Olasz túrák az Eugénia-hegységben - Arquá Petrarca és Monselice
Képgaléria megtekintése2024.03.27. - 11:00 | Kereszty Gábor
Az itáliai Este városából csavargunk egyet a környéken, az Eugénia-hegységben. A Padovától délre elterülő terület egyre népszerűbb a turisták körében, kifejezetten fejlődik a kerékpáros turizmusa. A táj gyönyörűsége mellett építészetileg és történelmileg is ad felfedeznivalót.
Mozgalmas élete során lakott Bolognában, Montpellierben, Rómában, Velencében, Milánóban, Nápolyban, Veronában, Padovában, Mantovában, de megfordult Prágában és Párizsban is. Bolognában és Montpellierben jogot tanult az ottani egyetemeken.
1369-től haláláig Arquá falucskában élt. Lánya és unokái viselték itt gondját. A költő Homéroszt fordított, Boccaccio-novellákat olvasgatott.
A hetvenedik születésnapja előtt, 1374. július 19-én érte a halál íróasztalánál, fejét egy Vergilius-kötetre hajtva. Végrendeletében Boccaccióra is hagyott jelentősebb összeget, hogy az író bundát vegyen rajta.
Teste a St. Maria Assunta (Mária Mennybemenetele) templom mellett nyugszik. A templomtér közepén áll koporsója, amely halála után 6 évvel veronai vörösmárványból készült. A templomban a veneto-bizánci iskola freskói, pl. Palma il Giovane műve láthatók.
Petrarca földi maradványait nemcsak egy 1873-as vizsgálat bolygatta meg, hanem a II. világháborús bombázások miatt kihantolt csontjait a velencei Dózse palota egyik földalatti rejtekhelyére vitték, s csak a háború után, 1946-ban helyezték ismét nyugalomra Arqua Petrarcaban. A DNS-vizsgálatok is problémákat jeleztek a feltárt sírban talált csontok kapcsán: már akkor felmerült, hogy két személy földi maradványai keveredtek össze. Miközben a test maradványai valószínűleg a híres olasz költőé lehetnek, erre utal a csontfelépítés is, addig mások hamvai is a sírba kerülhettek, valószínűleg még a 17. században.
Arcuát elhagyva csodás tájakon érünk Monselicébe. A város alapítását a trójai hős, Opsicellának nevéhez kötik, az bizonyos, hogy már a bronzkorban lakott volt.
A város látványosságai - az erőd, a csatorna ( Canale Bisatto ) és hídja, a Chiesa del Carmine templom - egy egész napos sétát is megérnének. Mi a város főteréről ( Piazza Mazzini ) indulunk, a Torre Civica torony és a Palazzo del Monte di Peta elől. Ez a kiindulópontja a Via del Santuario sétánynak. Itt áll Monselice vára, a Castello Cini, benne Európa egyik legnagyobb középkori fegyvergyűjteményével. A sétaútról panoráma nyílik a városra, így az új székesegyházra is.
Következő állomásunk a Santa Giustina dóm, azaz Duomo Veccio - román-gótikus épület a 12. századból. Mögötte a Római Kapu ( Porta Romana ), buta arcú kőoroszlánjaival. A hét templom zarándokút ( Santuario delle Sette Chiese ) mentén haladunk, hiszen 1606 óta V. Pál pápa bullája alapján ezzel teljes bűnbocsánatot nyerünk.
Az út végén áll a Villa Duodo, belülről nem megtekinthető. A mellette álló kis kápolnában Valentin napján rendeznek szertartást, megvédendő a gyermekeket az epilepsziától.
A tér túloldalán indul az út a felső várhoz - itt a nyitva tartást jobb előre megnézni. A visszaút immár lefelé haladva teljes képet mutat a környező tájról és a városról.
Sorozatunk írásai:
Egy pogány templom helyére építették - Az Este-i Santa Tecla Székesegyház
2024.03.17. - 14:00 | Kereszty Gábor
Legutóbb Este városában tettünk egy sétát, élvezve a hamisítatlan olasz hangulatokat. Most a város impozáns katedrálisába lépünk be, lenyűgözve a tértől, távlatoktól és műalkotásoktól.
Egy tündérszép városka az Eugénia-hegység lábánál: Este
2024.03.10. - 13:00 | Kereszty Gábor
Olaszországban kirándulunk, ahol Padovától alig 30 kilométerrel délre valódi kis ékszerdobozra akadunk. A városka - Este - története végigkíséri az olasz történelmet. Nappal is.
Új hozzászólás