24 órás rapid trekkingtúra a Hohe Wandon
2011.07.16. - 16:30 | Bodnár Piroska

„A Klettersteig, avagy olaszul Via Ferrata jelentése vas út, olyan hegyi út, amelyen előzetesen felszerelt létrák, lépcsők, hidak és fémkábelek segítik az előrehaladást.” Nem túlságosan nehéz, látványos túra, egy izgalmas, szűk hasadékkal - trekkingtúra élménybeszámoló.
Az ausztriai Hohe Wand átlagos magassága 1000 méter, a 10 km hosszan elhúzódó hegyvonulat számos könnyebb, nehezebb klettersteig utat rejt! A két nap alatt igyekeztünk egy körutat bejárni a hegyen, a kezdőknek ajánlott Hanselsteigtől egészen a szinte függőleges falú kihívásokig.
A túrákon megtanultuk helyesen használni a klettersteig felszerelést, az akasztások technikáját, gyakoroltuk a helyes lépéseket és a csoportos közlekedést a falon. Lehetőség volt ferde vaslétrán, kitett sziklapárkányon is sétálni. Rövid, de annál változatosabb gyakorlópálya ez azoknak, akik szeretnének komolyabb falakra menni, megtanulni a klettersteig „játékszabályait", azokat biztonsággal később egyedül is alkalmazni. A túrát elsősorban amatőr, felnőtt, egészséges, átlagos fizikai képességgel rendelkező természetkedvelőknek ajánljuk!
Úticélunk a Hohe Wand csúcsán álló Sky Walk kilátó meghódítása volt. Felszereltük magunkat a hegymenetre, és Tamás túravezetőnk szavait jól megfontolva, elindultunk a negyedórányi járásra található beszállóhoz. Itt, egy mosolygós csoportkép készült, mely azt a látszatot keltheti, hogy együtt jutottunk fel a HTL-Steig-en a „csúcsra". Balról: Tamás, Piros, Pisti, Gábor, Isti, Sanyi
Csapatunk fele át is „hajlott" az E-betűs, erős fizikai és nem utolsósorban lelki feszültséget igénylő szakaszon, másik fele ellenben feladta a küzdelmet, így Tamás a túravezetőnk úgy döntött, hogy kinevezi Gábort a „HTL - szakasz" túravezetőjének, ő pedig egy másik, kevésbé technikás, de hosszabb úton vezet minket a célunkhoz.
Tehát kettészakadt a társaság. Három társunk, Pisti, Gábor és Isti, a Hohe Wand leghosszabb és legnehezebb, C és D szakaszokkal tarkított, kiépített, 300 m szintkülönbségű, 210 méteres kletter-útját járta meg. Komoly megpróbáltatásokat okozott a teljesen függőleges falon, hogy nem voltak mászást könnyítő eszközök, kapaszkodók, és a tükörsima szikla nemcsak a rutinos „vasalók" cipőkoptatása miatt csúszott, hanem az utólag nélkülözhetetlennek tűnő kesztyű hiányában megizzadt tenyerek miatt is.
Az első 80 méteren csupán a drótkötél volt a partner, alig akadtak tenyérnyi párkányok röpke pihenőkre. A kimerítő órák után mennyei volt az érkezés az ózondús levegőjű, hegytetei fűben, melyben leheveredve szinte érinteni lehet a felhőbarikat. Jól csúszott a hűsítő, csapolt söröcske is a fogadóban ránk várva...
A mi hármasunk hatalmas erdei fenyők között indult útnak. A piros jelzés eleinte enyhe, majd egyre meredekebb szakaszokon vitt a beszálló irányába. 720 m magasságtól egy meredek kletter-úton csattogtattuk karabinereinket.
Mi pedig a szállásunk helyszínét. Nem messze a parkolótól egy félkész kemping adott helyet a három, sebtében felépített sátornak. A feltámadt szélben lobogó gázégő lángja gyorsan melegítette a jól megérdemelt chilis-babot, rakott káposztát. Előkerültek a házi finomságok, melyek először „jelképes" 5 Euro-s alapáron kerültek az étlapra, majd áttértünk a barter megoldásra.
Sötétben, fejlámpás, tapogatózó mosdás a forrásban, majd a szélvédett sátor menedékébe húzódva tértünk nyugovóra. Az éjszakai esővel érkező szélviharban suhogó óriás feketefenyők hangja kusza félálombeli gondolatokat szült. Engem leginkább a „Hason, oldalt vagy háton feküdjek, hogy ha rám dől egy fa és ki kell másznom alóla?" kérdés foglalkoztatott.
Másnap hajnalban a szinte szállóigévé vált „5 Euro-s" kávé illatával ébredve megbeszéltük, hogy másnak is izgatta a fantáziáját ez az „álom-kép".
A szél nem akart szűnni, de mi nem hagytuk magunkat lebeszélni a mászás lehetőségéről. Túravezetőnk kiválasztott egy „könnyed, levezető" egyszerű, de nagyszerű kletter-utat" a közeli Dreistettenben.
Rögtönzött, széldzsekis reggelinket elfogyasztottuk a padon, majd megközelítettük a beszállót.
A Wahringer Steig, C jelzésű, 10 méteres függőleges szakasszal indul, melynek első harmada komoly izommunkát igényel. A kitett szakaszon szorosan a falhoz simulva eljutottunk az „erkélyen" lapuló túrakönyvig, ahol otthagytuk névjegyünket. Kitekintve a szűk lyukon bizony elfehéredett az arc elgyengült a kar...
Végeláthatatlannak tűnő, 12 m hosszú vaslétra lógott a semmibe, alattam 20 m-es mélység, nem volt könnyű kilépni a bizonytalanba, ráadásul egyik kezemmel mindig akasztani kellett a karabinert.
Odafönn vártam még a kihívást, de elfogyott. Mára ennyi volt. A platón elfogyasztottuk a maradék csokikat, vizet és gyönyörködtünk az elénk táruló panorámában.
Könnyed séta az autókhoz, búcsú a parkolóban és csendes utazás hazafelé. Hol van már a cseppnyi izgalom? Helyette színes foltok a testen, sajgó tenyér, izomláz és a büszkeség. Ismét tágult a komfortzónám. Köszönöm nektek hegyek! Ősszel újra látlak Benneteket... Addig is a Rábán evezek! 23-án velem tartasz?
Az Útibeszámoló rovatunk szakmai támogatója:
Programkereső
Szavazás
Ön mit szeret legjobban a szombathelyi nyárban?
42% - A Savaria Karnevált.
7% - A rengeteg fagyizási lehetőséget.
8% - A sok gondozott parkot.
14% - A nyugalmat, amit a város atmoszférája áraszt.
20% - Csak az számít, hogy igazán meleg legyen.
Összesen 1913 szavazat
Új hozzászólás