November 29-től újra műsoron Az ember tragédiája

Képgaléria megtekintése2011.11.25. - 18:45 | vaskarika.hu - Fotók: Büki László 'Harlequin'

November 29-től újra műsoron Az ember tragédiája

November 29-től - idén utoljára - újra láthatja a közönség a Weöres Sándor Színház nagy sikerű nyitóelőadását, Az ember tragédiáját. A színház ezévi nyitóelőadása olyan Tragédia előadást valósít meg, amely közel hozza e nagy ívű alkotást a videóklippeken, számítógépes játékokon felnőtt fiatalokhoz is, a XXI. század türelmetlen polgáraihoz - nem elriaszt, hanem felkelti az érdeklődést.

HIRDETÉS

"Először gördült fel - hivatalosan - a vadonatúj nagyteremben a függöny. Rögtön az első szín kettős érzéseket ébreszt. Szép, pontosan konstruált kép tárul a szemünk elé, ahogy Trokán Péter, Szabó Tibor, Szerémi Zoltán a kékbe borított színpadon állnak, és Szemenyei János himnikus zenéjével összhangban zengik Gábor, Mihály és Rafael főangyalok dicssorait. Mertz Tibor pedig cinikus, szinte dacos kisfiút idéző Lucifere nagyszerű ellenhangja az angyalok karának. Nagyszerű, hogy mindez nincs szétmozgatva, egyszerűen, puritánul áll a jelenet a színpadon. Ráadásul ehhez a képhez társul még Garas Dezső lelkeket felrázó, kimért, de kedves bölcsességet sugárzó (Úr) hangja. Csakhogy ennek a képnek lassan fel kell oszlania, hogy útjára indulhasson a konfliktus" - írtuk a premier előadásról színikritikánkban.

A premier előtt Jordán Tamást, a darab rendezőjét is meginterjúvoltuk arról, hogy vajon mitől érvényes 2011-ben is a Tragédia?

"Régen, amikor azt mondták nekem, hogy Az ember tragédiájának a főszereplője a nép, akkor ezt egy nagy hülyeségnek tartottam. Azóta eltelt egy kis idő, a Merlinben is foglalkoztunk vele, ott is előadtuk, s most mélyen vallom, hogy a főszereplő valóban a nép. Sajnos le kell vonni azt a konzekvenciát - Lucifer szövegével ellentétben -, hogy az ember nem változik. Négy és fél évezred telik el a történet szerint, és az emberi alaptulajdonságok jottányit sem változnak. Olyat, ami igazán a mának szól, többet is tudok mondani: érvényes a homousion és a homoiusion - egy „i" miatt mennek csatában. Szerintem ezt napjainkban is így éljük meg. Érvényes a londoni színben az, hogy mindenki csak törtet, és a saját javát akarja; érvényes Athénból az a tanulság, hogy nincsen demokrácia például."

Csonka Szilvit is megkérdeztük, milyen "előélete" volt a művel:

"Amikor ez kötelező olvasmány volt, nem olvastam el. Érettebb fejjel több alkalommal is nekifutottam, de nem sikerült, most viszont Dúró Győző átdolgozása egészen közel tudta hozni hozzám a darabot." 


Szombathely Megyei Jogú Város 2011. január 22-én avatta fel kőszínházát. A színházavató előadás Madách Imre egyetemes értékű műve, Az ember tragédiája volt.

A magyar drámairodalom legfontosabb műve sajnos nem érinti meg értékéhez méltón a nagyközönséget és főleg a fiatalokat. Az iskolában, mint kötelező és nehezen érthető olvasmány nem számíthat a diákok kitüntetett érdeklődésére. A Weöres Sándor Színház nyitóelőadása olyan Tragédia előadást szeretne létrehozni, amely közel hozza e nagy ívű alkotást a videóklippeken, számítógépes játékokon felnőtt fiatalokhoz is, a XXI. század türelmetlen polgáraihoz - nem elriaszt, hanem felkelti az érdeklődést.

A szövegkönyv a maga 1500 sor húzásával lehetőséget ad egy világos szerkezetű, minden ponton követhető dráma színpadra állítására. Jordán Tamás rendezésében szellemesen fonódik össze a film és a színház: a Lucifer által előrevetített jövő egy hatalmas vászonra vetítve jelenik meg Ádám előtt, ahonnan a szereplők kilépnek és visszatérnek. Az előadás a finom Madách-i humort megragadva könnyen érthetővé teszi a néhol nehezen érthető filozofikus szöveget. A színészek játéka mentes minden pátosztól, mai eszközökkel fogalmazza meg a mű alapkérdéseit.

A lendületes, sodró erejű előadásban a közönség a Weöres Sándor Színház teljes társulatát láthatja.

Fotóink a darab fotóspróbáján készültek, 2011. január 21-én.


Előadások:

  • november 29. (kedd), 15 óra
  • november 30. (szerda), 19 óra
  • december 1. (csütörtök), 15 óra
  • december 2. (péntek), 19 óra
  • december 3. (szombat), 19 óra

helyszín: nagyszínpad
jegyár
: 2.500 Ft

A főbb szerepekben:

ÁDÁM - Szabó Győző
ÉVA - Csonka Szilvia
LUCIFER - Mertz Tibor

Dramaturg: Duró Győző
Zeneszerző: Szemennyei János
Díszlet: Horgas Péter
Jelmez: Flesch Andrea
Mozgás: Gyöngyösi Tamás
Koreográfus: Bodor Johanna
A filmes betétek rendező -vágój: Horgas Ádám
Vezető operatőr: B. Marton Frigyes
Asszisztens: Szekeres Károly

Rendező: Jordán Tamás

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás