Bálozók tízparancsolata - beszélgetési tabutémák és társai - II. rész

2016.01.27. - 11:15 | Bangó Mária Mira

Bálozók tízparancsolata - beszélgetési tabutémák és társai - II. rész

A különféle rendű és rangú táncos úri-murik protokolljának ismeretével felvérteződve parádésan érezhetjük magunkat egy-egy kivételes vendéglátással kiegészülő ünnepélyes táncalkalmon, míg e tudás hiányában idegőrlő eseménnyé válhat a vigalom. Következzék tehát 10 tanács báli etikettből, avagy a báli protokoll próféciái.

HIRDETÉS

6. Illik tiszteletben tartani, hogy tánc közben nincs lekérés, és maximum két zeneszámot szokás egy partnerrel táncolni. Az uraknak illik beszélgetést kezdeményezni. A tőzsdei árfolyam zuhanásának, vagy a legutóbbi horgász-, vadász- vagy vitorlás sztori monumentális pillanatának felemlegetése nem aposztrofálható a legszerencsésebb témaválasztásként. A cél a hölgy szórakoztatása a megfelelően kellemes atmoszféra megteremtésével, amely mindkettejük előnyére válik. Egy kedves bók többnyire utat nyit a könnyed csevegés elindításához, és kellemes párbeszéd kialakuláshoz vezet. A táncparkett ördögei legyenek tekintettel partnerük tánctudására, kerüljék az olyan figurákat, amelyektől a táncpartnert úgy kiveri a víz, mintha épp a poklok poklát járná. Hölgyek, ez az a pálya, ahol az urak vezetnek, akik tiszteletadásukkal törekednek elnyerni a bizalmat, és hogy kövessük őket. A felelősség is az övék, amennyiben odaadásunk ellenére óvatlanok voltak, és hibáztak. A tánc közti szünetekben nem illik magára hagyni a hölgyeket. Legyünk tekintettel a táncparkett méretére, és a többi bálozóra. Ne keverjük össze a bowlingpályával, ahol az a nyerő, aki tarol. A tánc végén illik azt megköszönni, és helyükre kísérni a hölgyeket.

7. A protokoll egyik alapvetése még a bókok, kedveskedések méltó fogadásához is mankót nyújt, amennyiben elesettnek éreznénk magunkat ebben a kérdésben. Egyenesen arra biztat bennünket, hogy legyen annyi önbizalmunk, tartásunk, hogy elfogadjuk a kedveskedő szavakat, és meg is köszönjük azokat. Fölöslegesnek tartja az álszerénységet, és bizony visszatetszőnek minősíti úgy reagálni, mintha nem is volnának értékeink. Azt a kis hibaszázalékot pedig, amit a hamis bókok becsúszása jelent, fogadjuk el, kezeljük nagyvonalúan, és bájos, „mindent értek" mosoly kíséretében köszönjük meg!

Tipp: Értékeinket jobb már otthon, a bálra készülődés során objektíven szemügyre venni; ha erre önmagunk nem vagyunk képesek, kérjünk meg egy őszinte barátot.

8. A báli étkezésre kulináris ünnepként tekintsünk, amely a "díszétkezés" szabályait követi. A báli protokoll próféciája szerint a vacsora nem a gyomor megtöltését célozza. Ezt az elsőre talán aszketikusnak ható megközelítést azonban érdemes megfontolni, és mértékletes erényeket gyakorolni magunkon, amennyiben az estély hátralévő részében a táncparketten is babérokra vágynánk. Az étkezést - talán nem is meglepő - a hölgyek kezdik. A szétnyitott damasztszalvétát az ölünkbe kell fektetni, amit ne írjunk csupán a modorosság számlájára, gyakorlatias megközelítéssel ezt a pozitív oldalra könyvelhetjük. Ha úgynevezett "buffet-dinner" rendszerű az étkezés - az asztalok terítettek ugyan, de az ételek büféasztalon vannak -, és felállunk a következő fogásért, akkor a szalvétánkat a bal oldalunkon kell elhelyezni. A vacsoránk befejezésének hírül adása sem kíván különösebb erőfeszítést tőlünk. Az evőeszközök párhuzamos, nyéllel jobb felé egymás mellé helyezésével is jelezhetjük a figyelmes felszolgálónak, hogy az adott fogással végeztünk. Az étkezésünk befejezésének jelzését megerősíthetjük azzal, hogy szalvétánkat a bal oldalunkra tesszük, kicsit gyűrve. A vacsora ideje alatt ne sajnáljuk a „köszönöm" szót az elénk tett finomságokért a minket figyelmesen kiszolgáló pincértől.

