A Szent Korona nyomában Kőszegen és Velemben (visszatekintő)

Képgaléria megtekintése2024.04.05. - 01:00 | Csiki István - Fotók: Kőszegi Polgári Kaszinó, Czagány Tünde

A Szent Korona nyomában Kőszegen és Velemben (visszatekintő)

A Kőszegi Polgári Kaszinó vezetésével 2024. március 22-24 között arra emlékeztek, hogy a második világháború utolsó hónapjaiban, 1944 decemberétől 1945. március végéig Kőszegen és Velemben őrizték a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket. Végül 33 éves nyugati (németországi és amerikai) távolléte előtt Kőszegen „lépte át” a magyar államhatárt a felségjelvényeket őrző láda március 28-án éjjel. Az idei a harmadik ilyen program volt a Kaszinó szervezésében, de ezúttal mind időben, mind térben kibővítették a korábbi megemlékezéseket.

HIRDETÉS

Az egész hétvégés programsorozat első napján Kőszegen, az Árpád-házi Szent Margit Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégiumban zajlottak a programok egész nap, hiszen 1944. december elejétől végéig minden valószínűség szerint az egykori domonkos zárdában őrizték titokban a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket.

Reggel 9-től az óvodások, majd ezt követően délelőtt és kora délután az iskolások (alsósok, felsősök, végül a gimnazisták) ismerkedhettek meg az idén 560 éves koronaőrséggel a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete jóvoltából, akik meséltek a szervezet múltjáról, bemutatták fegyvereiket, díszegyenruhájukat és a koronázási jelvények másolatát.

Mindeközben az iskola udvarán a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezred, Koronaőrség tartott statikus bemutatót és ismertették meg a diákokat napjaink hivatásos koronaőrjeinek feladataival. Délután 14 órától 16 óráig pedig nyitva volt a kapu bárkinek, aki szeretett volna megismerkedni a honvéd koronaőrök felszereléseivel és küldetésével.


18 órától a díszteremben került sor Pálffy Géza: A Szent Korona magyarországi kalandjai című könyvének bemutatójára, valamint a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában hamarosan megjelenő, az Aranyvonat és a Szent Jobb országjárását bemutató könyv beharangozójára.

A rendezvény második, szombati napján a programok zöme Velem községben zajlott, a Stirling-villában (hiszen 1944. december végén Kőszegről ebbe a kis faluba kerültek a koronázási jelvények), ahol már délelőtt 10 órakor történelmi emlékülés kezdődött a koronaőrség alapításának 560. évfordulója kapcsán - a megjelenteket köszöntötte Kern István Velem község önkormányzata; Csiki István, a Kőszegi Polgári Kaszinó, valamint dr. Balázsy Péter, a Kőszeghegyaljáért Egyesület nevében. Az emlékülésen olyan kiváló előadókat hallhatott a közönség, mint dr. Pálffy Géza történész (a Szent Korona magyarországi kalandjai); a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesülete képviseletében Csordás Imre és Nagy István László (560 éves a koronaőrség), Kiss Csaba történelemtanár (a második világháború végi kőszegi eseményekről); valamint Kerek István százados (a Honvéd Koronaőrség 2011-es újralapításáról és a Koronaőrség mai feladatairól). Ezt követte egy izgalmas kerekasztal beszélgetés Szőnyi Kinga, a Magyar Asszonyok Érdekszövetségének elnöke moderálásával, aki id. és ifj. Kern Istvánnal; Horváth Miklóssal; Kolláth Ferenccel és Járfás Lászlóval beszélgetett.


Délután a Hajnalcsillag Néptáncegyüttes szórakoztatta a közönséget, végül a velemi eseményeket megemlékezés és koszorúzás zárta a Stirling-villa udvarán lévő őrzőhelynél, ahol Kern István helytörténész, önkormányzati képviselő mondott beszédet a hagyományőrző koronaőrök díszőrsége mellett.

A szombati nap zárásaként este 18 órakor ünnepi szentmisére került sor a Kőszegi Jézus Szíve Plébániatemplomban, melyet Berta Tibor tábori püspök celebrált. A virágvasárnapi előesti mise keretében - a koronázási jelvények másolatainak jelenlétében - megáldották a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesületének csapatzászlaját.

Az esemény zárónapján (március 24-én) visszatértünk Kőszegre (ahogy a Szent Korona is visszatért Velemből Kőszegre 1945. március 18-án), ahol délelőtt 10 és délután 14 órakor is helytörténeti séta indult a Mátyás szobortól, mely során Csiki István történész vezetésével végigjárták azokat a helyszíneket, melyek érintettek voltak a Szent Korona második világháború végi Kőszegen tartózkodásában. A séta végállomása a koronaőrző bunker volt, ahol kisebb csoportokban vezetést is tartottak az érdeklődőknek: Csiki István a történelmi háttérről, míg Schlögl Krisztián a bunker szerkezetéről, statikájáról és a 2010 utáni felújításokról beszélt. Közben a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesületének tagjai - díszegyenruhában - őrséget álltak az őrzőteremben, ahol a koronaláda hiteles másolatában elhelyezték a koronázási jelvények másolatát. Egyébként szombaton és vasárnap, 10 és 18 óra között folyamatosan nyitva volt a bunker az érdeklődők számára, mely máskor nem látogatható.


16:30-kor kezdődött itt az ünnepi megemlékezés, táblaavatás és koszorúzás. Ennek során a Kőszegi Polgári Kaszinó elnöke, Csiki István mondott köszönetet mindazoknak a személyeknek és szervezeteknek, akik önkéntesen, az ügy iránti elkötelezettségből és a Szent Korona iránti tiszteletből fakadóan segítették a programsorozat megvalósulását. Ezt követően Kőszeg Város polgármestere, Básthy Béla köszöntötte a megjelenteket, aki hangsúlyozta: a Szent Korona kőszegi tartózkodása nem ünnep és diadalmenet volt, hanem rendkívüli történések hozták kapcsolatba Kőszeggel 1944-1945-ben és 560 évvel ezelőtt is.

A beszédeket követően táblaavatásra került sor, mely az idén 560 éves koronaőrségnek, valamint a 80 évvel ezelőtt, a Szent Korona menekítésében résztvevő koronaőröknek állít emléket - a táblát Kirner Antal Zoltán plébános áldotta meg.

A bunkernél az ünnepség koszorúzással zárult a Magyar Honvédség vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Testőrezred, Koronaőrség közreműködésével.

Az egész hétvégés rendezvénysorozat az Árpád-házi Szent Margit Iskola dísztermében zárult egy filmvetítéssel és beszélgetéssel. Levetítették „A Szent Korona pokoljárása" című dokumentumfilmet (melyben megszólal két koronaőr, akik a második világháború végi eseményeket mesélik el), majd két egykori koronaőr fiai, Járfás László és ifj. Kolláth Ferenc meséltek érdekes családi történeteket.

A szervezők ígéretet tettek, hogy a Szent Korona nyomában programsorozatot jövőre is folytatják, méghozzá több újdonsággal kiegészítve.

A háromnapos esemény fotói itt megtekinthetők

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás