Évszázadok művészi ereje - képzőművészeti értékeink az Iseumban

Képgaléria megtekintése2023.04.29. - 00:10 | Büki László - Fotók: Büki László, Szakonyi Eszter

Évszázadok művészi ereje - képzőművészeti értékeink az Iseumban

A Magyar Géniusz Vándorkiállítás képzőművészeti értékeibe nyújtott betekintést az a rendhagyó tárlatvezetés, amivel Cebula Anna művészettörténész várta az érdeklődőket április 28-án az Iseumban.

A vidéki múzeumok reprezentatív kincseiből ezúttal a képzőművészeti alkotásokat mutatta be Cebula Anna művészettörténész a Magyar Géniusz Vándorkiállításban. Mások mellett Munkácsy Mihály, Csontváry Kosztka Tivadar és Székely Bertalan egy-egy monumentális műve is látható, de vasi vonatkozásként a Smidt Múzeum gyűjteményéből a Mányoki Ádám festette II. Rákóczi Ferenc arckép-miniatűr is a tárlatanyag része. A képet Mányoki az 1707-es, félalakos Rákóczi-festménye után másolta.


A pécsi Jannus Pannonius Múzeum gyűjteményéből származik Victor Vasarely Vega-Arl című 1968-as műve, ami a tér illúzióját vibrálóan, a geometriai, matematikai gondolkodáson és formákon alapuló szemlélet síkbeli ábrázolásával képes felkelteni. A félgömb kiemelkedő érzékelése illúzió, a művész ezt a színekkel és perspektivikus, torzult geometriai formákkal éri el.


Az egyik leginkább szemet vonzó képzőművészeti alkotás Mertz János Kislány írótáblával című festménye, ami a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum gyűjteményéből származik.

1780-ban készült, rokokó hölgyet ábrázoló festmény az Apponyi család tagjait ábrázoló hat darabból álló egészalakos portrésorozat legrejtélyesebb darabja. A művek megrendelője feltehetően Apponyi Antal György (1751-1817) nagybirtokos, arisztokrata, kora egyik legműveltebb főura, aki a képek megfestésének évében nyerte el Tolna megye főispáni tisztjét. Saját és felesége portréja mellet édesapja, édesanyja és húga képét is elkészíttette. A hatodik festményen ábrázolt kislány személyét még nem sikerült azonosítani.


A kislány is, mint a többi hölgy, ún. Watteau-ráncos francia szabású díszruhát visel, aminek jellemzője a ruha hátával egybevarrt, hajtásokból kialakított, köpenyszerű uszály, ami királynői tartást kölcsönzött viselőjének. A fiatal leány szépségét jól kiemeli a mélykék színű selyemruha. A kép jobb oldalán rokokó asztalkát, rajta rózsabimbókat és egy írótáblát láthatunk. A kislány a bal kezében egy rózsabimbót tart, míg a jobb kezével a tábla rejtélyes számsorára mutat. /Szöveg forrása: wmmm.hu/

A Magyar Géniusz Vándorkiállítás záróeseményén, április 29-én kurátori tárlatvezetéssel és zenés irodalmi borkóstolóval teszik még teljesebbé a látogatók kulturális élményeit.

2023. április 29. (szombat) 17.00-20.00

MAGYAR GÉNIUSZ / Finisszázs
 
17.00 Kurátori tárlatvezetés Csapláros Andrea ókortörténésszel
 
Belépőjegy: 2.000 Ft/fő
 
18.00 Egy kóstolónyi Kosztolányi - zenés irodalmi borkóstoló a VinoSofia és a Borháló közreműködésével

Milyen egy borkóstoló VinoSofia módra?
A résztvevő ráérősen ízlelheti a bort, amíg egy-egy irodalmi mű és zene teszi számára teljesebbé az élményt, melyek mind az alkalomhoz lettek összeválogatva, mégpedig úgy, hogy az egyes tételek karakteréhez illjenek. A rendhagyó Kosztolányi-esten az író alteregójával, Esti Kornéllal keveredhetünk nem mindennapi kalandokba.

Az est fellépői:

  • Egger Géza színművész
  • Oravecz Péter gitárművész

Az est borai:

Babarczi Buborczi 2021
Mészáros Pál Kadarka Fehér 2021
Balla Vividus Cuvée 2020
Vylyan Ördögszántotta 2017
A rendezvény után a borokból vásárolni is lehet.
 
Belépőjegy a borkóstolóra: 6.000 Ft/fő
A borkóstolóra megváltott jegy a kiállítás megtekintésére is érvényes.


Kapcsolódó írásaink:

Évszázadok története, történelmünk emlékei - Rendhagyó tárlatvezetés a Magyar Géniusz Vándorkiállításban

2023.04.24. - 13:45 | Büki László

Évszázadok története, történelmünk emlékei - Rendhagyó tárlatvezetés a Magyar Géniusz Vándorkiállításban

Rendhagyó tárlatvezetésre került sor április 21-én a Magyar Géniusz Vándorkiállításban. A tárlatanyagban a Kárpát-medence történelmi emlékeit mutatta be Csiki István történész.

 

 


Évezredek élete - A Kárpát-medence régészeti öröksége az Iseumban

2023.04.17. - 00:15 | vaskarika.hu - Fotók: Varga András

Évezredek élete - A Kárpát-medence régészeti öröksége az Iseumban

Rendhagyó tárlatvezetés járta körül április 14-én a Kárpát-medence régészeti örökségét a Magyar Géniusz Vándorkiállításban Sosztarits Ottó régész vezetésével. Ezt követően árny-fantázia sziluett játék és homokanimáció várta a családokat a Mesebolt Bábszínház művészeivel, Lukács Gáborral és Kolozsi Angélával. Zenélt Kiss Dávid és Pőcze Gyöngyi.

 


Nyakék pénzből, tokaji aszú, ami a Titanic borlistáján is szerepelt - A Kárpát-medence néprajzi kincseit mutatták be a Magyar Géniusz Vándorkiállításon

2023.04.09. - 17:00 | Büki László

Nyakék pénzből, tokaji aszú, ami a Titanic borlistáján is szerepelt - A Kárpát-medence néprajzi kincseit mutatták be a Magyar Géniusz Vándorkiállításon

Rendhagyó tárlatvezetésre került sor április 6-án a Magyar Géniusz Vándorkiállításban. A tárlatanyagban a Kárpát-medence néprajzi kincseit mutatta be Kmellár Viktória néprajzos muzeológus.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás