Fekete-Fehér plusz egy szín - grafikai tárlatnyitó a K17 Galériában

Képgaléria megtekintése2009.03.18. - 17:30 | Egyed Betti - Fotók: Büki László 'Harlequin'

Fekete-Fehér plusz egy szín - grafikai tárlatnyitó a K17 Galériában

Fekete és fehér. Az örök ellentét színei. A K17 galéria alkotói azonban megmutatták, milyen, amikor egy pillanatra a kettőből egy lesz, és az ellentéteken felülkerekedik a harmónia. S ha plusz egy színt adunk hozzájuk - egy másik helyszínen -, akkor azt kapjuk, ami a valóság. Akárcsak a színek, az élet sem lehet egyszerűen fekete, vagy fehér. A K17 Galéria március 17-én nyitotta meg FEKETE-FEHÉR című kiállítását a Kossuth Lajos utcában, amelyhez + 1 SZÍNként, - helyszínként, színtérként - kapcsolódott a Weöres Sándor Színház is.

A K17 galériában kedden nyílt Fekete-Fehér kiállításra mindenki magát hozta el. Ahány személyiség, annyi féle alkotás, annyiféle megközelítésmódja a témának. Abban azonban közösek, hogy a címben szereplő két színt megpróbálják magukba olvasztani.

Ötlet-kavalkád

Az ötletek tárházának is hívhatnánk a most nyílt kiállítást, hisz nem találunk két egyforma eljárási módot. Bodorkós András például egy régi fehér-fekete fényképet hozott magával, melyen még ő látható kisgyermekként. A fotóból azonban kép lett, egyrészt a piros ceruzával belefirkált vonalak által, másrészt a nagy keretbe való helyezéstől. Oroszy Csaba kiállításra bocsátotta „munkaruháját", melyen, ha nagyon akarjuk meg is találjuk a fehér és fekete festéknyomokat. A falra akasztott öltözetet azonban más megvilágításba tereli a mellé biggyesztett cím, miszerint „Megfeszítettek I" T.Takács Tibor hozott egy tiszta fehér alkotást, csak éppen az anyaghasználattal tette színessé. A gipsz kereten belül különféle anyagok, és eljárási módok sorakoznak fel. Veres Éva ötvösművész a tőle megszokott formákat, illetve anyagot fehér és fekete szőrmedíszítéssel dobta fel, még ünnepibbé és elegánsabbá varázsolva őket. Bartek Péter a fehér és fekete kombinációját pedig fa alapra festett, gótikus és reneszánsz képekben látta megvalósíthatónak. Továbbá ugyancsak ez köszön vissza rajzán is, mely fehér alapon fekete ceruzával készült. Stekovics Gáspár mindkét hozott munkájában az aranyos-barnás szín teszi dominánssá a feketét, illetve a fehéret. Ugyancsak az ötletesség példája az a négy darabból álló, de mégis egy kép, melynek elemei felcserélhetők egymással. A két szélső darab „szőnyegrojtokkal" díszített, mely úgy készült, hogy a tábla mozgatása során a még friss festék lefolyt. Míg Stekovics Gábor e munkájára a játékosság jellemző, addig a másik már egy komoly alkotófolyamat végterméke, a különböző színek egymásra rakásával, és lecsiszolásával készült.


Tér-kavalkád

A megnyitó plusz egy színtereként kapcsolódott be a Weöres Sándor Színház, melynek aulájában ugyanezen alkotók munkái láthatók. Főként grafikus alkotásokról van szó, elkészítőik ismertetőjegyeit magukon viselvén. Jordán Tamás rövid megnyitó beszédében elmondta, a továbbiakban is számít Oroszy Csaba munkájára, aki az aulás kiállításokért felel majd. A színházigazgató reméli, hogy így az agora valóban betölti rendeltetését, és a színház mellett a társművészeteknek is helyet ad majd.

Kiállítók: Bartek Péter Pál, Bodorkós András, Oroszy Csaba, Stekovits Gáspár, T. Takács Tibor, Veres Éva, Veres Gábor

A kiállítás megtekinthető: 2009. március 31-ig

A hírhez tartozó képgaléria

Új hozzászólás