná, s a Central Parkban esteledne rád, hagyd el a hívogató ösvényeket, és rohanj, rohanj az állatkertbe. Ilyenkor a tigris is jó rokonság, mert még mellette is nagyobb a biztonság."
Empire State Building
Az 1930-ban épített felhőkarcoló New York legmagasabb (443 méter) és leghíresebb épülete. 102 emeletes, a 86. emeleti kilátónak külső sétaterasza is van. Ez a remekmű több filmben szerepelt, többek között a King Kong-ban. A 86. emeletről lábunk alatt hever egész New York. Az ismert Lewis Hine kép is az építés egyik szünetében készült.
Flatiron Building
New York első felhőkarcolója ez a háromszög alakú épület volt, melyet az 1900-as évek elején építettek. Eredetileg Fuller Buildingnek hívták, de szokatlan háromszög alakjának köszönhetően, sokan csak Flatiron-nak, vagyis vasalónak hívták. Az épület a Broadway és a Fifth Avenue (Ötödik sugárút) által képzett háromszöget követi. Ma irodaépületként szolgál.
Times Square
Sok turista elképzelésével szemben nem kör alakú a Times Square ugyanis, az elnevezéssel ellentétben nem egy tér, hanem utcák találkozása. Gyakorlatilag egy háromszög. Számos étterem és üzlet áll nyitva éjjel is a turisták számára. Rengeteg reklám helyszíne. Nevét a híres lapról, a New York Times-ról kapta, ugyanis itt van a szerkesztőségük a West 43. utcában.
Mindez csupán csak egy kis ízelítő a teljesség igénye nélkül, melyet ez az elbűvölő város magában rejt. New York nem az a város, melyet elég képekről „ismerni", hanem át kell élni. Hiszen New York csodálatos, hatalmas és ámulatba ejtő. Egy ízletes és ugyanakkor mérgezett alma.
S hogy mivel mérgezett? A vággyal, hogy visszatérjünk...
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás