Umbriai kisvárosok vonzásában: Deruta és Todi

Képgaléria megtekintése2024.05.04. - 17:30 | Kereszty Gábor

Umbriai kisvárosok vonzásában: Deruta és Todi

Olaszországban a turizmus fősodrában járva csodás helyekre, ismert, népszerű nevezetességekhez juthatunk el. Érdemes néha mégis leágazni a kisebb állomások felé, ahol kevesebb német, holland vagy japán szót lehet hallani. Umbria a maga meghitt kisvárosaival valódi gyöngyszemeket rejt! Most Derutába és Todiba, a történelem során sokat rivalizáló két városba indulunk.

HIRDETÉS
Itáliában járva joggal lehet az az érzetünk, hogy az egykor itt élők, ha megláttak egy dombot, felmentek, alapítottak egy várost és körbevették falakkal. Ha száznál többen voltak, akkor legalább három templomot is építettek. Valószínűleg ez némi egyszerűsítés, ám sok igazságot is tartalmaz. Deruta is egy dombtetőn álló umbriai város, mázas, kézzel festett kerámiáiról híres.

A stílus rendkívül egyedi, bárhol is utánoznák - Umbriában máshol is, és Toszkánában is vannak kerámiagyártási központok - a legkarakteresebb stílust mégis Derutában láthatjuk. A helyi agyag rendkívül jó a kerámiák készítéséhez.

A majolika gyártása a kora középkorban kezdődött, jellegzetes helyi stílusokkal, mint például a szép hölgyek stilizált portréival ellátott „Bella Donna" tányérok. Állítólag a fűtőanyaghiány ösztönözte az alacsony égési hőmérsékletet, amit kompenzáltak a fémes fényű, arany és rubinvörös mázakkal. A 16. századtól az úgynevezett „Rafaellesque-ware"-t készítették, finom arabeszkekkel és groteszkekkel díszítettek a ragyogó fehér alapon. A név Raffaelre (Raffaello Sanzio) utal, aki sárkányokat és mitikus állatokat ábrázoló szimbolikus dekorációkkal díszítette freskóinak szegélyét.


A városnak már a 13. században saját oklevele volt, a 11. század óta a szomszédos Perugia fennhatósága alatt állt.

Erődítményei a 12. századból valók, a későbbi, 15. századi újrafalazás már kisebb kört igényelt, mert a pestis pusztítása olyan heves volt, hogy így is be tudta fogadni a lecsökkent lakosságot.

A mai utcákon haladva az itteni városokra jellemző szökőkút mellett érdemes megnézni a barokk jegyeket hordozó Szent Ferenc templomot és a városfalról tárulkozó gyönyörű panorámát is. Kihagyhatatlan a kerámiamúzeum, ahol szó szerint valamennyi tárgy ott van, amit a környéken cserépből alkottak az Etruszk korszaktól napjainkig. Az utcákon szinte minden kerámiából készült. Az utcanévtáblák, a házszámok, a szentképek, de még a városi padok és a kávéházak asztallapjai is. A porták közt számtalan műhelyt találunk, melyek boltok is egyben. A választék, a minták, a színek és a portékák megszámlálhatatlanok. Számolnunk akkor érdemes, ha betérünk valamelyikbe és elragad a vásárlás.


Utunkat Todi városába folytatjuk. A középkori városka tökéletes példája azoknak az emberi léptékű reneszánsz városoknak, ahol minden utcasarkon jellegzetes, hangulatos látvány kápráztatja el a látogatókat. Todi történelme évezredeken ível át, eredete egészen az etruszk korig nyúlik vissza. A rómaiak alatt virágzott és a középkorban érte el fénykorát. Todi történelmi központja a múltról tanúskodik, jól megőrzött épületeivel, kanyargós utcáival és lenyűgöző tereivel.

A dombra épült város alatti parkolóból egy meredek sikló kabinjaiban juthatunk fel a városba. A szintkülönbség leküzdését egyébként számos olasz városban megoldják a látogatóknak, Perugiában és Assisiben például ingyenes mozgólépcsőkkel.

Todi egy mesekönyvszerű település, ahonnan a Tiberis-völgy csodálatos vidékére nyílik kilátás. A szűk utcák és lépcsők felől tárulnak ki a terek látványai. Az umber törzsek által betelepített, az etruszkok által fejlesztett, majd a rómaiak által uralt Todi reneszánsz és barokk hatásokkal is fűszerezett.

