Az alkotás a szabadságot jelenti – Török Enikő művei a Bercsényi Miklós Általános Iskolában
2022.04.08. - 07:00 | Rozán Eszter

Török Enikő képzőművész alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők a Bercsényi Miklós Általános Iskolában. Az alkotóval az iskola aulájában beszélgettünk.
Induljunk el a kezdetektől. A gyerekek többsége szeret rajzolni, szívesen örökítik meg életük kisebb-nagyobb eseményeit, az őket körülvevő dolgokat. Te is ilyen gyerek voltál? Hány éves korodban kezdtél el festéssel foglalkozni?
Én is azok közé a gyerekek közé tartoztam, akik élvezték a rajzolást. Általános iskolás koromban a rajz a kedvenc tantárgyaim egyike volt. Később is vonzott a képzőművészet, kézművesség, ezért tanultam porcelánfestést Herenden. Az üveg-, vászonfestés és akvarell titkait viszont már saját magamtól sajátítottam el, nem részesültem ilyen jellegű képzésben. Kísérletező kedvű vagyok, szeretek szembenézni az új kihívásokkal. Az alkotás folyamata során meg kell ismernem az anyagot, amivel dolgozom, nemcsak a természetét, hanem az összes tulajdonságát, mintegy bensőséges kapcsolatba kerülni vele. Szeretek kipróbálni új dolgokat, technikákat. Ma már rengeteg információt találhatunk az interneten a különböző technikákról, melyek óriási segítséget jelentenek, én azonban úgy vagyok vele, hogy saját magam szeretek rájönni, hogy mi mivel illeszthető össze, illetve mi az, ami nem működik. Ha nem sikerül egy alkotás, az sem tragédia, mert abból is lehet tanulni.
Mik a kedvenc témáid?
Elsősorban a természet érdekel, a növények, a fák, a folyók, a tenger, a föld, de nyitott vagyok bármilyen téma iránt. Az egyik alkotásom például úgy született, hogy vágyakoztam a tengerhez, de nem volt rá lehetőségem, hogy elmenjek, aztán ránéztem az akváriumra, és megteremtettem a tengert műalkotás formájában, vagyis egyfajta kompenzációként, terápiaként is szolgált magam felé. A művészet ahhoz is hozzásegít, hogy álmainkat megvalósítsuk, ha nem is olyan formában, mint ahogy eredetileg szerettük volna.
A mostani kiállításod az öt elemről szól. Beszélnél egy kicsit erről?
Valóban, ez a kiállítás a távol-keleti filozófia öt eleme köré koncentrálódik, melyek a következők: tűz, víz, fa, fém, föld. A tűz vörös, a fa zöld, a víz kék, a föld sárga, a fém pedig szürke. Ezek az elemek a jin-jang egyensúlyán alapulnak, kölcsönösen kiegészítik egymást, és fontos szerepet töltenek be a hagyományos kínai orvoslásban. Az itt kiállított művek színösszeállításban, formában, hangulatban ezt az öt elemet jelenítik meg. A tárlat egyfajta környezetvédelmi célt is szolgál az újrahasznosítás jegyében. A gyerekek nagyon szeretik azt a képemet, amelyiken lakat látható kulcsokkal, de az is a kedvencük, amelyikbe aprópénzt dolgoztam bele. Szívesen megérintik, megtapintják, ami ezen a tárlaton nem tilos.
A képek mellett Döme Zsuzsa verseit olvashatjuk. Mi volt előbb, a versek vagy a képek?
Döme Zsuzsával a kaposvári kiállításon is együtt voltunk, ott is az öt elem szerepelt, volt már néhány korábbi verse, de többségét a képekhez írta, melyek a vizualitás kiegészítéséül szolgálnak.
Döme Zsuzsa: Kérdések sora - Föld
Szereted-e az erdőket,
illatát rétnek, mezőnek?
Szeretsz járni távoli tájon,
s hazavágyni mindenáron?Sóhajtasz-e égre nézve,
Veszélyben a föld termése,
egy kiadós égi áldás
maga lenne a megváltás.
Imádkozol-e titokban
a falusi templomokban?
Csodáltál-e fenyves erdőt,
mely a hegynek tetején nőtt?
Láttál-e aprócska tavat,
a nagy, magas csúcsok alatt?
Érezted-e havas tájon,
nincs ennél szebb a világon?
Miért éppen a Bercsényi iskolában nyílt ez a tárlat?
A gyerekeim annak idején ide jártak, igaz, annak már jó pár éve, de evidensnek tűnt, hogy itt is rendezzünk egy kiállítást. Legnagyobb meglepetésemre az iskolában megtaláltam egy régebbi képemet, amit még régebben ajándékoztam nekik, a földanyát ábrázolja.
Észrevettem, hogy nem adsz címet a képeidnek. Ez szándékos?
Igen, úgy gondolom, nincs szükség arra, hogy címet adjak nekik, elég az, ha önmagukért beszélnek.
Az ősi kínai filozófia beemelése a munkásságodba arra enged következtetni, hogy ezotériával is foglalkozol.
Igen, ez valóban így van. Elvégeztem egy ezoterikus gyógyító tanfolyamot, elsősorban azzal a céllal, hogy saját magamat gyógyítsam, de szívesen segítek másokon is.
Hogyan működik nálad az alkotói folyamat? Honnét jön az ihlet?
Érdekes módon annak ellenére, hogy képeket készítek, nálam a gondolatok nem képek formájában jönnek, hanem inkább sugallatként, vagy fény formájában. Van úgy, hogy elképzelek valamit, aztán amikor elkészül, rájövök, hogy így mégsem jó, akkor változtatok rajta, előfordul, hogy egy-egy alkotást többször is átalakítok, mire úgy érzem, hogy megcsináltam azt, amit szerettem volna.
Hol voltak eddig kiállításaid?
Kaposváron Döme Zsuzsa könyvbemutatójával egybekötött tárlatom nyílt, bemutatkoztam a Herényiek Házában és Jákon is. Kézműves műhelyeket vezetek, a Herényiek Házában például a díszpárnafestés rejtelmeibe vezettem be az érdeklődőket, táskát is festettünk, de a Bercsényi iskolában is tartottam foglalkozásokat. Létrehoztam egy Facebook oldalt Kreatív lélek címmel, ahol megtekinthetők a munkáim. Az alkotás számomra a szabadságot jelenti, ahol önmagam lehetek.
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1916 szavazat
Új hozzászólás