Tipp: A vacsoraasztal tabutémái: a betegség, a pénz, a vallás, a politika, asztaltársaságunk tagjának munkájához kapcsolódó problémánk, hiszen ő is szórakozni, kikapcsolódni érkezett.



9. Cigarettát, ételt, italt nem illik a táncparkettre vinni. Mióta a cigaretta tekintetében a jogszabályok frigyre léptek az etikett normáival, ez a kérdés már nem kérdés többé. Az étel és ital „táncparkettre vinni, vagy nem vinni" dilemmája sem valódi kérdés, hiszen józan paraszti ésszel abszolválható. Viszont remek alkalom arra, hogy a második pontban megpendített fejfájástípusok (nevezetesen: esemény előtt és esemény utáni) leírását folytassuk. Az esemény utáni fejfájás veszélyeztetettjei többnyire az erősebb nem képviselői (a kijelentés nem általánosítható, az urak jogosan tiltakozhatnának, hogy vannak kivételek az érem női és férfi oldalán is). A kulturált italfogyasztásnak is vannak ajánlott szabályai, amit érdemes követni. A Másnaposok című film képkockái bizonyára sokunknak csal mosolyt az arcára, de nem tornyosulnak olyan pletykafelhők a filmvilág egén, hogy a második rész után a harmadik epizódhoz keresnek ötleteket, vagy egyenesen főszereplőket. Így a filmszakadás állapotának előidézése továbbra sem kecsegtet világhírnévvel és mérhetetlen vagyoni gyarapodással. Marad hát Arisztotelész ízleléssel kapcsolatos erénye, és a sárga köves út, hogy ugyan nem Smaragdvárosba, de hazajussanak, akár gardedám nélkül is.

10. Napjainkban a báli rendezvények már nemcsak a mulatozásról, evés-ivásról szólnak, hanem különböző célokat, akár a legnemesebbeket is szolgálnak. Eleme is több, mint „csupán" a kulináris élvezetek és a táncok ünnepi násza. Számos része van még, amelyet nem árt ismerni és nem utolsósorban tisztelni. A menüsoron és a színvonalas élőzenén kívül nyitótánc, tombola, neves közéleti személyiség(ek) védnöksége, báli műsor, de egyéb, a bál jellegéhez kötődő izgalmas, érdekes programok is sorakozhatnak, hogy minél tökéletesebb élményben legyen részünk. A bálszervezők eme - a szórakoztatásunkra törekvő - figyelmességét viszonozzuk azzal, hogy a nagy gonddal, igénnyel összeállított programjaikon figyelünk. Ha az adott programelem nem esik érdeklődésünk fókuszába, akkor se vágtázzunk át a műsorblokk közepén, mert az finoman megfogalmazva is udvariatlanság, tiszteletlenség részünkről. Várjuk meg a megfelelő időpontot, és feltűnés nélkül távozzunk a beszélgetésre vagy cigarettázásra kijelölt helyre. A távozásunk időpontjának meghatározására csak annyit tudnánk nyújtani útravalóul, hogy túl korán, éjfél előtt nem ildomos távozni.

A cikk első része itt olvasható:

Bálozók tízparancsolata - Dresszkód, táncrend és társai

2016.01.26. - 14:20 | Bangó Mária Mira

Bálozók tízparancsolata - Dresszkód, táncrend és társai

Az évindító időszak szürkébe hajló hétköznapjait eztán hétvégenként bőgőtemetésig - azaz egészen hamvazószerdáig - báli mulatságok zajos forgataga színesíti. A tél temetésének, a tavaszvárásnak, a bőségnek, az örömnek, a jövőbe vetett hitünknek ünneplésére megannyi táncos rendezvénnyel adózunk a gazdag báli szezonban. A különféle rendű és rangú táncos úri-murik protokolljának ismeretével felvérteződve parádésan érezhetjük magunkat egy-egy ilyen kivételes vendéglátással kiegészülő ünnepélyes táncalkalmon, míg e tudás hiányában idegőrlő eseménnyé válhat a vigalom. Következzék tehát 10 tanács báli etikettből, avagy a báli protokoll próféciái.

Új hozzászólás