A Chiesa di San Fortunato előtt elhaladva indulunk a városközpontba. Todi szíve a Piazza del Popolo, Olaszország egyik legfestőibb tere, középkori paloták és a lenyűgöző Santa Maria Annunziata katedrális szegélyezik. Utóbbi 12. századi remekművet mindenképpen meg kell látogatnunk! A Todi székesegyház főleg gótikus stílusú római katolikus katedrális. Gyönyörű homlokzatával és bonyolult belső terével valódi különlegesség. Az 1000 körül épült templom szinte teljesen elpusztult egy 1190-es tűzvészben. Az újjáépítés évszázadokig tartott, részben az 1246-os földrengés és a tető 1322-beni beomlása miatt. A katedrális csak a 14. század végére készült el, néhányszor azóta is átalakították.


Egy másik építészeti csoda a Palazzo dei Priori, amely a városházának és a Museo Civicónak ad otthont. A múzeum etruszk, római és reneszánsz műtárgyak gyűjteményével büszkélkedhet, betekintést nyújtva a régió gazdag kulturális örökségébe.

A városfalról lenézve, a falakon kívül a domboldalon látható a Santa Maria della Consolazione zarándoktemplom. Építése 1508-ban kezdődött, a reneszánsz egyik fő alkotása.

A várfal előtt Garibaldinak, az olaszok legendás szabadságharcosának szobra áll. Az alkonyat fényeiben és hangulataiban hagyjuk el a várost a siklón leereszkedve a parkoló felé.

A sorozat cikkei:

Olaszország zöld szíve: Umbria

2024.04.27. - 21:15 | Dr. Kereszty Gábor

Olaszország zöld szíve: Umbria

Az Eugénia-hegység környéke, Este, Monselice, Arca Petrarca, majd a keleti part, Ravenna után délre fordulunk: Umbriába!

 

 

 

Ravenna és környékének két lenyűgöző bazilikája közül egyik a világörökség része

2024.04.20. - 00:15 | Dr. Kereszty Gábor

Ravenna és környékének két lenyűgöző bazilikája közül egyik a világörökség része

Ravennai sétáink befejezéseként két olyan templomba lépünk be, amelyek számomra talán a legszebbek, legemlékezetesebbek.

 

 

 


Ravenna, a mozaikok városa

2024.04.13. - 02:30 | Kereszty Gábor

Ravenna, a mozaikok városa

Előző részünkben Ravenna utcáin sétáltunk, megemlítve néhány nevezetességet. A város a Római Birodalom és a bizánci Itália egyik központja volt, ennek köszönhetően számos páratlan ókeresztény és bizánci mozaikkal díszített épülettel büszkélkedhet. Sétánk során megtekintünk néhány mozaikokkal ékesített remekművet!

 

 

Ez a város háromszor volt Olaszország fővárosa, és nyolc világörökségi helyszínnek ad otthont

2024.04.02. - 13:15 | Dr. Kereszty Gábor

Ez a város háromszor volt Olaszország fővárosa, és nyolc világörökségi helyszínnek ad otthont

Sokaktól hallottam, hogy azért nem jártak még Ravennában, mert kiesik az általános turista útvonalakból. Na ne! Induljunk gyorsan, Itália egyik legrégebbi városát fedezzük fel!

 

 


Olasz túrák az Eugénia-hegységben - Arquá Petrarca és Monselice

2024.03.27. - 11:00 | Kereszty Gábor

Olasz túrák az Eugénia-hegységben - Arquá Petrarca és Monselice

Az itáliai Este városából csavargunk egyet a környéken, az Eugénia-hegységben. A Padovától délre elterülő terület egyre népszerűbb a turisták körében, kifejezetten fejlődik a kerékpáros turizmusa. A táj gyönyörűsége mellett építészetileg és történelmileg is ad felfedeznivalót.

 

 

Egy pogány templom helyére építették - Az Este-i Santa Tecla Székesegyház

2024.03.17. - 14:00 | Kereszty Gábor

Egy pogány templom helyére építették - Az Este-i Santa Tecla Székesegyház

Legutóbb Este városában tettünk egy sétát, élvezve a hamisítatlan olasz hangulatokat. Most a város impozáns katedrálisába lépünk be, lenyűgözve a tértől, távlatoktól és műalkotásoktól.

 

 


Egy tündérszép városka az Eugénia-hegység lábánál: Este

2024.03.10. - 13:00 | Kereszty Gábor

Egy tündérszép városka az Eugénia-hegység lábánál: Este

Olaszországban kirándulunk, ahol Padovától alig 30 kilométerrel délre valódi kis ékszerdobozra akadunk. A városka - Este - története végigkíséri az olasz történelmet. Nappal is.

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás